Deszczówka, instalacja,odprowadzenie,zbiorniki,łańcuchy itp. rozwiązania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Można przechytrzyć skórczanie się plastyku w czasie mrozów. Zbiornik nie całkiem pełny i go powciskać do środka ze wszystkich czterech stron, gdy lód będzie zwiększać swoją objętość, to ściany zbiornika będą się wyprostowywać. Myślę, że jeszcze dobrze by było, aby był chociaż trochę wkopany w ziemię.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Problem nie w kurczeniu się plastiku, a w rozszerzaniu zawartości zbiornika na mrozie. Przyrost objętości jest na poziomie 8%. To na tyle dużo, by zbiornik popękał.
Mój mauzer od dwóch dni stoi pusty.
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Ja mam pytanko do userów , może ktoś już to przerabiał ...
Otóż działka moja na glinie stoi. Użytkuję ją od dwu lat i ciągle jest dużo do zrobienia.
Musiałem nająć koparkę by zniwelował teren bo było okropnie ....
No i oczywiście humus był cieniutki a pod spodem glina , ciężka i zwarta.
Otóż w miejscu gdzie chcę postawić domek będzie piwniczka ogrodowa ale na razie jest to dół w który spływa woda . Wypompowuję ale jak teraz cały czas pada to się szybko zapełnia. Jak myślicie - gdybym tą wodę wykorzystał teraz do podlewania - bo mogę napełnić 1000 litrów mausera zamiast wylewać bezużytecznie.
Pytanie - czy ona nie jest w jakiś sposób toksyczna bo spływa trochę z deszczów a trochę z działki sąsiadów bo jest ona troszkę wyżej. U sąsiadów sama trawa i parę drzew. Niczym nie pryskają.
Do czego zmierzam. Wodę u nas puszczą ok 1 kwietnia a ja już zamierzam w tunelu foliowym wysiać pierwsze rozsady. Więc woda z dołu na gliniance jak znalazł.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ma być toksyczna, skąd w ogóle takie podejrzenie, skoro sąsiedzi niczym nie pryskają? No, chyba że sam deszcz uznasz za toksyczny :wink: , ale on i tak podlewa...
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

mandorla pisze:Nie bardzo rozumiem, dlaczego ma być toksyczna, skąd w ogóle takie podejrzenie, skoro sąsiedzi niczym nie pryskają? No, chyba że sam deszcz uznasz za toksyczny :wink: , ale on i tak podlewa...
No niby sam to wiem ale potrzebowałem utwierdzenia się że ta woda na glinie nie zaszkodzi roślinkom.
Deszcze w jakiś tam sposób są toksyczne bo wypłukują z atmosfery zanieczyszczenia .
W moim przypadku ZCH Police chociaż oddalone o 25 km to czasami czuć ten kwaśny smrodek czegoś chemicznego. A to z deszczem spada na ziemię. Ale na to nie mamy wpływu ani też na wszech obecne spaliny i kurze z pojazdów mechanicznych.
Jest tylko nadzieja że natura sobie z tym poradzi. W końcu w pobliżu wulkanów nie takie paskudy są emitowane w powietrze i ludzie jakoś żyją. ;:124
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Dokładnie, nie możemy popadać w przesadę, bo umrzemy z nerwów, a nie z zatrucia :wink: .
Zbieraj wodę, bo i do tunelu się przyda, i później, latem, też nie wiadomo, jak będzie. U ns w upały ciśnienie wody jest tak kiepskie, że i tak się trzeba wspomagać - a wygodniej podłączyć się do zebranej deszczówki niż pompować ze studni ;:136
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Mam pytanie. Czy macie na swoich działkach jakieś zbiorniki na deszczówkę, ale nie podłączoną do rynien, dachów itp. Po prostu woda prosto z chmury wpadająca do zbiornika.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Pomysł bez sensu. Przecież woda rynnowa to koncentrat z kilkudziesięciu m2 dachu. To co pada bezpośrednio z nieba może by napełniło Twój zbiornik, ale w Afryce w porze deszczowej, gdy opad dzienny to kilka-kilkanaście cm wody. W Polsce notoryczna susza, a opady nawet jeśli są to kilka milimetrów.
x-Z-a klon....Zostawiłem na zimę wodę w wiadrach plastykowych ( takich do malowania z marketu C...); gdy przyjechałem w zimie zobaczyłem śliczne bryły lodu, ale wiadra całe i nietknięte.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Czemu bez sensu? Ja na działce nie mam żadnego domu, budynku, nic, działka położona w czystym terenie, bez zabudowań. Na sąsiednich działkach też nic nie jest postawione. Jednocześnie dom rodzinny jest na tyle daleko, że noszenie konewek z wodą jest małym problemem, a na tyle blisko, że nie ma sensu budować na działce jakiś domków.
W mojej okolicy jest pełno takich działek...
kamileus
50p
50p
Posty: 50
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Nie ma sensu ponieważ do takiego zbiornika zbierzesz proporcjonalnie tyle ile wynosi jego powierzchnia. Co przy obecnych opadach oznacza niewiele, optymistycznie kilka cm wody, co przy np. wiaderku da Ci może z litr wody, dużo tym nie podlejesz.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Niekoniecznie. Metoda na żagiel, widziana w filmach SF, łapacze mgły itp. Wystarczy płachta folii lub nieprzemakającego materiału rozpięta na tyczkach i pochylona w kierunku zbiornika. Powierzchnia zbierania deszczówki znacznie się zwiększa proporcjonalnie do metrażu materiału..
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Ktoś tu interesował się małą retencją?

Obecnie dają dofinansowanie np w Wwa
https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje- ... e#retencja

Przerabiał ktoś opcje dofinansowania no i co można wybudować w ramach dopłaty? Np wymiana rynien i zakup beczek 300l do łapania wody z rynny?
Jakie mogą być instalacje małej retencji na działkach?
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Deszczówka instalacja,odprowadzenie,zbiorniki

Post »

Właśnie te dopłaty to jednak są do poważniejszych działań niż beczka podłączona do rynny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”