Winorośle i winogrona część 8

Drzewa owocowe
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5889
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

A odbiją liście ? :roll:
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Wszystko ładnie odbije i będzie pięknie. Dopiero majowe przymrozki załatwią całość na amen.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

To nie takie proste. Ruszą pąki zapasowe. Na zdjęciu widać stare drewno, więc są tam pąki śpiące i one też mogą ruszyć. Wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1254
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Asiu, krzew wróci do normy, poza owocowaniem w tym roku. W tym roku będzie kiepsko z owocami.

Każdy krzew ma 3 rodzaje pąków:
* Na łozie (w zeszłym roku była to latorośl) tworzą się pąki. W każdym z nich jest 1 pąk główny i 2 pąki zapasowe.
* Na starym drewnie znajdują się pąki śpiące.

Najpierw przeważnie startuje pąk główny, który ma najładniejsze kwiatostany i najdorodniejsze grona. To one najprawdopodobniej zmarzły.

Jeśli pąki zapasowe nie ruszyły jeszcze, to teraz ruszą i z nich będzie trochę owoców. Jak z jednego oczka wybiło więcej pędów, to zdążyły ruszyć pąki zapasowe. Jak zmarzły, to krzew odbuduje się z pąków śpiących ze starego drewna.

Jak krzew będzie musiał się odbudować z pąków śpiących ze starego drewna, to one na 99% nie zaowocują, choć czasem wyjątki się zdarzają.

Winorośl nie tak łatwo zabić, jak już zdążyła się rozrosnąć. :D
Poza tym przerwa w owocowaniu da siłę krzakowi na następny rok. Trzeba usunąć to, co zmarzło i czekać. W maju, po Zimnych Ogrodnikach, można poprawić formą krzewu, wybrać najlepsze latorośle, a resztę usunąć. Pozostawione latorośle urosną grubsze i silniejsze, i będą idealne na owocowanie na przyszły rok. :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5889
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Trudno , jak nie będzie owoców.
Dobrze ,że krzewy przetrwają. Obiło mi się o uszy , że roślina się zregeneruje z paków zapasowych . Aby tak było.
Może i brak karmienia owoców wzmocni je :roll: Nie ma tego złego .....
No zobaczymy , jeszcze cały tydzień takiej zimnicy około zera w nocy
Dzięki Małgosiu ;:3
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

A jakby tak przemarzało wszystko 5 lat pod rząd i nie owocowało, to mielibyśmy super krzewy i super wzmocnione.
I jak się tu nie cieszyć z wiosennych przymrozków. :roll:
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1254
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

U mnie też będzie licho z owocami w tym roku. W zeszłym roku mnie okradli z owoców. Winniczka na RODos i tak idzie do likwidacji…
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mam do wysadzenia na wsi ok.50 sadzonek.Może tam uda mi się uniknąć dwunożnych szkodników
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1051
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

W Warszawie na razie przymrozki (do -2st) były rankami 17,18 i 19 kwietnia. Ten pierwszy ściął przez godzinę latorośle na jednej działce. Na drugiej działce (odległej o 100m), ze starymi sosnami i osłoniętej od płnwsch płotem drewnianym wysokim na 1,8m winorośle nie ucierpiały.
Z danych historycznych z https://agrometeo.imgw.pl/danehistorycz ... g_dekadowy wynika, że przymrozki w drugiej dekadzie kwietnia to norma.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Ale z drugiej strony warto chyba zaktualizować (nieco "zapomnieć") pewne zależności z przeszłości - chodzi o tzw. zimnych ogrodników.
To oczywiście zależne od regionu, jeśli chodzi u mnie to pamiętam chyba 6 albo 7 lat temu samym początkiem maja pojawił się na jedną noc przymrozek.
Późniejszego niż wspomniany sam początek maja nie pamiętam już dawno.
Więc w kwietniu owszem - przymrozki to raczej norma, w połowie maja już nie i powiedzenie o sadzeniu dopiero "po zimnych ogrodnikach" straciło sens. Zapewne na Mazurach czy w górach może to wyglądać nieco inaczej.

Kolejna noc może być trochę "stresująca", w tunelu działa ogrzewanie ale reszty ogrodu nie mam jak ochronić.
Pozdrawiam,
Tomek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

U mnie, na wschód od Warszawy:
2022 18/19.05
2023 02/03.06
Na tyle duże żeby przyparzyć przyrosty na winoroślach czy aktinidii.

Wiosny są wcześniejsze, ale w związku z tym przymrozki powodują większe straty.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Dlatego pisałem, że to lokalnie trzeba się odnieść. Swoją drogą pewnie im bliżej centrum miasta się mieszka tym minimalne temperatury mogą być wyższe a już kilka kilometrów od miasta przy luźniejszej zabudowie te minimalne temperatury jakie się pojawią nawet dwa, trzy stopnie niższe. Ilość budynków i powierzchnia dróg nie jest tu bez znaczenia.
Ten medal ma druga stronę - wiadomo w lecie w upały w miastach jest bardziej gorąco.
Pozdrawiam,
Tomek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 732
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

W mieście nie ma problemów jak na razie. Ziemia przy ścianie ma do 10 st. na głębokości 15 cm i jak nie wieje to tam przy tej ściance jest powyżej zera a na trawie 50 m dalej szron i pewnie z -4 przy gruncie. I drugi przykład z działek u mnie, przy lesie zawsze jest cieplej i nie wieje, natomiast w niecce przy starorzeczu zawsze jest chłodniej. Ja mam działkę właśnie w takim dołku tylko metr nad poziom rzeki a teren dookoła jest wyżej. Przykład śliwy 2018-owocowała, 2019, 2020,2021 przemarzła całkowicie zero owoców, 2022, 2023 owocowała. Winorośl owocowała co roku w latach 2020-2023. a były przemarznięcia na tych pierwszych dających najlepszy owoc. Ale odbiły i zaowocowało coś tam.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Było do wczoraj pięknie, ale dziś się nie udało. Wiele krzewów straciło młode pędy. Myślę, że zbiory będą o połowę mniejsze.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”