Fontanna w ogrodzie

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Miszka007 pisze:A jak daleko od opadającej wody? Może tylko jej nieznaczna część spadała na liście i kwiaty?
Tak to wyglądało:

Obrazek

Dwa metry dla grzybienia białego to nie dużo, on potrafi się rozrosnąć do 3 - 4 m.
Te liście które próbowały wchodzić za bardzo pod fontannę po prostu usuwałem.

Tak ze grzybienie moim zdaniem moga rosnąć w pobliży fontanny, lecz pod dwoma warunkami.

Po pierwsze, fontanna nie może mieć za dużego rozprysku, najlepsze moim zdaniem są końcówki dające strumień w formie półkuli, one nie powodują dużego rozprysku wody i nie powodują falowania powierzchni oczka, a nie takie co pryskają podobnie jak z prysznica, lub te typu wulkan

Drugim warunkiem, jest właśnie usuwanie liści, próbujących wejść pod opadającą wodę z fontanny.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Pawle, a jeżeli ktoś nie ma nasadki na fontannę, o której mówisz może obniżyć wylew (tak, aby był bliżej wody). Powinno to ograniczyć rozprysk, prawda?
Pozdrawiam
Michał
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

uwierz mi,że otworzą się bez problemu :)
20 lat przerabam te rośliny,więc małe doświadczenie mam :)
pozdrawiam
Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Miszka007 pisze:Pawle, a jeżeli ktoś nie ma nasadki na fontannę, o której mówisz może obniżyć wylew (tak, aby był bliżej wody). Powinno to ograniczyć rozprysk, prawda?
To zależy od dyszy, nie wiem jaką masz u siebie

Obrazek Obrazek
Dysza Parasol, to właśnie ta którą polecam do grzybieni. Następnie nie nadają się z powodu roznoszenia się kropli z wiatrem.

Obrazek Obrazek
Dysza Mrgeretka 1

Obrazek Obrazek
Dysza Margretka 2

A TUTAJ można je zakupić.

Jedynie przy dyszy Parasol, obniżenie spowoduje zmniejszenie się rozprysku, a w zasadzie średnicy parasola, bo rozprysku tu nie ma. To właśnie ta dysza o której pisałem, pisząc o dyszy Tulipan.
U pozostałych dysz jedynie zmniejszenie ciśnienia wody w dyszy, spowoduje zmniejszenie się rozprysku, lecz przy silniejszym wietrze krople będą przenoszone dalej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Miszka007
100p
100p
Posty: 197
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Pawel Woynowski pisze: To zależy od dyszy, nie wiem jaką masz u siebie
Ja nie używam fontanny :) Z ciekawości pytałem :P
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Podzielam zdanie przedmówców tym temacie i jestem na nie na fontanny. Nawet nie chodzi o niszczenie roślin ale o to że to twór skrajnie nienaturalny i źle się komponuje z roślinami.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
masti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lip 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fontanna - osadza się kamień

Post »

Witam,
mam problem z osadzającym się kamieniem na fontannie, przez co robi sie brzydka i matowa.
Czy jest jakiś sposób żeby temu zapobiec ? Może jakoś zmiekczyć wodę ? Jaki środek zastosować ?

Pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fontanna - osadza się kamień

Post »

masti pisze:Witam,
mam problem z osadzającym się kamieniem na fontannie, przez co robi się brzydka i matowa.
Czy jest jakiś sposób żeby temu zapobiec ? Może jakoś zmiękczyć wodę ? Jaki środek zastosować
Napisz jakiej pojemności jest zbiornik fontanny i jaką wodę do niej stosujesz. Czy to woda wodociągowa, czy studzienna, a może deszczowa, była by najlepsza pod względem twardości i pH. Napisz tez w jaki sposób masz rozwiązaną instalację zasilającą fontannę. A może podeślesz fotki.
Znam pewien sposób, lecz muszę wiedzieć, czy można to u Ciebie zastosować.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
masti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lip 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fontanna - osadza się kamień

Post »

