Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Chciałabym przesadzić widoczny na zdjęciach krzew kaliny angielskiej (Viburnum carlcephalum). Roślina ma około sześciu-siedmiu lat. Kwiaty pięknie pachną, ale na wiosnę liście są zawsze masowo atakowane przez mszyce, przez co cały krzew wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Dlatego wolałabym, żeby rósł na mniej wyeksponowanym miejscu. Czy są jakieś szanse, że roślina przesadzona w tak dojrzałym wieku przyjmie się? I czy powinnam ją przesadzić jesienią (październik, listopad) czy dopiero na wiosnę? Nie wiem, jak ten gatunek reaguje na przesadzanie i naruszenie systemu korzeniowego. I jak wygląda system korzeniowy u tej rośliny.
Obrazek

Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Ja bym ją przesadziła na wiosnę, przy okazji radykalnie przycinając cały krzew.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Ja natomiast przesadziłbym gdzieś w listopadzie. A już teraz obciąć korzenie na głębokość sztycha (lub głębiej jeśli dasz radę) w odległości 30-40 cm od pni. Sztychówką. Nic nie odkopując tylko "naciąć pierścień" wokół krzewu.

Jestem po takim udanym zabiegu przesadzania głogu jednoszyjowego.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Od 50cm.trzech sadzonek wykopanych gdzieś przy drodze w zaroślach do pierwszych kwitnień i owoców.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Faworyt w ile czasu powstały takie ładne krzewy?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Sadziłem je w 2019 roku.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

To trochę już rośnie. Była cięta czy pozostawiona sama sobie?

Ja w tym roku dokupiłem bez koralowy w nadleśnictwie. Niby bardziej go ptaki lubią.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Wiesz dosłownie może 3-4 pędy od spodu i to tylko dlatego że odkształciły się od pionu.Ogólnie taka zwarta forma bez problemów rośnie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Ja mam taki szpaler z 20 szt. posadzony co metr. Na razie były podjadane przez kopytne więc mają właśnie około 30-40 cm. Dobrze wiedzieć że za 3-4 lata będzie fajna ściana.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

W przyszłości będę jedynie korygował górę,dlatego że chcę mieć je max. do 2 metrów wysokości.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

No tak przy takim gęstym rozstawie to będziesz mieć ścianę i coś tam między nimi przytniesz.Poszukaj są środki do smarowania,szczególnie zimą sarnowate i zajęcze szkodzą,tak miałem jak sadziłem śliwy węgierki w sadzie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

Szczerze mówiąc ten szpaler miał być właśnie po to aby odciągnąć kopytne od drzewek i aby najadły się kaliną ale.. jadły i drzewka i kalinę i wszystko inne. Kilka miesięcy spokoju.. jedna noc.. przyszła chyba fala (bo raczej jeden tego nie zrobił) i zjadły wszystko. Swoją droga jadły liście a pąków nie tknęły więc o tyle były wyrozumiałe. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zrobić siatkę leśną i tym sposobem jest już wszystko ogrodzone i mamy nadzieję, że bezpieczne. Próbowałem silvacolów, smalców, lampek, siatek lokalnie na drzewka. Jedynie ogrodzenie dało radę je powstrzymać. W przyszłym roku odbiją z większą mocą nie nękane.

Na szczęście nie ma u nas dzików i zająców. Za to mamy wilki choć te roślinami nie są zainteresowane tylko właśnie chyba dzikami i zającami. :)
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Post »

No to jak macie siatkę to dobrze.Środek zabezpieczy,ale co sezon zimowy trzeba malować a i tak wszystkich gałązek nie będziesz malować.Ja pomalowałem pnie i dolne gałęzie to opierdzieliły wierzchołki. :;230 Miałeś szczęście że smakowały im tylko liście,najwyraźniej miały na to zapotrzebowanie.Zające u nas wyginęły,sarny jelenie,łosie są no i zaczynają się pojawiać sporadycznie wilki,których wcześniej nigdy nie było.Z dzikami chwilowo spokój,swego czasu przeorywały połowę sporego pola ziemniaków. ;:161
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”