Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy) cz.2.

Post »

Poprzednią część wątku znajdziecie :arrow: tutaj.
bab...



Planuje postawić tunel 8x3,6m wysokość boczna 1,9m. Jaki kąt nachylenia dachu zrobić? czy to prawda że im wyższy dach to tunel trzyma dłużej ciepło?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Nie prawda, ciepło zawsze ucieka do góry, więc nawet jeśli będzie zmagazynowane to i tak ponad poziomem roślin. Ja mam ciut ponad 27 stopni nachylenia w tunelach 8,5/16, 3.5m w szczycie i śnieg się dobrze zsypuje :)
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Zibi_41 pisze: 6 kwie 2023, o 20:04 Nie prawda, ciepło zawsze ucieka do góry, więc nawet jeśli będzie zmagazynowane to i tak ponad poziomem roślin. Ja mam ciut ponad 27 stopni nachylenia w tunelach 8,5/16, 3.5m w szczycie i śnieg się dobrze zsypuje :)
Czyli w moim przypadku szczyt tunelu powinien być wyższy o 90cm od szczytu krawędzi bocznych tunelu aby zachować spadek ok 27 stopni. W okresie chłodniejszych nocy, nagrzane wilgotne powietrze nie zrobi od góry warstwy izolacyjnej? im wyższy tunel tym większy bufor ciepła od góry? więc wolniej będzie się robić chłodniej przy gruncie bo mniejsza powierzchnia styku ciepła z zimnem (przy zamkniętym tunelu) - taka moja teoria :D
Konstrukcję tunelu pewnie masz stalową?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

To tak nie działa, folia doskonale przewodzi ciepło, więc spadek temperatury na styku folia/powietrze jest duży, im wyższy obiekt tym większa różnica temperatur dół/góra, więc to co na dole i tak zmarznie :( Przy dachu dwuspadowym dobrze policzyłeś 09m. Teraz wszystko zależy w jakim okresie będzie on eksploatowany, jeśli ważniejsza jest wiosna gdy trzeba niekiedy dogrzać choćby rozstawiając znicze lepiej by był niższy, w lecie w upalne dni raczej wyższy bo ma lepszą cyrkulację :uszy
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Dlatego stosuję wiosną dodatkową folię do podwieszania i po bokach jeszcze folię pęcherzykową. Daje to w tym czasie o kilka stopni wyższą temperaturę w tunelu.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Są różne metody, ja mam na tunelach podwójną folię i boki na metr wokoło ocieplone styropianem 10cm, to dużo daje szczególnie pod kątem zużycia opału

Obrazek

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

U mnie to amatorska uprawa bez ogrzewania. Czy dać tylko 4 kotwy do zabetonowania czy 6? jeśli tunel ma 8m i będzie na 6 kotwach to pomiędzy jedną a drugą kotwą będzie 4metry, dać tam jeszcze dodatkową kantówkę 8x8 pionową? cieńszą?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Mie ma różnicy między amatorską a profesjonalną uprawą, prawa fizyki są takie same :) Ja dałbym 6 bo u nas mocno wieje. Przy tych wymiarach wystarczą łaty 4x6, radzę pomalować impregnatem bo na styku ziemia-powietrze drewno szybko murszeje :uszy
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Zibi_41 pisze: 8 kwie 2023, o 20:22 Mie ma różnicy między amatorską a profesjonalną uprawą, prawa fizyki są takie same :) Ja dałbym 6 bo u nas mocno wieje. Przy tych wymiarach wystarczą łaty 4x6, radzę pomalować impregnatem bo na styku ziemia-powietrze drewno szybko murszeje :uszy
Miałem tunel taki z allegro z rurek cynkowanych i tej zimy pod naporem śniegu się zapadł. Przez kilka sezonów dach coraz bardziej opadał doszło do tego że latem zbierała się woda na dachu i musiałem naciągać linkami szczyt dachu aby woda mogła spływać. Tunel się zapadł ale czosnek, sałata oraz cebula przetrwały zimę w tym zawalonym tunelu :D
Chciałbym zrobić podobnie jak tutaj. https://www.youtube.com/watch?v=5bll2iJt23M
Na tym filmiku te środkowe kotwy są wbijane a ja zrobię kotwę betonowaną przykręcaną do kantówki. Po jednej i drugiej stronie tunelu tam gdzie zaczyna się dach, będą po dwie kantówki 8x8 4 metrowe i chciałem się dopytać czy ta kantówka ma wisieć bez podparcia po środku? czy po 2 metrach wystarczy podeprzeć ją łatą 4x6 ? i czy ta łata pionowa ma wisieć w powietrzu czy podeprzeć ją bloczkiem? na wysokości ok 1 metra poziomo dookoła tunelu wewnątrz chcę dać łatę 4x6? czy dać cieńszą ? oraz ciut na ziemią też poziomo dookoła tunelu (tak aby kosiarką nie wjechać w folię i aby łata nie dotykała ziemi oraz dodatkowo trzymała folię od dołu) dam od wewnątrz i zewnątrz łatę mniejszą chyba 2x5 i folię zakopię pionowo na 10cm, tak będzie dobrze? ostatnio zakopałem ok 50cm foli i jeszcze ją zawijałem i do środka wsypywałem ziemi, ciężko było to odkopać xd i do tego obłożyłem płytami 35x35 dookoła tunelu aby tunel nie odfruną :D
Chciałem jeszcze wszystko pomalować tym: https://www.ceneo.pl/47172492#tab=spec
będzie to dobre czy polecasz coś innego ?
Dodatkowo chciałbym obić każdą deskę na styku deska-(folia tunelowa) taka samą folią [tylko połowę deski tam gdzie jest styk]- przymocować na zszywki. Tak aby folia tunelowa ocierała się o folię statyczną z deski. Wtedy główna folia wolniej się zużyje. Co o tym myślisz?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