Fontanna zasilana jest wodą z wodociągów, dośc twardą.
Zakupiłem w castoramie środek obniżający pH, zobaczymy czy będą jakieś efekty.
Poza tym w fontannie umieszczone były "kwiaty pustyni" i sądze, że to one są głównymi winowajcami.
Póki co pozbyłem się ich i będę obserwował rozwój wydarzeń.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Fontanna - osadza się kamień

Post »

masti pisze:Fontanna zasilana jest wodą z wodociągów, dość twardą.
Zakupiłem w castoramie środek obniżający pH, zobaczymy czy będą jakieś efekty.
A sprawdziłaś pH, ponieważ środek obniżający pH czyli odczyn wody, nie zmniejszy jej twardości czyli nie zmniejszy zawartości w wodzie wodorowęglanów wapnia i magnezu, zawartych w twardej wodzie, które są powodem osadzania się kamienia czyli węglanów wapnia i magnezu.
Róża pustyni zbudowana jest z ...gipsu i kwarcowego piasku. Gips to uwodniony siarczan wapnia, który rozpuszcza się jedynie w gorącej wodzie. Mogły się wytrącać małe jego ilości, lecz nie przypuszczam, aby to mogło być główną przyczyną powstawania tego osadu.

Jeśli jest możliwość zastosowania odkamieniacza tzn. jeśli możesz napełnić zbiornik fontanny wodą z odkamieniaczem i uruchomić ją na godzinę lub dłużej, w zależności od grubości osadu. Po takim zabiegu trzeba całość wypłukać, a niektóre składniki zawarte w odkamieniaczu powinny zabezpieczyć fontannę na przyszłość. Odkamieniacz możesz kupić tutaj - http://www.odkamieniacz.pl/ . Oczywiście musisz znać pojemność fontanny, od tego uzależniona jest ilość odkamieniacza.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
praszka
50p
50p
Posty: 75
Od: 8 cze 2009, o 18:18
Lokalizacja: Warszawa

Post »

witajcie :) zawsze chciałam mieć na swojej działce fontannę. akurat wybrałam miejsce ok 1,5 od wejścia do domku. ale specjalistką od kabli, prądu itd. nie jestem, potrzebuje waszej pomocy. w jaki sposób bezpiecznie podłączyć fontannę z gniazdkiem. jak wy to zrobiliście?
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Najlepiej zainstalować w pobliżu jeśli nie ma w ogrodzie specjalna skrzynkę elektryczną . Koniecznie z wyłącznikiem różnicowo-prądowym.
Tak będzie bezpiecznie.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
strykul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 sie 2012, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witajcie, to mój pierwszy post na forum, więc po pierwsze wszystkim Cześć i czołem :)

Przez wakacje pracuję na umowę zlecenie w zespole pałacowo-ogrodowym jako pomocnik ogrodnika - koszę trawniki i przycinam żywopłoty oraz wykonuję wszelkie prace porządkowe. Ostatnio polecono mi (oraz moim współpracownikom) wyczyścić parkową fontannę. Jest ona dość spora (średnica jakieś 4-5 metrów), do wysokości 100 cm wyłożona glazurą. Wewnątrz znajdują się trzy kielichy (jeden w drugim), również z zewnątrz wyłożone glazurą.
Obrazek - to to ło.

Ad rem. Płytki pokryte są kamieniem - jeden z pracowników relacjonował, ze próbowali już wszelkich środków chemicznych, poczynając od ACE, Cif na kamień i innych żrących substancji("domowe sposoby"), a kończąc na płynie do zmywania zaprawy cementowej Atlas Szop. Próbowaliśmy ją również wyczyścić za pomocą Karcher'a - niestety bez rezultatu. Jedyne, co do tej pory skutkuje to zdrapanie kamienia za pomocą krótkich dłutek wykonanych z przyciętych i zaostrzonych szpachelek. Ostatnio, czyszczenie miało miejsce 2 lata temu i zajęło trzem pracownikom 2 tygodnie robocze.
Mój przełożony poprosił mnie, aby poszukał środków chemicznych, które mogłyby przyspieszyć ten proces. Googlowanie nie przyniosło zadowalających rezultatów, zwracam się zatem do was, forumowicze z prośbą o pomoc.

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi,

Strykul
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”