Kawon (arbuz) - część 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

U mnie Rosario niestety wypadł z listy w tym sezonie, po prostu się nie sprawdził. Jako że dalej będę sadził z rozsady prosto do gruntu, zastanawiam się czy nie zrobić wokoło grządki osłony przed wiatrem z innych wyższych nasadzeń. W tamtym sezonie młode rosnące pędy były trochę naciągane po podłożu przez wiatr, i wydaje mi się że przez to wolniej rosły na początku.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Igala pisze: 25 paź 2023, o 18:32 Bardzo to ciekawe... Czyli my teraz mamy nasiona skarlałych "harbuzów" skoro w 1799 r. ważyły jak piszesz cyt;
waga 4,5 cetnara, czyli jakieś 225 kg ;:oj

Sądzę, że to semantyczne zawirowanie wokół tego słowa. " Harbuz" - tak mieszkańcy Roztocza jeszcze dzisiaj określają wszystkie dynie.
Różnicując: kawony i melony. Wszystkie odmiany dyń , giganty i małe to "harbuzy".
A że to tereny niemal bliżej sąsiadujące z opisywanymi; stąd być może to niezamierzone podobieństwo. No i ta waga. :wit
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Kupiłam taką mieszankę odmian arbuzów. Czy po wyglądzie nasion da się określić jakie odmiany wchodzą w jej skład?

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Nie da się, można sobie "strzelać" - np. te większe w kolorze kremowym to MOŻE być orangeglo (odmiana ta występuje w dwóch wersjach kolorystycznych miąższu: pomarańczowym i żółtym), często wchodząca w skład takich miksów (u nas to nie jest zbyt popularna odmiana, ale w USA już tak), ale bardzo podobnie wyglądają nasiona Mini Blue i paru innych odmian. Te ciemne to już w ogóle może być wszystko.
Z tyłu opakowania na pewno nie ma informacji nt. odmian? Czasem jest podana tak małym druczkiem, że można przegapić.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Bingo, Złoto Wolicy i Janosik ;:170
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Te jasne to mogą być Orangeglo
A dalej rosario, Janosik, i złoto.
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ha! Nie wpadłam na to, żeby iść po kluczu patriotycznym. Jeśli to jest miks tylko polskich odmian, to wokan może mieć rację. Na moje oko bleszczate zbyt wiele nasion wygląda zbyt podobnie, jak te tutaj dwie różne odmiany:

Obrazek

(Jedna z tych kupek to Złoto Wolicy - na moim zdjęciu wyglądają nieco inaczej, niż u leszkat, ale ponownie - może to ja mam coś z oczami).
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

U mnie pierwsza tura nasion jest już po moczeniu i wygrzewa się na dekoderze, ciekawe ile to potrwa i ile puści kiełka,
jak coś się pokaże na nasionku to wtedy przełożę do doniczki z ziemią.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Dzięki ;:138
Myślałam że jest 3 odmiany ale żeczywiście chyba 4. Też stawiam na Orangeglo i Janosika, pierwsze i drugie od lewej a reszta to nie wiem. Ostatnie mają taki połysk starego złota. Zdjęcie nie całkiem oddaje.

Obrazek
Na opakowaniu nic nie ma na temat odmian tylko tyle że różnią się wyglądem i kolorem skórki i miąższu.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Złoto Wolicy - drugie od lewej.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Z Bingo i Złoto Wolicy a i z Rozario bym się cieszyła bo żółtych w środku arbuzów to nie za bardzo lubię, ale posieję z każdej odmiany. Teraz pytanie ile sadzonek wysadzić do tunelu 3 na 4,5 metra? Mam zamiar uprawiać pierwszy raz i nie wiem jak mocno rosną. A i melonów z 4 sztuki chcę upchnąć do tunelu. Melony to Charentais i Yellow Canary2.
Na opakowaniu arbuzów pisze rozstaw metr na metr, a na melonach metr na pół metra, można gęściej czy słabo będą rosły albo łapały choroby?
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Można prowadzić pionowo , ale mocowanie to wyższa szkoła jazdy . ;:oj
Jeden arbuz mi wykiełkował , drugi nawet nie dychnął ( ziemię rozgrzebałam ).
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

leszkat76 pisze: 2 kwie 2024, o 09:14 Teraz pytanie ile sadzonek wysadzić do tunelu 3 na 4,5 metra?
Przyjmij minimum 2,5 m² na krzak. Pędy arbuza, w sprzyjających warunkach, będą miały po kilka metrów długości, a każdy z nich wypuści rozliczne pędy boczne, melony też silnie się rozrastają, przy czym arbuzów się nie przycina, a melony i owszem, ale też trzeba wiedzieć jak. Tak czy siak - do tunelu będziesz musiała wchodzić, więc przy rozmiarze 3x4,5 i uwzględnieniu powierzchni przeznaczonej na ścieżkę od drzwi do drzwi, sugerowałabym nie więcej niż 4 krzaki arbuza, a jeśli muszą być też melony, to dwa krzaki arbuza z jednej strony i może ze trzy melony z drugiej, a i tak będzie gęsto. Przerabiałam arbuzy i melony w tunelach, uprawiane poziomo i pionowo, i gąszcz, jaki tworzą, przyprawia o ból głowy.
Przy uprawie pionowej niby lepsza wentylacja i łatwy dostęp z podlewaniem, ale - jak wyżej pisze Ania - to wyższa szkoła jazdy, i każdy owoc trzeba podwiesić w siatce/hamaczku/koszyczku, żeby się nie urwał, gdy podrośnie, i jeszcze wziąć pod uwagę, czy konstrukcja tunelu te dodatkowe kilogramy wytrzyma. Jak na pierwszy raz z arbuzami/melonami, to nie polecam :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”