W tej konstrukcji jest więcej błędów niż ustawa przewiduje, za mały spad dachu, większy śnieg wbije go w ziemię, deski wzdłużne przykręcane od środka zamiast od zewnątrz by do nich przykręcić folię (przynajmniej ta dolna), brak spięcia belek górnych, żeby wytrzymał siły rozpychające musiał by być na każdej noce zabetonowany na 80-100cm... raczej się tą konstrukcją nie sugeruj. Dzisiaj jest już późno, jutro zrobię Ci ogólny projekt.
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Zibi_41 pisze: 9 kwie 2023, o 02:05 W tej konstrukcji jest więcej błędów niż ustawa przewiduje, za mały spad dachu, większy śnieg wbije go w ziemię, deski wzdłużne przykręcane od środka zamiast od zewnątrz by do nich przykręcić folię (przynajmniej ta dolna), brak spięcia belek górnych, żeby wytrzymał siły rozpychające musiał by być na każdej noce zabetonowany na 80-100cm... raczej się tą konstrukcją nie sugeruj. Dzisiaj jest już późno, jutro zrobię Ci ogólny projekt.
na tym filmie ten spadek od razu mi się nie spodobał oraz ta szeroka sztacheta przy ziemi, czemu ma służyć. Jest po środku belka która ściąga do środka dwie strony ale przy tak małym spadku dachu w zimie siła działająca na tą belkę jest ogromna niż przy dachu o większym spadku. więcej dać takich belek trzymających lewą i prawą stronę tunelu?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Mam dwa tunele o zbliżonej konstrukcji 5 x 15 3m w szczycie, całkiem inaczej rozwiązana belka górna przyścienna i spięte wszystkie przęsła przy spadku 27 stopni, starszy stoi już 7 lat... deska na dole ściany ułatwia mocowanie folii, bo przykopanie nie wszędzie się sprawdza, a wystarczy kontrłata 2,5x5 i trochę wkrętów :) Widzę, że masz ogólne pojęcie o konstrukcjach, więc to powinno Ci pomóc :)

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel foliowy (konstrukcja,budowa,mocowania,problemy)

Post »

Zibi_41 pisze: 9 kwie 2023, o 20:19 Mam dwa tunele o zbliżonej konstrukcji 5 x 15 3m w szczycie, całkiem inaczej rozwiązana belka górna przyścienna i spięte wszystkie przęsła przy spadku 27 stopni, starszy stoi już 7 lat... deska na dole ściany ułatwia mocowanie folii, bo przykopanie nie wszędzie się sprawdza, a wystarczy kontrłata 2,5x5 i trochę wkrętów :) Widzę, że masz ogólne pojęcie o konstrukcjach, więc to powinno Ci pomóc :)

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
wiem że ułatwia mocowanie ale najmniejsza kontrłata powinna wystarczyć? będziesz mi szkicować jakiś prowizoryczny projekt tunelu, czy uznałeś już że sam dam radę ? :D czy tamten impregnat będzie dobry ? zastanawiam się czy dodatkowo nie spiąć tych kantówek 8x8 przy dachu ( będą spięte na 4 metrach ) ale czy jeszcze ich nie spiąć na 2m oraz 6m łatą 4x6 ? jak głęboko wyświdrować dołek na kotwę? czy 50cm będzie dobrze ?
Jeszcze obmyślam jak zrobić naciąganie na tunel siatki cieniującej, aby sprawnie ją naciągać i ściągać a w przyszłości podłączyć do tego silniczek który sam będzie to robić - sprawdzając nasłonecznienie oraz temp w tunelu. We wtorek/ środę zacznę świdrować i betonować kotwy aby przynajmniej z tydzień beton związał, wystarczy tydzień?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”