Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Nie będzie to zbyt kłopotliwe?

Ja planowałem okryć kopiec folią od sianokiszonki, która jest z jednej strony biała, a z drugiej czarna i planowałem najpierw dać czarną stroną do góry, by się kopce jak najszybciej magrzewaly, a później jak zaczną się pokazywać, odwrócić białym do góry, by sie zbytnio nie grzał ale było pod spodem ciemno. Ewentualnie dać jakieś patyki, by nie leżało bezpośrednio na kopcu.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Szparagi

Post »

W moim przypadku nie będzie to żaden kłopot.
Mam wygięte pręty które nie bedą w tym sezonie wykorzystane a i szparagów nie mam dużo.

Tak więc pytanie tylko kiedy :D
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

Jeżeli okrywa się folią to robi się to w kwietniu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Nachodziło mnie czasem by przyspieszyć owocowanie . Nakładałam wtedy grubą włókninę bez podpór i
solidnie podlewałam .
Takie okrycie przydaje się szczególnie wtedy gdy szparagi zaczynają wychodzić a przychodzi ochłodzenie .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

W tym roku będzie trzeba zrobić wstępny porządek w borówkach, w których losowo już trzeci rok rosną szparagi. Dziś zrobiłem wykopanie jednej karpy, która rosła najdalej od borówek i przyznam, że trafiłem przepiękną karpe. :D

Gorsze że rozglądnąłem się naokoło i już w każdym kącie mam szparagi. ;:306

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2432
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

No i co teraz z tą wykopaną karpą zamierzasz zrobić ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Zakopałem ją. ;:306
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Widziałam coś takiego na plantacji szparagów.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Tak, pomysł zaczerpnięty był z jakiegoś filmiku o uprawie szparaga i tak mi się przypomniało przy okazji gdy byłem u znajomego i zobaczyłem folie do sianokiszonki.

Wstępnie ogarnąłem grządki z chaszczy. Poerwsza grządka była bardzo pięknie zarośnięta, mam nadzieje, że to zwiastuje piękne plony. Dwa kolejne rządki, z których planuje w tym roku zrobić pierwsze zbiory też miejscami miała piękne łodygi. Pozostałe cztery rzędy to dopiero start, także dwa lata przyjdzie jeszcze poczekać. :)


Obrazek

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Na szczęście problem z nadmiarem nasion Erasmus F1 rozwiązany. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata (nawet do 5) a są pakowane w XII 2023 roku więc nie muszę wszystkich zużyć w tym sezonie. Docelowo planuję 2 rzędy po 6 m długości więc zakładając, że w rzędzie karpy będą rosły co 40 cm potrzebuję na IV 2025 ok.30 karp. W tym sezonie część sadzonek wyprodukuję w doniczkach ale większość będzie na rozsadniku. Ponieważ odstępy między roślinkami w rzędzie wg różnych źródeł powinny wynosić od 4-5 cm aż do 10-12 cm w jednym rzędzie zrobię odstępy co 6 cm w drugim co 10 cm a w trzecim co 12 cm. Na grządce 3 x 1,2 m będę mógł wysadzić ok. 105-110 sadzoneczek. Do kiełkowania przeznaczę ok.150 nasion. Teoretycznie powinno skiełkować minimum 70% ale sądzę, że będzie lepiej. Nadwyżka powędruje do doniczek.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Przemku , kiełkujesz nasiona na wacikach czy od razu do ziemi ?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

W ubiegłym roku uczyłem się na nasionach odmiany Argenteuil (fotorelacja od 26.03.2023). Ale to były tanie i w dodatku niezaprawione nasiona. Na szczęście wszystko poszło O.K. W tym roku nie chcę czegoś zepsuć bo nasiona Erasmus F1 do tanich nie należą. Kiełkowanie w gruncie może trwać nawet 6 tygodni więc będę chciał maksymalnie skrócić ten okres. Do gruntu nasiona wysiewa się przeważnie na początku kwietnia ale pod osłonami można już wysiewać w połowie marca. W celu skrócenia okresu kiełkowania zaleca się moczenie nasion w wodzie przez okres 3-5 dni (dla mnie ten czas wydaje się zbyt długi) ja będę moczył przez ok. 10-12 godzin (maksymalnie 1 doba). Woda powinna mieć temp. 25-35*C ale ja im takiej Ameryki nie zaserwuję więc może umieszczę nasiona w mnożarce (24-25*C). W ubiegłym roku trzymałem cały czas w temperaturze pokojowej i było O.K. Teoretycznie w temp. 20-30*C kiełkowanie powinno nastąpić po 12-25 dniach chociaż niektóre źródła podają, że nasiona po namoczeniu trzymane w wilgotnym piasku/torfie/perlicie jeżeli są świeże kiełkują już po 4-5 dniach a starsze po 10-14 dniach.
U mnie w ubiegłym sezonie nasiona trzymane na wacikach zaczęły kiełkować po 5-6 dniach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Wielkie dzięki , już zaczęłam się niepokoić co tak długo . Dałam od razu do ziemi , całe szczęście tylko
kilka sztuk .
Nie pamiętałam co robiłam kiedy wysiewałam po raz pierwszy szparagi , bo to już bardzo dawno było .
A teraz taki falstart . :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”