Marchew wszystko o odmianach i uprawie Cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

A dlaczego w lodówce ?
Kosiash
100p
100p
Posty: 159
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Tak gdzieś czytałem, nie umiem przytoczyć. Metoda wydaje się wygodna, ale nie wiem czy to działa. Jakie Wy macie metody? Artykułów w internecie jest, tylko, żeby trafić na odpowiedni.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Moja ostatnia metoda to wysiew w kisielu ( 1 łyżka czubata kartoflanki na litr wody -zagotować ).
Do tego dodałam łyżkę kwasów humusowych i odrobinę nawozu na ukorzenianie . Nasiona
wsypałam do jeszcze ciepłego kisielu . Przemieszałam by się równomiernie rozłożyły .
Wysiewać najepiej z dzbanuszka dziobatego lekkim strumykiem , gdzie mało poleci dolać .
Ziemia wcześniej podlana . Zasypać najlepiej ziemią z worka .
Przykryć by za szybko nie obsychało . Wilgoć utrzymywać aż do wschodów .
Kosiash
100p
100p
Posty: 159
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dzięki, tak ostatnio robiłem wysiew marchwi w kisielu, ale bez nawozu do ukorzeniania i kwasów hummusowych. Nasiona marchewki czy np. kopru długo wschodzą, dlatego chciałem przyspieszyć kiełkowanie metodą np. w lodówce jeśli tak się robi. Niektórzy zakopują też w piasku rzecznym na jakiś czas.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2023, o 13:26 przez ekopom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto cytat
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dodam jeszcze jeden sposób , przelewanie mocno ciepłą wodą by rozpuścić woski
hamujące kiełkowanie . :wink:
Kosiash
100p
100p
Posty: 159
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Moczyłem też przez pół godziny w alkoholu 35 % bo taki miałem, później trzeba przelać pod bieżącą wodą. Były trochę napęcznione po tym zabiegu.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Padło pytanie czy można jeszcze wysiewać marchew i dodatkowo podana została nazwa konkretnej odmiany Amsterdam 2. Teoretycznie wczesne odmiany marchwi można wysiewać do końca czerwca a bardzo wczesne ja wysiewam nawet na początku lipca. Amsterdam 2 ma okres wegetacji ok.100-110 dni więc spokojnie dałaby radę dorosnąć ale warto wiedzieć, że nie jest to odmiana polecana do przechowywania. Na pewno jest kilka odpowiedniejszych odmian.
Co do podkiełkowywania nasion w czerwcu i to w dodatku w lodówce.
Podkiełkowywanie nasion (pobudzenie w celu przyspieszenia procesu kiełkowania) ma sens w przypadku siewu w niskich temperaturach a więc wczesną wiosną. W warunkach domowych można podkiełkować nasiona w temperaturze pokojowej np. umieszczając je na wilgotnym waciku ale można też kupić nasiona podkiełkowane przez "producenta" nasion i w takim przypadku nasiona do czasu wysiewu należy przechowywać np. w lodówce. Podkiełkowywanie nasion w lodówce dla mnie jest bez sensu. ;:oj
Podstawowy problem przy wysiewie w czerwcu to możliwość zapewnienia odpowiedniej wilgotności gleby. I tutaj raczej należy poszukać konkretnych rozwiązań :wit
Kosiash
100p
100p
Posty: 159
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Dziękuję Przemku za wytłumaczenie sprawy z podkiełkowywaniem. Jeśli chodzi o zachowanie wilgotności, to faktycznie w czerwcu podczas upałów będzie wyzwaniem. Może wysianie nasion w krochmalu pomoże choć utrzymać wilgoć wokół nasion na jakiś czas. Można by jeszcze rozłożyć agrowłókninę w miejscu siewu do czasu wschodów., w którą jeszcze się nie zaopatrzyłem. Następnym razem bardziej przemyślę nad odpowiednią odmianą wczesną o cechach lepszych do przechowywania, chociaż tym się nie kierowałem, bo mam wysianą późną Darinę. Nie mam obycia w odmianach, to moje pierwsze koty za płoty.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Stosowałam kiedyś metodę na deseczkę . Metoda dobra , ale trzeba pilnować .
Ja codziennie zaglądałam . :)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Kilka propozycji do rozważenia. Jak zwiększyć szanse powodzenia przy późnym terminie wysiewu?
1. Dobór odpowiedniej odmiany np. Laguna F1, Speedo F1, Jerada F1, Bolero F1
2. Świeże nasiona (powąchajcie czy jest wyczuwalny ich zapach-piękny zapach) ja dodatkowo staram się by nasiona były zaprawione
3. Zapewnienie w glebie dużej ilości próchnicy (działa trochę jak gąbka)-ale należy pamiętać, że marchew nie powinna być uprawiana na świeżym oborniku (może kwasy humusowe?)
4. Jeżeli nasza gleba łatwo się zaskorupia to być może warto zrobić małe rowki i wypełnić je ziemią do wysiewu i dopiero wtedy wysiać nasiona
5. Warto wraz z nasionami marchewki wysiać np. co 5-10 cm nasiona rzodkiewki w celu wyznaczenia rzędów (dzięki temu będziemy w stanie stosunkowo wcześnie niszczyć skorupę-przerywamy kapilary wodne w glebie, chroniąc glebę przed głębszym wysychaniem)
6. Agrowłókniną a jeszcze lepiej multiclimą warto nakryć podłoże bezpośrednio po wysiewie w celu utrzymaniu wysokiej wilgotności gleby. U mnie multiclima leży praktycznie do końca sierpnia chroniąc dodatkowo przed drugim pokoleniem połyśnicy marchwianki. :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

W niewielkich ilościach ale podjadam marchew Laguna F1.
Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

anulab pisze: 17 cze 2023, o 06:54 Stosowałam kiedyś metodę na deseczkę . Metoda dobra , ale trzeba pilnować .
Ja codziennie zaglądałam . :)
Można nawet te deseczki od razu koło rządków położyć, jak ktoś zapominalski, to też powinno pomóc trochę w zachowaniu wilgoci.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

U mnie takie deseczki pełnią kilka funkcji . Po pierwsze przy siewie
chodzę po nich tam gdzie nie sięgam . Dzięki temu nie robię głębokich
śladów w ziemi . Po drugie udaje mi się pod nimi upolować ślimaka .
Przydają się do wyznaczania rządka .
Wysiew pod deseczkę nasion długokiełkujących .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”