Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
Erazm
 Tytuł: Choroby i szkodniki pomidorów
PostNapisane: 2 paź 2005, o 17:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Choroby i szkodniki pomidorów
http://www.bejo.pl/choroby_pomidorow/lista.html
Pod tym adresem znajdziecie nie tylko opis choroby, jak ją zwalczać, skutki niedoboru składników pokarmowych jak też zdjęcie "zaatakowanej" rośliny (ułatwia to znacznym stopniu rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego środka ochrony).
Zalecam też stosowanie oprócz chemii mleka. Pisałem o tym w temacie: "Niekonwencjonalne środki ochrony roślin"

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 22 mar 2006, o 15:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Pomidory są wyjątkiem - pod względem zmianowania i dobrze plonują, jeżeli sadzi się je, co roku w tym samym miejscu do 6 lat. W przypadku porażenia przez zarazę jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z uprawy w tym samym miejscu przez okres kilka lat.
Zalecam opryskiwanie pomidorów raz w tygodniu mlekiem. Jest to wypróbowany i bardzo skuteczny sposób na choroby grzybowe! – patrz temat: „Niekonwencjonalne środki ochrony roślin”.
Przygotowując kompost pod pomidory wykorzystujemy łęty pomidorowe (możemy w tym celu wysiać pomidory na zieloną masę – robię to, co roku m.in. na kompostowniku), gnojówkę, obornik i inne nawozy zwierzęce.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2006, o 15:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Z uwagi na pogodę (ciągłe opady deszczu) proponuję zapoznać się z linkiem podanym w pierwszym poście. Jest duże niebezpieczeństwo infekcji chorobami grzybowymi pomidorów. A warto wiedzieć jaka choroba zaatakowała nasze pomidorki...

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 21 cze 2006, o 15:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
W tym linku są opisy wszystkich chorób pomidorów ze zdjeciami: http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... &t=choroby
a tu cały katalog szkodników też ze zdjęciami: http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =szkodniki
Naprawdę warto się z tym zapoznać.

Zosia098
 Tytuł:
PostNapisane: 22 cze 2006, o 07:49 
100p
100p
Erazm, dzieki za linki i wiadomosci - dużo się znich dowiedziałam na temat pomidorków. Pozdrawiam
Zosia

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lip 2006, o 00:04 
1000p
1000p

więcej niż 1
Ja też dziękuję za linki. Skorzystałem. Mnóstwo wiadomości do wykorzystania, nie tylko przy uprawie pomidora.
Uprawiam pomidory od lat. Rok bieżacy to ogromny problem z suszą. Deszczu w moim rejonie nie był już od pięciu tygodni.

Mietek.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lip 2006, o 08:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
eMZet napisał(a):
...Deszczu w moim rejonie nie był już od pięciu tygodni.
Mietek.

Chyba tak jest prawie wszędzie Mietku. :cry:

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2006, o 08:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Czy macie zdrowe pomidorki? Powinna teraz wystąpić na liściach zaraza ziemniaka.

Zosia098
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2006, o 12:41 
100p
100p
Moje pomidorki są jeszcze zielone - ale krzaczki wyglądają na zdrowe. Nie bardzo się nimi przejmowałam, a rosną tam gdzie w ubiegłym roku byly ziemniaki.
Pozdrawiam Zosia

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2006, o 12:45 
1000p
1000p

więcej niż 1
Erazm napisał(a):
Czy macie zdrowe pomidorki? Powinna teraz wystąpić na liściach zaraza ziemniaka.

Zarazy jeszcze nie widać ale boję się o nie. Ciągle wieje a było troszkę deszczu i są nie opryskane od trzech tygodni.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 26 maja 2007, o 11:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Warto przeczytać. :lol:

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2007, o 12:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zgodnie z komunikatem http://www.piorin.gov.pl/sygn/start.php w niektórych rejonach kraju należy przystapić do zwalczania zarazy ziemniaka i alternariozy na pomidorach (gruntowych).

aniab
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lip 2007, o 20:18 
50p
50p
mam pytanko do ekspertów - odnośnie choroby, która zaatakowała moje gruntowe pomidory :(

na liściach tworzą się ciemne brązowe plamki (nie na wszystkich krzakach), ale za to wszytkie są lekko poskręcane - szczególnie te górne

owoce nie mają plam

Obrazek

Obrazek

pomidory są posadzone na kurzaku, pryskane raz miedzianem (jak jeszcze nie było owoców), a tydzień temu mlekiem

czy to jest może początek bakteryjnej cętkowatości pomidora? a może wirus mozaiki pomidora? :roll:

proszę o pomoc i rady! ;:24

aniab
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2007, o 10:36 
50p
50p
doszłam do wniosku, że jest to chyba brunatna plamistośc liści (na owocach nie ma plam), więc odpowiedni środek już zakupiła, zobaczymy czy bedą efekty :wink:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 87 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alyaa, asam, cate72, dorota514, ewelkaa8, frant, kalisto1986, Margita i 60 gości