Fundament pod altankę/domek,izolacja i inne

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Myślę że 1: 4,( tzw. chudy beton) jedna część cementu, cztery piasku ( do murowania budynków ,zaprawa ma 1:3).

Przygotowanie zaprawy jest proste. Znajdujesz ubitą ziemię ( bez trawy) np o wym 3 na 6 m. Na połówce wysypujesz 4(wiaderka) części piasku i jedną(wiaderko) część cementu, znowu 4( wiaderka) części piasku i 1(wiadro) część cementu( tyle razy aby ci się zmieściło na tej połówce, albo , tyle ile ci potrzeba materiału.

Następnie łopatą piaskówką przerzucasz piasek i cement z jednej kupki ( nabierasz na piaskówkę u dołu po ziemi lub podłodze, a nie z wierzchu) na drugą połówkę ziemi bez trawy tworząc drugą kupkę i tak trzeba przerzucić 3- 4 razy z miejsca na miejsce i cement dokładnie wymiesza się z piaskiem.

Gdy nie masz takiego placu, to możesz z desek zrobić podłogę, może to być 2 na 4 metry, ale wtedy mniej na raz zmieścisz materiału do wymieszania. Raczej na folii, lub na plandece , trudno jest operować łopatą piaskówką w czasie przerzucania materiału ( cementu i piasku)
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

a czy DYSPERBIT jest dobrą substancją do pionowego zewnętrznego zabezpieczenia fundamentów ??
regulamin
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Czy korzenie mogą uszkodzić podmurówkę ogrodzenia?

Post »

Mam pytanko: czy jak posadzę rośliny chodzi głównie mi o krzewy ( tam gdzie jest zielone pomalowane), to czy mi korzenie nie rozsadzą beton ,tam gdzie jest siatka?długośc betonu ma ok 50cm ? Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: witam ;)

Post »

Napisz co byś chciał posadzić.
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: witam ;)

Post »

No wiesz... co mi wpadnie w oko. Ale głównie jakieś iglaki np. tuje. Berberysy, rododendrony, laurowiśnie, jodełke jakąś. No i właśnie obawiam się czy by nie rozsadziły korzeniami ten murek co mam pod siatka. Licze na wasze odpowiedzi i porady ;p
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: witam ;)

Post »

Te co wymieniłeś(oprócz jodły)to nie wytwarzają ogromnych korzeni.Jodły mają system korzeniowy palowy z odnogami-duży system.
Świerki mają natomiast(chyba że się mylę to proszę o poprawienie) płytki ale rozległy system korzeniowy. Także też jakbyś chciał posadzić to nie powinno się nic dziać.
Także reasumując możesz sadzić do woli prawie wszystko.Przynajmniej to co tam napisałeś-berberysy,rododendrony i laurowiśnie,czy tam jakieś inne . :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: witam ;)

Post »

A te co rosną po drugiej stronie płotu rozsadzają podmurówkę? Chyba nie :)

Poza tym nie będziesz chyba sadził krzewów o milimetry od betonu, tylko w jakieś odległości, prawda? I zanim się rozrosną na tyle, żeby miały siłę zniszczyć płot, to płot zdąży się sam zestarzeć :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: witam ;)

Post »

nie, nie rozsadzają z 2 strony murku. Świerki tam co rosna z 2 str zostały niedawno wsadzone. Czyli mogę sadzic so mi sie spodoba oprócz tych które maja rozbudowany system korzeniowy. Więc dzięki Wam za rady ;)
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Czy korzenie mogą uszkodzić podmurówkę ogrodzenia?

Post »

Ja to miałem tylko raz problem, jak okazało się, że orzech podnosi korzeniami rurę od gazu, oraz wbija się w fundamenty. Korzeń rósł w ten sposób, że kiedyś dawno temu natrafił na ścianę, zaczął rosnąć wzdłuż niej, a po pewnym czasie zaczął rozpierać się na boki, bo już mu miejsca brakło.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Czy korzenie mogą uszkodzić podmurówkę ogrodzenia?

Post »

Prędzej świerki uszkodzą Ci cokół niż krzewy w ogrodzie, ale to odległa perspektywa.
Jakub ma rację orzech włoski to niszczyciel - przy swoim domu musiałem go wyciąć - korzenie były prawie w domu.
Kilka lat temu widziałem ruiny budynku z pruskiego muru z korzeniami w ścianach sprawcą był kasztanowiec biały.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Czy korzenie mogą uszkodzić podmurówkę ogrodzenia?

Post »

To musiało się stać jeszcze przed epoką szrotówka kasztanowcowiaczka :wink: Dzisiejsze kasztanowce takie zabiedzone, ledwo siłę mają rosnąć, a co dopiero w mury wrastać ;:173
A mój orzech jeszcze stoi. tzn pień po nim a na nim wisteria :wink: Ale z biegiem lat to mi się średnio ten pomysł podoba.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
estorka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 paź 2010, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podmurówka pod altanę

Post »

Witam Forumowiczów. Jestem tu nowa więc nie za bardzo jestem zorientowana, ale za ewentualne niedociągnięcia z góry przepraszam. Otóż na wiosnę mamy zamiar postawić altanę w ogrodzie. Ma ona być na podwyższeniu ok 30-40 cm. Będzie ok. 5 metrów od orzecha, w związku z tym mam pytania; czy pod taką podmurówkę wylewa się jakiś fundament i czy można ją zbudować z cegły z rozbiórki starego domu(mam tego 3 palety zostało, bo może się przydać) czy trzeba inwestować w bloczki betonowe tzw "emki". Altana ma mieć tylko dach i na palach, żadnych pełnych ścian, ewentualnie osłona od wiatru do połowy wysokości. Do wnętrza tego murku pójdzie cegła z rozbiórki. I byłabym wdzięczna gdybyście podpowiedzieli jakie rośliny posadzić od strony orzecha bo on daje cień takie niskie aby zasłoniły tę podmurówkę. Dla niektórych to pewnie śmieszne pytania, ale będzie to robił mój 20-letni syn, a on nie ma doświadczenia w tym zakresie. Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Podmurówka pod altanę

Post »

Zacznę tak, po pierwsze nie wiem czy nie będziecie potrzebować zgody budowlanej, jeśli będą wylewane fundamenty pod altankę.
Nie wiem jak to jest.

Fundament można wylać płytki myślę, że głębokość jednego szpadla wystarczy aż nadto.

Rozumiem, że murek będzie w środku pusty tak by można go wypełnić ziemią i posadzić rośliny, tak ?

Proponowałbym, jeśli murek będzie z cegieł i w środku będzie miejsce na ziemię to go wysmarować np lepikiem od środka (tj. cegły przesmarować).

Z cegły rozbiórki można tylko by była ona dość solidna, a nie rozsypywała się jak bryła ziemi. Ma być twarda nie brać żadnej sypiącej się cegły.

Takie jest moje 5 groszy do Twoich pytań :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”