Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ketmia syryjska

Post »

Ziemia zwyczajna do wysiewów,trochę rozluźniona piaskiem,parapet okienny i tyle.Przypominam sobie,że dość szybko zeszły.Najdłużej schodzą te drobniuteńkie nasiona,a ketmia ma grube ziarenka.
Halina
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Ketmia syryjska

Post »

Witajcie.
Swoje ketmie syryjskie z własnoręcznie zbieranych nasion wysiałam w zeszłym tyg. Na razie nie widać by cos tam się ruszało. Temperatura pokojowa wystarczy im do wykiełkowania? Nie powinny mieć trochę cieplej? Różne wersje już słyszałam, ktoś sprawdzał w praktyce?
Ketmia zimująca w domu w donicy zaczęła otwierać pąki :? za wcześnie, miała zapewne za ciepło, martwie się czy jej to nie zaszkodzi. Ketmie zimujące w gruncie są jeszcze pogrążone we śnie, na szczęście.

Pozdrawiam, Magda.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Ketmia syryjska

Post »

Dzisiaj zauważyłam że wykiełkowało ostatnie z wysianych przeze mnie nasionek ketmii w pierwszym tygodniu stycznia. na początku trzymane w temp. pokojowej, później wyższej.
Mój wniosek: wyższa temperatura przyśpiesza kiełkowanie. Duża wilgotność podłoża też pomaga.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Ketmia syryjska

Post »

Też posiałem na początku roku :D ale na razie nic nie widać ;:223 ,mam białą odmianę,nasiona jeszcze mam ,posieje jeszcze w marcu ;:3
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Ketmia syryjska

Post »

Ja zasiałam odmianę 'Hamabo', jasnoróżowa z ciemnoczerwonym środkiem, ciekawe czy taki kolor wyjdzie z nasionek..
Mam jeszcze foletową :)
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Ketmia syryjska

Post »

Ja mam 4 odmiany ale jakie kolory bedą to jeszcze nie wiem ,pewniak jest biały,Chetnie wymienie sie nasionkami jak ktos bedzie chciał :wit
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska

Post »

Ketmia ponoć łatwo się krzyżuje z innymi więc jeżeli mamy kilka kolorów to efekt może być różny :)
Awatar użytkownika
goska_dob
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 sty 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Wysiałam dwie grupy nasionek ketmii , jedne zbierane jesienią , drugie w grudniu. Wykiełkowały tylko trzy i jakoś słabo , bo nie mogły się wydostac z nasionek. Wtedy przykryłam osłonką od tortu i postawiłam na południowe okno (słoneczko + wilgotnośc).
Szybciutko wykiełkowały wszystkie i podrosły.
I tu proszę o radę. Mają już ok.5cm i jakby zalążek listka właściwego. Ale chyba zaczynają się wyciągac. Kiedy i czy pikowac ??? Do zwykłej ziemi (w takiej wysiałam ) czy może do torfowych pęczniejących ???
Pozdrawiam cieplutko - Gośka.
Awatar użytkownika
Delphia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Goczałkowice, Śląsk

Hibiskus, nasiona.

Post »

Witam.
Mam pytanie odnośnie hibiskusów. Moje są w formie hmm drzewek. Dość wysokich i rozrośniętych. Nie mam pojęcia jak się nazywają te odmiany. Zauważyłam, że wydały w tym roku...setki nasion. Na drzewkach pojawiły się takie twarde pąki, w których znajdują się małe nasionka. Wydaje mi się, że jeszcze są niedojrzałe. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest szansa na wyhodowanie ładnej i dorodnej rośliny z takich nasion? Czy jest sens rozmnażać tę roślinę z nasion? Jeśli tak, to kiedy powinnam zbierać nasionka, jak je przechowywać? Kiedy wysiewać i w jaki sposób. Za wszelkie rady będę ogromnie wdzięczna.
Wygląda to tak:
Obrazek
Mam jeszcze wersję fioletową.

Moderacja,oferty składamy w odpowiedniej sekcji forum,admin KaRo
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Moje hibiskusy same się wysiewają i wyrastają z nich krzewy równie dorodne i pięknie kwitnące.
Myślę, że możesz je zostawić żeby się same wysiały i uważaj potem aby ich nie skosić lub nie wyplewić, lub zbierz nasiona jak będą dojrzałe i wysiej gdzieś odrazu.
Mój ogród.
Pauzalka
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Moje w tym roku wymarzły, natomiast zostawiły masę siewek.
Tylko obawiam się że to będą jakieś dziczki co nie będą miały ochoty zakwitnąć w ciągu najbliższego dziesięciolecia.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Witam.Chciałam przypomnieć temat i dyskusję na temat tych pięknych krzaczków.Powiedzcie co zrobić z nasionkami teraz zebranymi?Suszyć?,posiać zaraz do doniczek na okno :? ,a może dopiero wiosną do gruntu? Udało Wam się może wyhodować ketmie z nasionka?Bardzo proszę o podzielenie się informacjami jak to zrobić :roll: Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Witam, mam krzaczek wysiany własnoręcznie z nasion kupionych na all. Przez dwa sezony rósł w doniczce, zimowany w chłodnym pomieszczeniu z minimalnym podlewaniem. Jako trzyletni krzaczek wsadzony do gruntu rośnie i kwitnie. Teraz wysiewa się sam. W tym roku obdarowałam siewkami znajomych i rodzinę :)
Radzę posiać wczesną wiosną do doniczki i pielęgnować, na zimę lubi zrzucić liście trzeba mimo to od czasu do czasu troszkę podlać (zależy gdzie zimujemy) im mniej światła i niższa temperatura tym mniej wody.
Życzę powodzenia.
:wit
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”