Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bruce Lee
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 mar 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Kuneg: Obawiam się pani Małgorzato,że powtarzalność cech rośliny matecznej nie przekroczy 60-70 %.
Ale ja tez chętnie ustawię się w kolejce na jesień ,w rozsądnej cenie.Bo sobie przeszczepię.
W przyszłym roku,o ile takowy będzie ,bo z tego co politycy zapowiadają to roku 2025 nie będzie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3761
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

To nie są konkretne odmiany lecz żywopłot z derenia. Dereń z siewek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1254
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Spoko, ja też chętnie sobie zrobię żywopłot na wsi, więc biere hurtowo, jak leci :)

Ciekawe, bo w parku nie widzę żadnych siewek pod dorodnymi krzewami, choć w cieniu nie ma co kosić. Rosną między drzewami dorodne okazy i na pewno sporo owoców zostaje na ziemi. Może gryzonie zjadają? Może więcej słońc jednak potrzebują? Może powinnam pozbierać pod krzewami i w doniczkach spróbować wysiać znów?

Moje derenie na RODos dopiero co zaczęły kwitnąć. Mam niby Słowianina, ale jeszcze owoców nie spróbowałam. W zeszłym roku były jakieś 3 na krzyż, ale nie udało mi się ich znaleźć w fazie dojrzałości, nawet pod krzewem. Mam też siewki z Macrokarpy (z nasion zbieranych pod krzewem w ogrodzie botanicznym), ale jeszcze nie owocowała, a kwitła pierwszy raz dopiero.

Tak wyglądały na koniec lutego: Obrazek
Bruce Lee
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 mar 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Świetne zdjęcie!Ta pszczoła na nim to raczej nie Murarka ,ja je nazywam pszczołami leśnymi.One się najwcześniej budzą ,wiosną.W Polsce występuje ich około 450 gatunków.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1254
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dziękuję za uznanie dla fotki :)
Z 10 fotek pstryknęłam, żeby fajne ujęcie wyszło. To jest miejska pszczoła. :D
W lutym, to i pszczoły miodne już latały na wsi, gdzie mam kawałek ziemi.

Zainspirowana tym, co @seedkris pisał o siewkach dereni, poszłam do parku pooglądać, co tam pod dereniami rośnie. No i znalazłam po kilka siewek pod każdym krzakiem. Jednak są siewki, ale tylko niskie. Widać koszą co roku pod samymi krzewami, skoro tylko niewielkie. Trzeba będzie coś pomyśleć i uratować kilka przed kolejnym koszeniem... :wink:
Bruce Lee
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 mar 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

To dobry pomysł z ''podwędzeniem''z parku siewek(proszę jednak uważać ,bo ktoś może się przyczepić).Niestety szczepienie jest arcytrudne,choć kilka odmian mi się udało zaokulizować.Jednak podkreślić należy ,iż nieszczepione siewki miewają wybitne walory smakowe,choć to rzadkość.


Teraz jest czas aby przykryć agrowłókniną np wiosenną te Derenie ,które mają już młode zawiązki.
Młode zawiązki to są takie minizapałeczki,z grubym końcem,co świadczy o udanym zapyleniu.
Osobiście przedwczoraj oraz wczoraj okryłem tak z grubsza ,te ,które mają zapylone zawiązki.
Nastąpią nocne,przymrozki więc szlag trafi zapłodnione zawiązki .
Jest sporo obszarów Polski,gdzie przymrozki są dla Dereni mega szkodliwe,no chyba ,że ktoś
je uprawia dla ozdoby i nie zależy mu/jej ,na owocach.
Ja liczę na owoce ,bo aqua vitae na nich po trzech miesiącach jest zacna :tan :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”