Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Jak sadzić drzewka?

Post »

Posadziłem jesienią drzewka owocowe, jabłonie i czereśnie, ziemię mam piaszczystą (25 cm warstwy próchnicznej, reszta piach) Więc do każdego dołka o średnicy 60cm i głębokości 70cm dodałem gliniastej ziemi i dobrze rozłożonego obornika, dodając również nawozu NPK. Jak to wpłynie na wzrost i owocowanie? Podobno nie powinno się dodawać nawozów i obornika do dołków przed sadzeniem? Dlaczego?
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak sadzić drzewka?

Post »

Witam na forum nowego użytkownika. :D
Nie wolno mieszać z obornikiem nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych(z tego co ja wiem) mogą zachodzić niepożądane reakcje chemiczne.
Po mojemu trochę chyba przesadziłeś-po co tak robić darmo się napracowałeś niepotrzebnie-jak mawia mój znajomy ogrodnik-,, to nie drzewo tartaczne.........'' nie musi szybko urosnąć. No wsypałeś to wsypałeś ok .Jak masz lichą ziemię to trochę dać obornika i wystarczy(ja tak robię),chociaż jak poczytasz tematy na forum jedni dają na spód inni na górę.I wystarczy żadnych nawozów więcej.
No ale jak nie przedobrzyłeś z ilością nawozów to nie nic się złego stać. .Okopczykować toto na zimę a jako lekturę polecam przeczytać o opryskach które stosujemy na owocowe.Wszystko jest na forum.
Miłej lektury. :D
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak sadzić drzewka?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Nawozów wapniowych nie dodawałem, azotu symboliczna ilość.
Czekam do wiosny :-)
Pozdrawiam
cx

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam,
PiotrekBe:
Jeśli sadzić drugie to w innym miejscu=nie w miejscu gdzie były korzenie poprzedniego.Bakterie te żyją sobie w glebie i zasiedlają korzenie,także nie przenoszą się na inne rośliny rosnące po sąsiedzku."Roztwór"gliny czyli rozrobiona glina do konsystencji gęstej śmietany+1-2%Miedzianu,zanurzyć i sadzić.Ale jak zdrowe korzenie to zabieg oczywiście nie konieczny.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam serdecznie,

Właśnie kupiłem od największego szkółkarza w Wielkopolsce drzewka owocowe i sam zachodzę w głowę jak to możliwe by były one bezlistne. U mnie w sadzie drzewa wszystkie oprócz czereśni maja jeszcze liście i nijak chcą się ogołocić. Czy te drzewka które kupiłem nie będą osłabione przez to, ze maja tak skrócony okres wegetacji?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Szkółkarze robią defoliację środkami chemicznymi, żeby wcześniej zacząć sezon handlu roślinami sadowniczymi...
A czy to szkodzi roślinom? Hm, chyba nie, przeżyją mniejszy szok przy wykopywaniu, staniu w sklepie i przesadzaniu na miejsce docelowe, a jeśli je posadzisz teraz mają większą szansę na przyjęcie się, bo nie są obciążone transpiracją. Takie jest moje zdanie, laika i ignoranta, co na to fachowcy?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Defoliację roślin w szkółkach przeprowadza się od momentu, kiedy wynaleziono takowe preparaty (a więc jak się nie mylę ponad pół wieku). Cała tajemnica polega na tym, żeby zabieg przeprowadzić w odpowiednim terminie (nie za wcześnie). Wówczas jest to zabieg w miarę bezpieczny dla rośliny, nie pociągający za sobą negatywnych skutków. Szkółkarz który wykonuje zabieg za wcześnie, tylko po to żeby wcześniej zacząć sezon sprzedaży - nie jest z definicji szkółkarzem tylko zwykłym handlowcem.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witajcie !

A czy my amatorzy możemy odróżnić drzewko poddane procesowi defoliacji, od drzewka nie poddanego takiemu zabiegowi.
Chcę posadzić śliwkę węgierkę i chyba brzoskwinię. Termin sadzenia, oczywiście po 15 października.
Wiem gdzie mogę kupić dobrą sadzonkę, ale związane jest to z pokonaniem 70 km x 2.
W tej sytuacji skazany jestem na centra sadownicze.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Ooops, dopiero po 15 X? Ja już mam na balkonie moje sadzonki :( Czy to zły znak?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Lex !
Powiedz gdzie je kupowałeś. Od szkółkarza, czy w jakimś sklepie, centrum ?
Ja w zeszłym roku też się pośpieszyłem i drzewko nie przetrzymało zimy.
Postępowałem na zasadzie, że będę pierwszy, to będę miał większy wybór.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Ja mam pytanie odnośnie sadzenia orzecha , którego ostatnio kupiłem.
Jest to ponoć orzech mamut , dorastający do około 4 metrów , a owoce są duże .
Gość na targach w Krakowie który je ma kazał mi pod korzenie wsypać wiadro żwiru i dopiero nad tym posadzić drzewko.
Zastanawia mnie w jakim celu ?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witaj !

Ja swojemu podłożyłem dużego kamienia. Też jestem ciekaw po co ?
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Jak ostatnio pozbywałem się starych drzew owocowych, to doceniłem, że mój teść sadząc je podłożył pod korzenie kamień. Chyba dzięki temu korzenie rosły na boki, zamiast wgłąb. Karczowanie było łatwe :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”