Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

http://poradnikogrodniczy.pl/obornik.php
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=448
Przezimuj je tu gdzie są a potem przesadź, na nowe miejsce postępując tak jak jest to opisane wyżej.
brak polskich znaków
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Truskawki - uprawa

Post »

O, dzięki za link do informacji o oborniku! :D Bardzo ciekawe informacje i właściwie zawarte jest wszystko co mnie interesuje.

Przesadzać? Nie, chyba nie będę. Sadzonki bardzo ładnie się przyjęły w 100%. Teraz chcę je tylko wzmocnić i podkarmić, żeby miały dobry, zdrowy owoc. :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

edyta_kk
Myślałem ze nie rosną i ze ten obornik ma dla Ciebie wielki znaczenie.
Daj im talerz zupki niech rosną, tylko nie przesadź z tym dokarmianiem, bo truskawka tego nie lobią, pójdą w krzaki a nie w owoce. Nie nawoź żadnym kompostem, jeśli już to jakimś ekologicznym granulatem albo zwykłym. I spiesz się, zasilane truskawki zbyt późno mogą wymarznąć zima.
Powodzonka.
brak polskich znaków
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Nie, no rosną całkiem fajnie. W ciągu miesiąca sporo podrosły, mają wiele więcej liści i wyglądają zdrowo. Nie są jakieś wielkie krzaczory, ale mają dopiero miesiąc. Majs, to może ja im dam spokój z tym obornikiem teraz. Podkarmię je na wiosnę. Nie chciałabym ich zniszczyć.
Od sąsiadki dowiedziałam się, że poprzednia właścicielka nie nawoziła tam już od lat. W tym roku powyrywałam stare krzaczki truskawek jakie tam były bo owoce miały jak poziomki. I właśnie to miejsce skopałam i wsadziłam na szybko nowe krzaczki, stąd pomysł na podkarmienie. :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

edyta_kk
Nie sadzi się truskawek ani po truskawkach, ani po ziemniakach, z uwagi na choroby grzybowe a zwłaszcza wertycyliozę. Obornika tez się nie rozkłada w międzyrzędziach z uwagi na innego grzybka jakim jest szara pleśń.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=46811
Pod tym adresem tez jest dużo o nawożeniu miedzy innymi truskawek. Tylko nie słuchaj tych ludzi co na przedplon dają ziemniaki i zakopują kompost w międzyrzędziach.
brak polskich znaków
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Truskawki - uprawa

Post »

No toś mi namieszał w głowie... muszę pomyśleć.

W przyszłym roku po owocowaniu przygotuję dobrze grunt i przesadzę. :?
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

edyta_kk
Jeżeli nic im nie będzie w tym roku i na wiosnę, ładnie będą owocować to je zostaw na tym miejscu.
Jeśli zacznie się z nimi coś dziać i zaczną wypadać sadzonki to i tak będzie już za późno na przesadzanie.
Jak będzie wszystko ok to zasil je na wiosnę i po zbiorach.
A tak na przyszłość to nie sadzimy truskawek po truskawkach , ziemniakach i w miarę możliwości omijamy poletka po pomidorach i ogórkach.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Tak uczynię! :wit
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

edyta_kk
Gdyby cos było z nimi nie tak, daj znać, będziemy dalej myśleć co począć.
Powodzonka.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
futro
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 cze 2011, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie rubieże mazowieckiego

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Mam okazję dostać sadzonki truskawek ale nie mam pojęcia czy brać je teraz i sadzic do gleby nie nawożonej (świeżo przekopana chyba nigdy nie uprawiana) czy tez może zasilić tą glebę nawozem gołębim i posadzić sadzonki na wiosnę? A może zasilić i posadzić jeszcze w tym roku? Czy taki zabieg nie zaszkodzi sadzonkom? Kompletnie się nie znam, bo dopiero wszystkiego się uczę. Pomożecie?
pozdrawiam
agnieszka
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

futro
Jest już zdecydowanie za późno na sadzenie truskawek do gruntu. Kolejność jest taka jesienią prace polowe wiosna sadzenie.
Pozdrawiam.
Jeszcze tylko pytanko co rosło na tym zagonku wcześniej trawa?
brak polskich znaków
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Truskawki - uprawa

Post »

Jeśli chodzi o termin sadzenia truskawek to pozwole się nie zgodzić z przedmówcą...plantację towarową sadziliśmy kiedyś w grudniu-bo wcześniej nie było czasu-wszystko pięknie rosło....
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - uprawa

Post »

anbol
Grudzień to ciekawy termin na sadzenie truskawek, zima musiała być bardzo łagodna?
Ja wyleczyłem się z sadzenia truskawek jesienią już wiele lat temu, sierpień to ostateczny termin sadzenia truskawek.
Jeśli masz lub miałeś plantacje towarowa to powinieneś wiedzieć ze wielkość zbiorów zależy przede wszystkim od prawidłowo rozwiniętego systemu korzeniowego, korzonki przybyszowe rosną wiosna i następną fazę wzrostu maja wczesna jesienią. W miesiącu październiku korzonki przestają przyrastać i truskawka szykuje się do zimy. Sadząc je tak późno maja bardzo małe szanse na ukorzenienie się przed zima. Wysadzajac je teraz na nowo nawiezionym polu, pobudzimy je do życia, pierwsze solidne przymorski wykoszą słabsze osobniki które zamiast ;spać; będą w fazie wzrostu.
Nie stosuje się nawozów organicznych bezpośrednio przed sadzeniem truskawek, spowoduje to wypadanie sadzonek, :gnój: musi swoje odleżeć
W dziale uprawy warzywnicze zamieściłem zdjęcia sadzonek sadzonych wiosna i pozna jesienią,
No i jeśli chcemy mieć owoce to nie można sadzić byle gdzie, futro powinien najpierw zając się przygotowaniem ziemi, nie wiemy co tam rosło wcześniej i z czym trzeba będzie zrobić :porządek:
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”