Szkółka ogrodowa -jak założyć??

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gutek546
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sie 2007, o 17:00
Lokalizacja: Lubuskie

Szkółka ogrodowa -jak założyć??

Post »

Witam,
Mam pytanie co zrobić aby założyć szkółkę uprawy roślin?
Obecnie studiuje ogrodnictwo na UP we Wrocławiu, w swojej miejscowoci posiadam 1.5 ha działkę i mam tam spory kawałek ziemi do zainestowania w produkcje roślinną. Od czego zacząć czy są potrzebne jakieś papiery, czy mogę prowadzić we własnym zakresie taką szkółkę dla własnej przyjemności? Czy musi być coś takiego zalegalizowane aby móc sprzedawać rośliny w doniczkach? Proszę jeśli jest ktoś kto zna się na rzeczy proszę pisać n tu na forum
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zajrzyj na stronę Agroportalu - powinna Ci trochę pomóc:

http://www.forum.agroportal.net.pl/
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Płać KRUS - działy specjalne w dochodach rolnych i produkuj tysiące . Nie zapomnij o tym ,że Twoje rośliny musi ktoś kupić. Powodzenia.
misiu200v
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2008, o 19:57

Szkółka sosenek

Post »

Moi drodzy mam prośbe o porade co do założenia szkółki
Chce zasadzic las próbowałem po zakupie sadzonek wysadzac je od razu na działke, jednak mało co sie z nich przyjeło.
Postanowiłem założyć teraz małą szkółke, kupiłem doniczki produkcyjne, jednoroczne sadzonki sosny czarnej i ziemie.
Mam wielka prośbe czy ktos mogł by mi doradzić jak podlewać, czym kropić zapobiegawczo na choroby. Generalnie chciałbym poznac "żelazne zasady" jakie musze stosować aby sie przyjeło jak najwięcej ładnych i zdrowych drzewek.
bardzo prosze o porady
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Sosny z powodzeniem można hodować w gruncie, wystarczy je co jakiś czas podlać.
Produkcja sosen w doniczkach jest bardziej wymagająca: należy pamiętać o dosyć częstym podlewaniu, na zimę zabezpieczyć doniczki przed mrozem itp. Poza tym sosen nie należy hodować w okrągłych doniczkach ponieważ tworzy się wówczas spiralny układ korzeni, co później powoduje łatwe wywracanie tak hodowanych drzew przez wiatr.
Roman
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mimo wszystko jednak lepiej w doniczkach(niech będzie- kwadratowych) bo sosna(jak sie przekonałaś) jest trudniejsza do przesadzania. W/w trudności unikniesz gdy doniczki wkopiesz w ziemię do poziomu gruntu. Stosuj nawozy lekko zakwaszające(do iglaków). U mnie sosny nie chorują, ale raz w roku profilaktycznie podlałbym Aliette albo zaszczepił mikoryzą. Powodzenia!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam, jestem tu nowy,studiuję ogrodnictwo ogólne, jestem na 4 roku wiec już coś wiem an temat roślinek i całej otoczki :D
W tym roku postanowiłem związać swe życie z produkcja szkółkarską ,założyłem szkółkę roślin ozdobnych,dopiero zaczynam ale wyprodukowałem już sporo iglaków oraz bukszapnów i trzmielin.
Jeśli ktoś ma jakieś porady lub pytanie związane z produkcja szkółkarską proponuję tu je umieszczać , przede mną jeszcze długa droga,dlatego będę wdzięczny za cenne rady.mam tunel foliowy 30x6 metrów, w pełni wyposażony(zamgławiacze mata ogrodnicza siatki cieniujące)ale bez ogrzewania od marca przyjęło mi sie ok 70%roślin, wyprodukowałem ok 6tys roślin, każda w osobnej malej doniczce wiec myślę za jak na początkującego nie najgorzej, stosowałem opryski ochronne na grzyby 3 razy i kilkakrotnie nawoziłem dolistnie małymi porcjami, na zimę sadzonki zestawiłem razem,obsypałem trocinami a wokół uszczelniłem i zabezpieczyłem presakami :wink: ,raz na miesiąc delikatnie podlewam żeby nie przesuszyć bryły korzeniowej,na wiosnę mocno ukorzenione zamierzam przesadzic w wieksze pojemniki i wystawić na kwatery.
proszę o fachowe porady i oceny czy dobrze dzialam :D chętnie poczytam doświadczenia innych szkółkarzy oraz pouczestniczę w dyskusji,w najbliższym czasie umieszczę zdjęcia,
pozdrawiam wszystkich miłośników ogrodnictwa i życzę wesołych świat wszystkim forumowiczom
P.S. świetne forum,niedawno je odkryłem

