Kawon (arbuz) - część 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Oto kolejny mój piękny arbuzik , odmiana oczywiście Złoto Wolicy.
Waga 4,7kg, prawie 4,8kg. Najbardziej chyba wybarwiony z moich arbuzów tej odmiany.
Na razie go nie kroję bo chyba pójdzie na prezent ale jeszcze nie wiem.

Obrazek

To naprawdę super odmiana jak na nasze warunki, rośnie nawet na takiej żółtej glinie jak u mnie.Za rok na pewno jak będę sadził arbuzy(bo jeszcze tego nie wiem) to Złoto Wolicy ma u mnie miejsce zarezerwowane. ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

No widzę, że prowadzę monolog w wątku na razie. ;:224
No dobra. co mi tam!
To jedziemy dalej z obserwacjami.
Właśnie zebrałem 4 arbuzy.Trzy z nich to ZW, wagi to ten co wyżej czyli 4,76kg, drugi 5.1kg oraz trzeci właśnie jedzony to 4,52kg. Czwarty miał być zwyczajnym arbuzem czerwonym ale ....o tym potem.
Oto ci Trzej Muszkieterowie

Obrazek

Ten jedzony jest dlatego, że odgłos przy stukaniu był za mało "dźwięczny" stąd wiedziałem, że jest w nim już dziura.To samo co przy największym było u mnie. To nic złego, arbuz jest super smaczny, ale wolę go zjeść najpierw, wiem że powietrze zawiera tlen a to plus woda i cukier i bida gotowa. ;:303
Oto ten jedzony


Obrazek


Obrazek

To tak nawiasem mówiąc.
Ale przy okazji odciałem trzy mniejsze arbuzy, bo miały już ogonek nadeschnięty. Dwa od razu poszły na kompost a trzeci miał ponad 2kg oto on.



Obrazek

Gdy go odcinałem myślałem, że to "dzikus" flancowany, ale się zdziwiłem po rozkrojeniu, bo to Janosik był.Podobnie te dwa mniejsze co ogonki im przegniły.
I tu mam wnioski na przyszłość, NIE OPŁACA SIĘ SADZIĆ DO GRUNTU ARBUZA, zwłaszcza Janosika.
Przynajmniej mnie.
;:223 ;:223
Krzaki chorują tak samo szybko jak inne a jagodny nie zdążają narosnąć, ani dojrzeć.
Rok temu miałem flancowane Janosiki i sobie radziły. W tym roku nasadziłem wiele i nigdzie nie mam dużego dobrego arbuza.Na razie na podstawowym poletku zaczyna Janosik chorować.Poza tym jagód zawiązał kilka a ponieważ dynamika krzaków jest naprawdę u Janosika spora, to zagłuszył mi "dzikusa" flancowanego. I mam jedynie dwie jagody na "dzikusie"w tym jedną jako taką, tak ok.4kg
Pewno żaden z Janosików nie dojrzeje na tym poletku.
Oto jak wyglądał ten największy Janosik zerwany dziś, jest on dojrzały ale zaczął się psuć od fuzariozy.
Pokazuję go bo raz tutaj @wilgrul pisał o kolorze w dojrzałym Janosiku , że się przebarwia miejscowo to macie tutaj jak się psuje, to ma kolor jak krew! ;:202


Obrazek

To tyle moich obserwacji na obecną chwilę. Teraz się zajadam dalej arbuzkiem. ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

FreGo pisze: 9 wrz 2023, o 16:26 Oto kolejny mój piękny arbuzik , odmiana oczywiście Złoto Wolicy.
Waga 4,7kg, prawie 4,8kg. Najbardziej chyba wybarwiony z moich arbuzów tej odmiany.
Na razie go nie kroję bo chyba pójdzie na prezent ale jeszcze nie wiem.

