MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Za późno :wink: Wyciągnięte - siedzą w lodówce, w szufladzie, +3 st Celcjusza ;:108 Ale chyba przeniosę je do garażu, tam jeszcze zimniej (ok 0).
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

nigdzie nie wynoś :!: Dół lodówki to bardzo dobre miejsce :idea: nie ma temperatury minusowej a jest zbyt zimno by pszczoły w kokonach zostały pobudzone do wygryzania się ,co do czyszczenia to spotkałem się tylko raz na pewnej stronie z płukaniem kokonów w roztworze wybielacza :idea: tyle ze po pierwsze sa 2 problemy pierwszy - jak wysuszyć po czymś takim kokony a dwa ze nie podane były żadne proporcje na sporządzenie tego "eliksiru" i głupio by było ukatrupić swoje pszczoły :idea: :roll: W kazdym razie ja nic nie robię- takie jakie wydłubałem włożyłem do pojemnika i do lodówki wraziłem, wszystkie kokony bez względu na gatunek są tam razem :idea: :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

No dobra, to nie będę wynosić :wink: Chociaż u mnie w garażu temperatura jest raczej stabilna (ciepło z domu dociera, woda tam postawiona nie zamarza w każdym razie), a nawet jak spadnie do lekkiego minusika, to myślę, że pszczołom nic nie będzie, w końcu na zewnątrz jest dużo gorzej, a rurki aż tak nie chronią (bo nie ma źródła ciepła, więc tylko zmiany temperatury są łagodniejsze, bo opóźnione). Płukać na pewno nie będę, a już na pewno nie w wybielaczu :shock:

Kiedy je wynosić? Przy jakiej temperaturze? Bo piszecie, że w marcu, ale to różnie może być.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Wszystko zależy kiedy się w miarę ciepło zrobi ,pszczoła miodna zaczyna latać w temperaturze ok15 C i myślę że taka temperatura będzie dobra do wystawienia kokonów , można się tez sugerować pojawieniem się owadów np pierwszych samic trzmieli co na ogol zbiega się z początkiem kwitnienia wierzby iwy :idea: :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Iwy juz nie mam, ale mam inne wierzby :wink: Dzięki za pomoc ;:196
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

W tym roku zauważyłam takie malutkie kopczyki z otworkiem na górze i myślałam, że to jakiś turkuć. Rozrobiłam wody z płynem do naczyń i zalałam otwór. Po jakimś czasie zaczęły wychodzić takie pszczółki czy trzmiele, rudawe, nawet sympatyczne. Co to może być, chyba nie murarka. Pozostałych otworów nie zalewałam i mam to coś w ogrodzie.
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

To sa pszczoły z rodzaju Andrena :wink: polska nazwa: Pszczolinka
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

nie zauważyłem postu Pawła Woynowskiego ze strony 5 :oops: {ten o moich wyliczeniach} wiec wyjaśniam: co do Osmia rufa sprzedają 600 kokonów i ja nie mówiłem o tym ile kokonów jest w rurce tylko ile rurek trzeba przygotować :wink: a co do Anthophora to problem w tym ze one nie interesują się w ogóle ścianami glinianymi bez otworów :idea: mogą powiększyć średnice istniejącego uprzednio otworu natomiast nie tworza tych otworów całkiem od początku[wiem bo mam te pszczoły] co do pasożytów tego rodzaju :) hmmm jest coś co się nazywa Melecta albifrons nie sadzę żeby ktokolwiek był w stanie zabezpieczyć gniazda - trzeba by zatykać otwór po wylocie pszczoły i otwierać na przylot :idea: :twisted: ja miałem w tym roku 4 gniazda Anthophora plumipes i już mi się 1 samica Melecta albifrons pojawiła a co dopiero przy większej ilości gniazd :?: drugą sprawą są preferencje tej pszczoły-prawdę mówiąc nigdy nie widziałem żadnej z tych pszczół na drzewach owocowych-ich specjalizacja są rośliny zielne - kokoryczki, miodunki,dąbrówki,podobno bardzo dobrze oblatują borówkę wysoką i to one zapylają kwiaty pierwiosnków. i tam jest jeszcze jedna oferta Chelostoma florisomne :idea: :wink: i jest wspomniane ze ta pszczoła zapyla kwiaty z płytkim dnem kwiatowym-a ten gatunek jest ściśle związany akurat z jaskrami :idea: oczywiście hodowla sama w sobie jest ciekawa ale jak ktoś chce mieć zapylone drzewa owocowe to sie rozczaruje,takie sprawy powinny jednak być zawarte w opisie- czyli jak chcemy miec zapylone drzewa w sadzie kupujemy Osmia rufa, jak mamy plantacje borówki wysokiej to kupujemy porobnicę{Anthophora} dlaczego nie jest wspomniane co musimy przygotować, ze potrzeba rurki trzcinowe, ściankę glinianą itp. itd.
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam ;:3
Czy ja dobrze rozumuję , to mularki nie zapylaja drzew owocowych?
Słyszałam kiedys w telewizji , że warto hodować trzmiele , zapylają brzoskwinie i inne drzewa owocowe, może ktoś podpowie na ten temat
pozdrawiam
Awatar użytkownika
mariasen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 10 paź 2006, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dziękuję za identyfikację :wit
Pozdrawiam Majka
spis wątków
wizytówka
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

murarkiOsmia zapylają i to bardzo dobrze- podobnie jak Pszczolinki(Andrena natomiast co do innych rodzajów pszczół samotnic mam spore wątpliwości- po pierwsze termin pojawiania się sporej grupy z nich wyklucza je z zapylania roślin owocowych no bo jakie drzewa owocowe kwitną w czerwcu kiedy rozpoczynają swoje loty gatunki z rodzaju Miesierka(Megachile) sporej części pszczół samotnic nie da się wykorzystać z powodu ich preferencji mieszkaniowych- np gatunki Z rodzaju Andrena mieszkają w ziemi ale nie w murkach tylko ze tak się wyrażę "na płaskim"- trzeba by przygotować coś w rodzaju piaskownicy :) trzeba pamiętać ze wśród pszczół samotnic są gatunki ściśle związane z określonymi grupami roślin np pszczoły samotnice z rodzaju Dasypoda latają tylko na rośliny z rodzaju szczeciowatych, poza 1 gatunkiem który oblatuje wyłącznie kwiaty z rodziny jaskrowatych spora cześć miesierek także jest silnie wyspecjalizowana. jest także taki rodzaj Eucera polska nazwa: Kornutka i jest:
Kornutka lucernowa-Eucera clypeata
Kornutka wykowa-Eucera interrupa
Kornutka koniczynowa-Eucera longicornis
Kornutka komonicowa-Eucera tuberculata
Awatar użytkownika
hornet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sty 2010, o 08:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Sezonowy chów trzmieli - zapraszam do lektury (plik pdf)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

okazuje się ze pod tym śniegiem wcale nie jest takie zamarznięte jak by się wydawało :idea: :? Bylem dzisiaj na trzcinie i ździebko wpadłem do wody szczęście że to było trzcinowisko i było się czego złapać i tak wypełzłem- albo tam jakie oparzelisko jest pod spodem albo jakiś niewielki prąd wody w każdym razie utknąłem po pachy wody to było w sumie niewiele ale mułu metr na bank. mało co i by mnie Waleria miała na sumieniu :idea: :) bo to dla niej zbierałem :idea: :) swoja drogą koszmarnie się idzie w zamarzniętych spodniach :idea:
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”