Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ewidentnie grzyb.
Liście najbardziej zarażone do wycięcia przy nasadzie. Reszcie palmy robisz oprysk Topsinem, możesz nawet nim podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Palma do uratowania ?
Topsin w jakim stężeniu ? Jaka dawkę zastosować ?
Gdybym nie dostał topsinu to jest jakiś zamiennik ?

Pozostałe parametry i warunki są według Was ok ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oj, tutaj nikt Ci nie da gwarancji, że da się ją uratować. To są żywe organizmy.

Ale w każdym razie mogę wstępnie założyć co było przyczyną choroby grzybowej. Zbyt wysoka wilgotność powietrza, do temperatury otoczenia. Podejrzewam, że problem zaczął się w chłodniejsze dni a przy wysokiej wilgotności powietrza to pierwszy krok do załapania infekcji grzybowej.
Musisz dostosować wilgotność powietrza nie tylko pod daną roślinę, ale właśnie pod temperaturę otoczenia. Im niższa temperatura, tym wilgotność powietrza powinna być odpowiednio niższa. I na odwrót. Przy temperaturze około 20 stopni C., wilgotność powietrza dla tych palm powinna być nie wyższa niż około 50 - 60%.
W okresie letnim w zasadzie nie martwił bym się tym, że wilgotność powietrza będzie za niska, palma powinna dać sobie radę, ewentualnie będą obsychać końcówki liści. Problem jest w okresie grzewczym, wtedy powietrze jest w zasadzie cały czas na niskim poziomie. Wtedy warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza.
Natomiast teraz trzeba zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Topsin ma szerokie spektrum działania na różne choroby grzybowe. Czy są zamienniki? Na pewno są ale nie mam tutaj wiedzy. Topsin powinieneś dostać albo w sklepie ogrodniczym, albo w LM/Castorama, albo w ostateczności przez internet, np. na Allegro.
Stężenie kilka kropli na litr wody.

Natomiast trzeba ustalić w jakiej odległości stoi od okna. I nie wiem czy nie warto nie zajrzeć do korzeni, wyciągając delikatnie roślinę z doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stoi przy samym oknie. To jest na tyle na ile pozwalają liście czyli ok 50-60 cm. Przy oknie nie ma grzejnika
. Okno do samej podlogi. Wys okna 220 cm szer 200 cm . Okno transparentne 3 szybowe. Roślina podlewana do przelania raz w tygodniu ok 700ml . Doniczka z dziurami ( Sam wierciłem ) bez podstawki. Drenaż z drobnych kamyków . W tym roku brak nawożenia ( skończył się nawóz ) roślina spryskiwania rzadko, tylko latem i tylko w upalne dni wieczorem po zachodzie słońca.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jednak dobrze będzie zajrzeć w korzenie. Lepiej ograniczyć ilość wody i nie podlewać roślin doniczkowych cyklicznie. Im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha. Nieprawidłowe podlewanie też musiało mieć tutaj wpływ.
Stanowisko w porządku.
Doniczkę postaw lepiej na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Palmę opryskałem Topsinem oraz podlałem zgodnie z Waszymi wskaz?wkami . I tu pytanie kiedy powt?rzyć zabieg - drugi oprysk.
Wcześniej zajrzałem w korzenie. Nie zauważyłem uszkodzeń korzenia, grzyba, zgnilizny ani innych zmian. Nie zauważyłem też przerośnięcia korzeni, jedyne co zauważyłem to to że jeden korzeń wyszedł na zewnątrz doniczki od dołu przez otw?r odpływowy. Korzeń delikatnie wyjąłem i włożyłem do środka. Zrobiłem nowy drenaż żwirowy, podmieniłem część ziemi na świeżą i delikatnie ponownie wsadziłem do tej samej doniczki. Muszę jeszcze ogarnąć podstawkę z keramzytem. Nie jestem specjalistą dlatego przesyłam zdjęcia stanu korzeni i proszę o Waszą opinię.

Obecnie roślina wygląda tak
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Gdzie to zdjęcie?

Topsin jest preparatem systemicznym, który krąży w roślinie. Jeden oprysk powinien wystarczyć, ew. możesz jeszcze nim podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Korzenie wydają się być w porządku, góra średnio. W zasadzie za wyjątkiem jednego liścia i drugiego dopiero się rozwijającego, reszta wygląda słabo i długo one raczej nie pożyją.
Czeka tą palmę długi okres regeneracji, ale musisz się przygotować na każdy scenariusz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W tym sezonie jeszcze nie nawoziłem. Może to być niedob?r składnik?w pokarmowych ? Mam że dać naw?z ?


---13 lip 2020, o 20:08 ---

A może ziemia jest zbyt kwaśna ? Palmy lubią pH obojętne
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie nawozileś? To myślisz, że co - ma się odżywiać na samej wodzie???
Odczekaj miesiąc i do końca września nawoź regularnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.

Jednak wg mnie nie wygląda na niedobory składników odżywczych, a infekcja grzybowa. Może jednak być połączenie jednego z drugim. Osłabione, niedożywione rośliny są bardziej podatne na ataki szkodników czy różnych chorób.

Palmy akurat preferują podłoże lekko kwaśne. Prędzej podłoże byłoby jednak zasolone od podlewania zbyt twardą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cox409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 lip 2020, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zasolenie jest mało prawdopodobne ponieważ mam w domu stację uzdatniania wody , która zmiękcza wodę praktycznie do zera.

-- 14 lip 2020, o 14:18 --

A co do pH na jednej ze stron znalazłem informację że palmy preferują odczyn obojetny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”