Obrazek

To naprawdę super odmiana jak na nasze warunki, rośnie nawet na takiej żółtej glinie jak u mnie.Za rok na pewno jak będę sadził arbuzy(bo jeszcze tego nie wiem) to Złoto Wolicy ma u mnie miejsce zarezerwowane. ;:215
Piękne, gratuluję, fajny kolor mają, u mnie takich jeszcze nie było, jak znajdę nasiona może też posadzę.
Janosik u mnie wypadł dawno temu, Sugar Baby raczej też, nowości nie mam, poza tą księżycową odmianą.
Jeszcze sam nie wiem czy cokolwiek posadzę, czy zdążę poletko przygotować, czas pokaże.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8681
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Ja też gratuluję wszystkim .
Moje plony w tym sezonie skromne . Posadziłam chyba z 10 sadzonek . Zbiory jeszcze trwają .
Mam arbuza , który mimo że mu dawno 40 dni minęło to nadal rośnie .
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

anulab pisze: 11 wrz 2023, o 07:08
Mam arbuza , który mimo że mu dawno 40 dni minęło to nadal rośnie .
Aniu, ja mam podobnie, i nie wiem czy zrywać, czy nie, nawet dziś patrzę na krzak to ma wąs suchy, łyżeczka sucha, plama jest zółta, pukanie ekstra odgłos(jak metalowe wiadro ocynkowane wypełnione wodą) ale liście na krzaku zdrowe i zielone....A najlepsze nie wiem jaka to odmiana, bo to arbuz zwyczajny "dzikus" z marketu i nie mam ile dni ma mieć. Czekam na ślady przyschnięć na ogonku.Mam takich owoców kilka . To jest taki "dziwny sport" te arbuzy, zwłaszcza to zbieranie. ;:223


Mam pytanie z "innej beczki"- Czy ktoś widział może w sprzedaży nasiona Złoto Wolicy innej firmy niż Legutko??
Bo dziwi mnie, że tylko ta jedna firma ma te nasiona. ;:219
Witam, jestem Adam.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8681
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

A nie jest tak, że Seklos też ma od Legutko nasiona? Tylko przepakowywane na ichni rynek? Nie wiem jak działa fakt, że Złoto Wolicy jest na liście Coboru.
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Kabomba
500p
500p
Posty: 508
Od: 1 cze 2013, o 01:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biegun Zimna i Nędzy

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Zgodnie z obowiązującym prawem odmiany nieobjęte ochroną prawną mogą być zachowywane przez więcej, niż jednego zachowującego, przy czym w przypadku odmian mieszańcowych, żeby móc się "wpisać" do KR trzeba mieć najpierw zgodę hodowcy na zachowywanie składników tej odmiany, zaś w COBORU przy odmianie "Złoto Wolicy" zarówno w rubryce "hodowca" jak "zachowujący" mamy nr 286, pod którym kryje się podmiot zarejestrowany pod nazwą "W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne sp. z o.o.", co chyba odpowiada na pytanie, od kogo są te nasiona dostępne w sklepach zagranicznych.

EDIT: Dopiszę, bo może kogoś to zainteresuje. Za słownikiem pojęć na stronie piorin.gov.pl:

"Zachowujący odmianę" - Oznacza hodowcę lub inną osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzącą działalność zmierzającą do wytworzenia materiału siewnego odmiany, która to działalność zapewni odmianie charakterystyczne właściwości, wyrównanie i trwałość

"Hodowca" - Oznacza osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która:

a. wyhodowała albo odkryła i wyprowadziła odmianę albo
b. jest lub była pracodawcą osoby, o której mowa w lit. a, albo zawarła umowę, w ramach której inna strona tej umowy wyhodowała albo odkryła i wyprowadziła odmianę, albo
c. jest następcą prawnym osób, o których mowa w lit. a lub b.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 13

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. ;:180
Chcę jeszcze przy okazji nadmienić, dla Wszystkich chcących sobie w przyszłym roku uprawiać tę odmianę,
że obecnie można kupić bez problemu nasiona Złota Wolicy po 1,86-1,89 PLN za opakowanie 0,5g na znanym portalu aukcyjnym.
Jest to cena wręcz śmieszna przy cenie tych nasion w sezonie wiosennym.
Naprawdę warto sobie zrobić waśnie teraz zapas na wiosnę.

Boldowanie usunięto/K
Następna część 14 wątku znajduje się pod n/w linkiem viewtopic.php?t=126836
Witam, jestem Adam.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”