Jak zbudować pomost?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Jak zbudować pomost?

Post »

Witam!
Dałabym sobie uciąć głowę, że widziałam na forum przepis na zbudowanie pomostu nad dość dużym oczkiem wodnym. Szukam, szukam i nie mogę znaleźć... Może jakaś dobra dusza z panem Pawłem na czele wspomoże me poszukiwania... Będę wdzięczna :lol:
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Trzeba poczekać do zimy, jak woda w oczku zamarznie by można było na lód wejść. Po wejściu na lód, w miejsce gdzie chcemy wbić w dno pale pod pomost wiercimy świdrem otwory i wbijamy pale oraz mocujemy do pali poprzeczne belki na których mają być deski pomostu.

Mając wbite pale i poprzeczki, o dowolnej porze roku można wzmocnić pomost skosami, oraz wykonać resztę prac przy pomoście. W załączeniu zdjęcie części mojego mola na którym widoczne są wzmocnienia( ulubione miejsce żółwi)

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A może byśmy zaczęli od tego na jakiej izolacji to oczko.
Tadeusz pisze o metodzie na budowę pomostu w oczku bez izolacji, czyli stawie na naturalnym podłożu.
Natomiast do oczek na izolacji stosujemy najczęściej takie rozwiązanie.

Obrazek

Pod folią wylewamy fundament w miejscu gdzie mają stanąć betonowe stopy podpory pomostu. Na fundamenty układamy warstwę włókniny izolującej folię od fundamentu. Po położeniu foli pod stopy również układamy włókninę, a na niej betonowe, wcześniej odlane stopy, z zamocowanymi kołkami pod śruby mocujące metalowe (stal nierdzewna) okucia do których przykręcimy śrubami (stal nierdzewna) drewniane podpory pomostu. Do podpór mocujemy legary pomostu na których układamy drewnianą podłogę (brak na rysunku) np., z tropikalnego drewna Cumaru. Deska ta jest z jednej strony gładka, natomiast drugą ma głęboko ryflowaną, co zapobiega poślizgowi w trakcie chodzenia po mokrej powierzchni pomostu.
Aby przedłużyć żywotność pomostu wszystkie połączenia z wykorzystaniem metalu (śruby, okucia montażowe) wykonujemy ze stali nierdzewnej, co zapobiega butwieniu drewna w miejscu połączeń.
Legary na brzegu układamy i mocujemy do betonowych podkładów (kostek)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Właśnie o podobną konstrukcję mi chodziło. Dziękuję za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”