Kompostowanie trawy (jak i czy)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jest kilka bardzo wyczerpujących wątków o kompoście, wpisz w naszej wyszukiwarce hasło "kompost", a potem dokładnie przeczytaj te wątki, naprawdę warto :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Dodawanie przyspieszaczy

Post »

Czy o tym czasie tj. połowa marca można już używać proszku przyspieszającego procesy gnilne ?

Tego komposu nie będę używał w tym roku
pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To nie jest kwestia kalendarza, a raczej temperatury panującej wokół.
Wg. mnie jest jeszcze za chłodno, żeby kompost zaczął pracować.

I najważniejsze - to NIE są procesy gnilne, a procesy rozkładu, albo butwienia. Do gnicia dochodzi bez dostępu tlenu i produkt tego procesu nie dość, że śmierdzi, to jest mało przydatny w ogrodzie. A przy dostępie powietrza trawa, czy liście, czy inne resztki roślinne (plus dodatki) przekształcają się w pełnowartościowy kompost pachnący żyzną ziemią :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Kompost

Post »

Dzięki bardzo wiedziałem o co chodzi tylko użyłem złego określenia , zapamiętam , też tak myślałem że jest za zimno więc wolałem zapytać bo o to czego nie znajdę będę pytał :oops:
pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Przeczytałam i tak dalej nic z tego nie wiem :( Bardzo niekumata jakaś jestem :twisted:
Może mi to ktoś tak po prostu łopatologicznie wytłumaczyć ?
jak robić kompost z trawy ? trawa i co jeszcze ? co mieszam z czym ? Przepraszam ale pogubiłam się w waszych wypowiedziach :oops:
Pozdrawiam - Iwona
Mój mały ogródek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Sposób kompostowania trawy wynikł z potrzeby zagospodarowania innych odpadów.Na pierwszą warstwę poszły resztki z drewutni, drobne kawałki drewna i kora.Następnie warstwa trawy.Potem trociny lub wióry ze stolarni na przemian z trawą.Gdy czasem brakło wiórów,zastępowała je warstwa słomy.Suchy materiał był zawsze zwilżany wodą z dodatkiem mocznika nawozowego-pożywka dla bakterii.Świeżo skoszoną trawę układałem luźną warstwą do 10 cm.grubości.Przez kilka lat pryzma o pow.5 m2 urosła do wysokości 1,5m.
W ubiegłym roku pryzmę potraktowałem biologicznie,czyli mikroorganizmami EM-Farming.Co 50 cm.wbijałem metalowy pręt do spodu pryzmy.W otwory wlałem po 10 l.wody z EMi.Pryzma po wysypaniu warstwy trawy została solidnie udeptana.Minęły 3 tygodnie i :shock: ,wiekowa pryzma "usiadła" prawie 40 cm.Nie spodziewałem się takiego efektu po efektywnych mikro.:lol:
Kompost (pH 3,2) znowu trafi pod wrzosowate.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
wartek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 wrz 2008, o 10:10

Post »

mam pytanie, wiem ze prawidlowy kompost nie powinien smierdziec, ale czy przy temperaturze 20-25C w ciagu dnia, kompost w trakcie przerzucania nie wydziela zadnego zapachu?
moze powiem jak ja kompostuje trawe, swiezo scieta wrzucam prosto do kompostownika, dodaje troche ziemi i mieszam, wiem ze bez mieszania zaczyna gnic i robi sie zolta. dlatego wpadlem na pomysl, zeby przez kilka dni po skoszeniu przerzucac i napowietrzac ja 1-2 razy dziennie, zapobiega to gniciu (nie widac zeby byla zolta). podczas przerzucania widac jak paruje, czuc cieplo ale czuc tez pewien zapach, nie jest to jakis straszny smród, ale dosc specyficzny zapach, czy wszystko jest ok?
po 2-3 dniach takich zabiegow mysle ze moge zostawic w spokoju ta trawe i juz nie zgnije na zółto.
ale czy w ten sposób zbyt nie osłabiam reakcji kompostowania? na pewno traci troche temperatury
Awatar użytkownika
elwirka
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2009, o 21:23
Lokalizacja: Kraków

Post »

Uważam że wszystko będzie dobrze. Byłoby lepiej gdybyś mógł pozwolić obeschnąć tej trawie na trawniku ,ale to podwójna robota z grabieniem więc cię rozumiem. Ja dorzucam jeszcze popiół z ogniska, niekiedy kilka garstek dolomitu, lub kilka garstek suchego obornika (takiej sieczki ze sklepu ogrodniczego) jeżeli ktoś ma króliki czy świnkę morską to te trociny są świetnym dodatkiem.
Pozdrawiam Elwira
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Dynka pisze:Wysypuję między krzewy np, po roku już jej nie ma dżdżwnice mają wyżerkę a są grube jak kalifornijki :) i bardzo jurne bo jest ich zatrzęienie, a w miejscu piasku pojawia się próchnica pięna , czarna , marzenie....... :lol:
a jeśli są obfite deszcze czy ta trawa między krzewami nie gnije? Bo ja jakiś miesiac temu rozsypałam trawę między krzewy i po ostatnich deszczach zauważyłam że zaczęła gnic, a to chyba niedobrze? Na wszelki wypadek zebrałam ją żeby chorób grzybowych nie roznosiła.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

lila31 pisze: Obrazek
A czy kompostowanie w takich plastikowych pojemnikach różni się czymś od tych drewnianych (w sensie czy inne reakcje zachodzą np. gnicie?)
Obrazek
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

czy nikt nic nie wie w tym temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”