Poprawiłem część literówek - dodałem "polskie litery"
Używaj polskich liter na naszym forum. Dziękuję.
PS. Proponuję używaj Firefoxa z funkcja korekty pisowni. Admin
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Liczę na to ,że ładnie się rozwinie ten temat. Mamy na forum wielu szkółkarzy. Są tacy i z 30 -letnim stażem i początkujący. Ja należę do tej drugiej grupy :D Z przyjemnością posłucham porad,a także włączę się do dyskusji,aby przedstawić swoje rozwiązania.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja z kolei mam prośbę o używanie kropki i dużych liter na początku zdania. Gdy czytałam ten niewątpliwie interesujący wpis, miałam wrażenie,że zaczyna mi brakować tchu.
Waleria
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Czy można ukorzniać zimą????

Post »

Przeprasz,jestem tu nowy,więc chyba wybaczycie mi... :oops: Trochę się śpieszyłem...
Mam pytanie,wie ktoś może,czy mogę teraz w okresie zimy(mrozu jeszcze nie było) pobierać sadzonki z mateczników,traktować je ukorzeniaczem i wstawiać do tunelu? czy w marcu jak ruszy wegetacja i zacznę je podlewać to będzie jakiś efekt?czy zaczną się tak ukorzeniać jak zrazy pobrane na wiosnę?Proszę o odpowiedź,pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

To ja bym miał pytanie dotyczące szkółkarstwa ... chyba szkółkarstwa ... sam nie wiem jaka to dziedzina :shock:
Chodzi o sprzedarz choinek na święta ... :D
Czy jest to opłacalny interes :?: :?: :?:
Jakie choinki najbardziej opłaca się sadzić :?: :?: :?:
Czy sprzedarzą zajmują się osoby, które mają szkółki drzew ozdobnych, a sprzedarz choinek jest ich "dorywczym" zajęciem :?: :?: :?:
Ile drzewek trzebabyło by posadzić, aby się za takie coś zabrać :?: :?: :?:
Czy osoby sprzedające choinki mają choinki z własnych plantacji, czy je odkupuja od osób prywatnych :?: :?: :?:
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Post »

Cześć,ja pracowałem przy sprzedaży choinek,interes jest niezły,trzeba mieć dobrą lokalizację...
My drzewka mieliśmy z zaprzyjaźnionej szkółki,duża ilość wyszła naprawde tanio... na drzewku można zarobić kilkadziesiąt zl na czysto. jeśli chcesz mieć swoje drzewka to po posadzeniu za kilka-kilkanaście lat osiągniesz rozmiary nadające się na choinkeświąteczną(ponad 1,5 metra) więc lepiej szukać tanich w szkółkach,najlepiej idą:świerki(serbskie,kłujące,srebrne,zwyczajne), jodły(koreańska) ale też sekwoje.Więc jeśli mieszkasz,masz miejsce w jakimś atrakcyjnym,ruchliwym rejonie,kupisz 200 drzewek(cena jednego to conjamniej kilkadziesiąt złotych)to zarobisz,ale na moje za dużo zachodu... pozdrawiam
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Post »

maciejb pisze:Przeprasz,jestem tu nowy,więc chyba wybaczycie mi... :oops: Trochę się śpieszyłem...
Mam pytanie,wie ktoś może,czy mogę teraz w okresie zimy(mrozu jeszcze nie było) pobierać sadzonki z mateczników,traktować je ukorzeniaczem i wstawiać do tunelu? czy w marcu jak ruszy wegetacja i zacznę je podlewać to będzie jakiś efekt?czy zaczną się tak ukorzeniać jak zrazy pobrane na wiosnę?Proszę o odpowiedź,pozdrawiam
Ponawiam pytanie,jak ktoś się orientuje,proszę o rady bo nudzi mi się strasznie,rwie mnie do tunelu,żeby działać :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”