Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć.
mój oleander od grudnia stoi w garażu.
Pomieszczenie nie jest ogrzewane.

Pod koniec lata go nie dopilnowałem i został zjedzony chyba przez przędziorki stąd te marmurkowe żyłki na liściach(?).
Teraz zauważyłem że część liści jest sucha, aż chrupią przy odłamywaniu, pojawiły się też brzydkie plamy.
Był podlewany może 2-3x.

Czy da się go uratować? :roll: :roll:
Szkoda by go było - ma już kilka ładnych lat... ;:223 ;:223
Jak mu pomóc? Spryskać? Ale w takiej temp.?
Mogę go przenieść na średnio-jasny, ciepły strych ok 18C?

https://photos.app.goo.gl/9iy1rFDndLtABExQA
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

A po co zmieniać stanowisko? To nie ono jest problemem, a szkodniki.

Zrób oprysk dwoma preparatami Nissorun plus Ortus (wymieszane ze sobą) albo Magus i Floramite na przemian. W obu przypadkach oprysk powtórz po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

dziekuje mam oba. ;:oj
Myślałem że przy temp. 5-10C nie można go pryskać bo nie zmarznie - nie będzie mieć jak wyschnąć 8-), byłem też pewien że taka temp. odstrasza wszystkie żyjątka!!!!! ;:134 ;:134 ;:134

druga sprawa
jak to dawkować bo nie ma tam info co do oleandra ;:185

dodałem foto tych środków, mogę prosić o proporcję do obu - nie chcę go dobić przypadkiem ;:124 ;:124
https://photos.app.goo.gl/9iy1rFDndLtABExQA

zacznę jutro od MAGUSA i za tydzień w piątek FLORAMITE.
Pryskam wszystkie liście z góry i z dołu - obficie. Pozwalam się wchłonąć. Zrobić to w garażu, czy wystawić go na zewnątrz na światło (nie słońce) i wiaterek?

Bardzo dziękuje za szybką odp.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Sam oprysk przy takiej dodatniej temperaturze nie zaszkodzi. Liśćmi się nie martw, że część straci bo tak się stanie, ale na wiosnę jak zrobi się cieplej powinien odbić. Zresztą i tak Oleandra powinno się co roku przycinać.

Jeśli chodzi o dawkowanie, to przecież masz podane dużą czcionką na obu opakowaniach. Podziel to sobie na 1 litr i tyle. Pamiętaj, że to jest maksymalne stężenie. Możesz użyć ciut mniejszego.
I teraz, robisz oprysk wpierw jednym preparatem, odczekujesz tydzień i robisz drugim i po upływie kolejnego tygodnia tym pierwszym. Te trzy opryski w sumie powinny wystarczyć na jakiś czas. Niestety na jakiś czas, bo akurat Oleander to jedna z ich ulubionych roślin, więc pewnie latem (później też) trzeba będzie powtórzyć oprysk, oczywiście o ile się pojawią. Inaczej mówiąc będziesz musiał go regularnie doglądać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję, dam znać za jakiś czas!!
(Myślałem że musi być jakaś spec. dawka jak w opisie dla innych roślin:))
popowo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2022, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie. Mój roczny oleander przezimował prawie dobrze zimę w chłodnych warunkach i przy niewielkim podlewaniu. Prawie dobrze bo jak widać na zdjęciach coś mu deformuje liście, żadnych żyjątek, ani "waty" na nich nie widzę. Przejrzałem chyba całe forum ,ale nic na ten temat nie znalazłem.
Proszę o podpowieć jak to leczyć


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Na czwartym zdjęciu widzę grzyba.
Dobrze byłoby zajrzeć w jakim stanie są korzenie i sama roślina nie wymaga przesadzenia do większego pojemnika.
Zdeformowane liście mogą wskazywać na to, że w bryle korzeniowej jest już niewiele podłoża. Poza tym jeśli to nowo wypuszczone liście, to wymaga już zacząć regularnie nawozić. Oczywiście jeśli potrzebne będzie przesadzenie, to trzeba będzie odczekać z 3 tygodnie.
Utnij liścia z plamami z czwartego zdjęcia i w zależności czy korzenie będą wskazywać na chorobę czy wszystko z nimi w porządku możesz zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arek23021990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2022, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Co dolega mojemu oleandrowi? Był przędziorek (jego nie widze) ale po zimie nowe liście zaczęły wyglądać następująco... grzyb? Rak? Jest sens walczyć o niego?

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Do uszkodzonych liści przez szkodniki może wejść infekcja grzybowa, ale również roślina po prostu się ich również pozbywa. Poodcinaj wszystkie takie jak z trzeciego zdjęcia albo tylko poprzycinaj chore fragmenty jeśli reszta jest jeszcze zielona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

...minęły ponad 3tyg. zastosowałem 3 dawki na zmianę, 2 poleconymi specyfikami na przedziorka.
w zasadzie po za jedną średnią (niezdrewniałą) gałązką (a drzewko jest całkiem duże ponad wys 150cm i ok 1m szer.) wszystkie pozostałe mają mocno wysuszone chrupiące liście - od początku wykrycia problemu drzewko straciło pół wiadra liści :roll:

czy mogę mu jeszcze jakoś pomóc? nawóz? wyciągać na słońce? postawić pod lampą grow light?
skrócić gałęzie (pewnie wtedy nie zakwitnie - jednak teraz ważniejsze jest to by przetrwał).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ale jesteś niecierpliwy...

Po co pod lampę, skoro już masz wiosnę?
Naturalnie, że straci część liści, bo tak już jest przy ataku szkodników.
Do końca miesiąca trzymaj na tym stanowisku gdzie obecnie stoi. W kwietniu patrz na nocne temperatury, jak nie będzie przymrozków możesz wystawić na zewnątrz, tam gdzie dotychczas stał.
Po wystawieniu na zewnątrz albo wcześniej możesz trochę przyciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

. W kwietniu patrz na nocne temperatury, jak nie będzie przymrozków możesz wystawić na zewnątrz, tam gdzie dotychczas stał.
Po wystawieniu na zewnątrz albo wcześniej możesz trochę przyciąć.[/quote]

Norbert, kiedy wystawiać oleandry? Co roku zadajemy sobie to pytanie i co roku są wątpliwości czy czasem nie za wcześnie. Jak patrzę na prognozy pogodowe to raczej w moim rejonie przymrozków już nie będzie, natomiast będą opady a oleander nie bardzo lubi być moczony. Chyba wystawię w przyszłym tygodniu już po deszczach.
ania1590
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

A masz jakiś daszek albo coś innego co by chroniło przed deszczem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”