Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryspon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 paź 2008, o 21:13
Lokalizacja: Inowrocław

Sadzenie drzewek owocowych

Post »

Na jesieni posadziłem morelę i nie przyjęła się, obecnie nie widać ani jednego pąka, zdaje się, że już nie odbije. Czy można jeszcze teraz posadzić?. Czy nie jest za późno? Bardzo proszę o poradę i dziękuję.
Ry
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7961
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Witaj!
Możesz posadzić drzewka jakie chcesz, ale hodowane w donicach, nie z gołym korzeniem.
Pozdrawiam. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Mam pytanie. Czy podczas jesiennego sadzenia drzew owocowych można na dno dołka dać trochę obornika?
Zastanawiam się czy nie przyciągnie to kretów lub nornic, które będą szukały w oborniku robaków i mogą w ten sposób uszkodzić korzenie drzew. Proszę o odpowiedź.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.

Ja osobiście robię tak że kopię większy dołek niż potrzeba sypię obornik bydlęcy z przewagą słomy leję wodę i sypię ziemię i wsadzam drzewko.
cx

Post »

Witam.

Zabieg o którym piszesz był kiedyś stosowany nawet w sadach towarowych.Jednak z różnych przyczyn nie robi się tego dziś.Jedną z przyczyn jest mocno wątpliwy korzystny efekt takiego zabiegu.Jeśli w to nie wierzysz to posadź na podobnym stanowisku dwa takie same drzewka w jednym zapraw dołek,drugie posadź wiosną po przekopaniu teraz obornika lub wiosną wyściółkuj obornikiem wokół pnia(tak aby obornik pnia nie dotykał!).
Jeśli sadzisz drzewka jesienią to zwłaszcza przy pestkowych koniecznie okopczykuj je i w przypadku groźby mrozów zabezpiecz.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Post »

Czyli mam rozumieć, że nie trzeba dawać obornika teraz do dołka a wystarczy tylko na wiosnę wyściółkować naokoło drzewka. Sam już nie wiem.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Witam,

mam pytanie - czy sadząc drzewka jesienią już oczywiście po opadnięciu liści musimy je jeszcze podlewać? Dla mnie nie ma to zbytnio sensu, ale zawsze dobrze jest zapytać. Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ja zawsze podlewam raz lub dwa i na tym koniec. Zawsze mi się drzewka przyjmowały. :)
Pozdrawiam,
Mateusz!
cx

Post »

Witam.
Jednym z powodów dla których dobrze jest podlać drzewko ,po sadzeniu jesienią jest kwestia przemarzania gruntu-i ew.korzeni.Podlewając obficie pomagamy drobinom ziemi dotrzeć we wszystkie zakamarki między korzeniami wypierając z tych miejsc powietrze.Im mniej przestworów powietrznych między korzeniami przed mrozem tym lepiej.....przewodzenie ciepła i te magiczne fizyczne sprawy.Drugą sprawą jest to ,ze jeżeli terminsadzenia jest wczesny-pażdziernikowy to....korzenie jeszcze mogą rosnąć i lepiej przygotować się do zimy.
Hej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Piotrek, ja jestem zwolenniczką "starej szkoły" sadzenia drzewek. Do wykopanego dołu, na dno daję łopatę świeżego obornika. Łopatą dokładnie siekam i mieszam ten obornik z ziemią w dole (obojętnie jaki; suszony, świeży czy świeży granulowany ). Na tę mieszankę nasypuję warstwę ziemi, tak by korzenie nie stykały się bezpośrednio z obornikiem. Jedna osoba trzyma drzewko, lekko potrząsając a druga wsypuje miałką ziemię, tak by nie było pustych przestrzeni między i pod korzeniami. W połowie zasypywania wlewam pół wiaderka wody, by ziemia dokładnie oblepiła korzenie i wypełniła ziemią ewentualne puste miejsca. Dosypuję ziemi, tworząc misę, lekko udeptuję, i wlewam wiaderko wody. Jeżeli to jest jesień, to po wsiąknięciu wody zasypuję "misę" i tworzę kopczyk. Jeszcze jakiś palik i po sprawie. Jeżeli wiosna, to misy nie likwiduję, bo drzewko trzeba podlewać.
Może mnie Krzyś zbeszta, że to nie "nowoczesny" sposób, ale jakoś drzewka mi się przyjmują i mają duże przyrosty. Czy te przyrosty są z tego obornika, czy nie , nie wiem.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.

gienia1230 to jest już nas dwoje bo ja też bardzo podobnie robię.
I powiem szczerzę że mi osobiście pasuje ,, stara szkoła ;; i chyba tego nie zmienię.Jestem zadowolony z efektów jakie mam.

:D :D :D
Marcin_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 wrz 2009, o 22:23
Lokalizacja: Śląsk

Sadzenie gruszy azjatyckiej

Post »

Witam forumowiczów

Jestem nowy na tym forum i to mój pierwszy post. Chciałbym posadzić gruszę azjatycką i nie wiem czy o tej porze roku jeszcze można to zrobić czy lepiej poczekać do wiosny. Z góry dziękuję za informacje.

Pozdrawiam
Marcin
cx

Post »

Witam.
Od grusz azjatyckich są tu na Forum specjaliści i może z nimi pogadasz o odmianach?
Co do sadzenia....czy nie jest za późno?....Ja bym zadał pytanie a dlaczego tak wcześnie???
W sadach towarowych nikt nie wchodzi z sadzeniem wcześniej jak w połowie października.Z resztą szkółkarze jeszcze nie zaczęli dla nas (sadowników)jeszcze kopać drzewek.
Po posadzeniu,konieczny kopczyk wokół pnia i przed ewentualnymi mrozami osłonić.
Pozdrawiam,Krzyś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”