MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie murarki również ciężko pracują, powiercone klocki miałem w dwóch miejscach ale spasowały im tylko w jednym.

Za to klops z trzmielami, lata ich sporo, zaglądają do każdej norki ale budka ich nie interesuje. Może jak by była w jakiś krzaczorach...
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Bożena Śmigielska pisze: A to coś chyba się dopiero wygryzło ,bo takie malutkie ,ale mają skrzydełka, nie wiem co to pożyteczne ,czy jakieś szkudniki :roll:
Wygooglałem, że szkodniki, także... ;:14

Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B3rn ... %82oniniec
http://www.ddd-abramowski.pl/materialy/ ... mestes.htm

Jest również szkodnikiem w ulach...
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dzięki ,za podpowiedź ;:180 :D :D
żałuję tylko, że ich nie zniszczyłam ;:223
ale dobrze,że zabrałam ich z ula moich murarek :wit :wit
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

U mnie murarki gonią jak jakby się wiosna miała skończyc, zakleiły już dużo rurek wiec dociąłem im 200 nowych
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

a ja mam problem, może coś poradzicie...
Późną jesienią, jak już były przymrozki nocne zaczęliśmy z synem kopać w ogrodzie - kształtując dół na oczko wodne.
Wczoraj chcieliśmy dokończyć prace, a tam w naszym wykopie uwijają się dzikie pszczoły. Po dokładnej lustracji zjawiska - okazało się, że porobiły sobie dziurki w skarpie z żółtego piachu.
Mam wrażenie, że to takie chyba pszczoły samotnice, które żyją gromadnie, ale każda ma swoją dziurkę.
Gdybym teraz kontynuowała kopanie i zniszczyła im to miejsce- poniosą duże szkody? Przeniosą się gdzie indziej?
A jeśli zostawić w spokoju- to kiedy będą już po okresie rozrodu, bym mogła zrobić sobie stawik?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
piotrekziaro1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 mar 2011, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

jestem poczatkujacy w hodowli murarek i mam takie pytanie- czy one w nocy w tych rurkach spia?? bo nie wiem. zastanawialem sie czy moznaby bylo je wtedy razem z calym domkiem przeniesc w inne miejsce. teraz maja wylot na zachod i rano nie dociera do nich slonce, okolo 9 jeszcze nie widac zadnego ruchu przy rurkach. poza tym troche obawiam sie ze pryskaniem moge im zaszkodzic bo sa zawieszone w rzadku i chyba je zupelnie z boku gdzies zamontuje
pzdr
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze: Gdybym teraz kontynuowała kopanie i zniszczyła im to miejsce- poniosą duże szkody? Przeniosą się gdzie indziej?
A jeśli zostawić w spokoju- to kiedy będą już po okresie rozrodu, bym mogła zrobić sobie stawik?
Owszem zrobisz im szkodę, one w tych dziurkach będą miały swoje larwy, które wiosna będą się wygryzać jako dorosłe owady i będą zakładać nowe gniazda. Tak jak to robią teraz u Ciebie w wykopie.
Bez zniszczenia gniazd nie zbudujesz oczka, chyba że zaczniesz kopać w nowym miejscu, jedynie takie rozwiązania może je uratować.

Mam jeszcze inny pomysł. Tych pszczół już nie uratujesz, ale możesz zrobić dla innych sztuczne gniazda z gliny, tu z grubsza to opisuję - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 78#p799678 , w ten sposób zaprosisz nowe pokolenie pszczół, tych które wygryzą się wiosną w przyszłym roku, a zimowały gdzieś niedaleko, a musisz mieć tam takie miejsca, skoro w tym roku założyły sobie gniazda w wykopie. Gniazdo takie wystawiasz wczesną wiosną jak jeszcze temperatura nie przekroczyła +10 stC.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawle, ja mam przecież kilka takich... hmmm... jak to nazwać? Gniazd z trzciny?
Ale w zeszłym roku cięłam rurki z trzciny i nic (prócz mrówek i ślimaków ) się w nich nie zagnieździło :|
Nie mam murarek u siebie :( , ale jakies takie pszczoły dzikie, które zawsze robiły sobie dziurki w ziemi- ktoś mi z Was zdefiniował to kiedyś jako "pszczoły samotnice" czy jakoś tak.
Pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Meva pisze:Pawle, ja mam przecież kilka takich... hmmm... jak to nazwać? Gniazd z trzciny?
Ale w zeszłym roku cięłam rurki z trzciny i nic (prócz mrówek i ślimaków ) się w nich nie zagnieździło :|
Nie mam murarek u siebie :( , ale jakies takie pszczoły dzikie, które zawsze robiły sobie dziurki w ziemi- ktoś mi z Was zdefiniował to kiedyś jako "pszczoły samotnice" czy jakoś tak.
Rurki zasiedlają murarki ogrodowe (Osmia rufa), które też zaliczają się do pszczół samotnic. Rodzina miesierkowate (Megachilidae). Rodzaj murarka (Osmia) liczy w Polsce 18 gatunków pszczół posiadających zdolność murowania gniazd i zbierania pyłku na dolną stronę odwłoka.
Pszczoła miesierka (Megachile sp. Latr.) zamyka rurki fragmentami wyciętymi z liści np. brzóz lub róż. Rodzina miesierkowatych (Megachilidae) z rzędu błonkoskrzydłych. W Polsce reprezentowany przez ok. 20 gatunków.

Gniazda ziemne zasiedla również pszczoła samotnica, porobnica włochatka (Anthophora plumipes Pall.) i kornutka (Eucera) ? Podrodzina pszczół porobnicowatych (Anthophoridae) obejmuje w Polsce 87 gatunków owadów należących do 14 rodzajów. Rodzaj porobnica (Anthophora) liczy 8 gatunków pszczół.
I to właśnie takie pszczoły najprawdopodobniej występują u Ciebie. Jak im zrobisz takie glinianie gniazdo to na pewno je zasiedlą.

To tak bardzo z grubsza o pszczołach samotnicach występujących w Polsce. :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Piotr1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 sie 2010, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

;:136 tylko miodu nie żałuj
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Mam pytanie moje murarki zalepiają kolejne rurki a miejsca w domku już coraz mniej.
W związku z tym mam pytanie czy można wyciągnąc taki zaklejony cały komplet rurek i przeniesc go w inne miejsce żeby larwy dalej tam się rozwijały oczywiscie miejsce było by podobne. A do domku murarek dodałbym nowe rurki.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Gdzieś wcześniej w tym wątku czytałem, że nie powinno się poruszać rurkami, ponieważ małe larwy mogą spaść z pyłku czy jakoś tak.
U mnie też coraz więcej zaklejonych rurek, póki co przestały wybrzydzać i wchodzą nawet w największe rurki, długie i krótkie. Dziś w końcu je przyłapałem na oblocie wiśni i jabłoni, szybko działają :wink:
Murarki śpią w rurkach, z tego co pamiętam można je przenieść w nocy wraz z siedzibą. Rano zapoznają się z otoczeniem i będą kontynuować pracę.
Mój domek jest zawieszony od strony wschodniej, dzięki temu zaczynają latać około 7:30, potem mają cień ale chyba im to nie przeszkadza.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Pawle, bardzo dziękuję za odpowiedz - coraz więcej dzięki Tobie wiem o pszczołach. Dziś zaobserwowałam, ze do jednej z dziurek w piasku wlatuje bardzo ciemna pszczoła - prawie czarna. Zna ktoś takie pszczółki? ;>
Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”