Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Rośnie samotnie gleba gliniasta, najbliżsi sąsiedzi nie maja kiwi. Mam obsadzone betonowe ogrodzenie i dodatkowo jeden krzew na rusztowaniu. Krzewy ściółkuje zrębką, przy dłuższych okresach suszy nawadniam(glina dobrze trzyma wilgoć, więc nie muszę zbyt często podlewać), nawożę zgodnie z zaleceniami. Pierwsze 2 zdjęcia to kiwi przy ogrodzeniu betonowym a pozostałe to pnącze na rusztowaniu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

I tu jest problem, bo nie wiem jaka to jest odmiana.
🍒
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Jeśli nie wiesz, to ja bym na wszelki wypadek kupiła drugie kiwi. Nie znając odmiany nie da Ci nikt innej rady. Piszesz:
kiperwin pisze: 23 cze 2023, o 20:56 Zawsze ładnie kwitnie, ale nie wydaje owoców.
co wskazuje, że masz osobnika rozdzielnopłcoiwego. Czy masz roślinę żeńską, czy męską musisz sam określić. Obejrzyj ten filmik. Ładnie pan tłumaczy:

https://www.youtube.com/watch?v=_BceUZFbDxk
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Nie cytuj postów jeśli odpowiadasz na nie bezpośrednio/K
Wielkie dzięki za link. Spróbuję określić płeć rośliny. Bez względu na wynik na jesień kupię samopylną.
🍒
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Issai nie wymaga zapylaczy. Na jednej stronie jednak Weiki określony jest jako dodatkowy zapylacz dla Issai "przez co owoce są większe i posiadają nasiona". Prawda to?
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

seedkris pisze: 5 maja 2023, o 13:41 Dla moich dzieciaków bardziej smakuje owoc aktinidii pstrolistnej. Mimo iż jest mniejszy i sam opada na podłoże.
Co robisz, że Ci pstrolistna owocuje? Tniesz, podlewasz? Czy tak sama z siebie? Długo ją masz?
Moja znów w tym roku zawiodła. Zawiązała kilka owoców, które znowu zniknęły krótko po zawiązaniu się. :?
Wkurza mnie ten krzaczor. Mam go pewnie ponad 20 lat. Już mu dokupiłam Adama i dalej nie było okazji spróbować nawet jednego owocka. :| Jesienią wytnę 3/4 tych badyli, niech się krzaczor ogarnie, albo choć nie zabiera cennego światła (którego mam mało w ogrodzie), ono przyda się innym, mniej kapryśnym roślinom.
Posadzone rok temu witikiwi i Issay już miały owoce. Symbolicznie, ale widać, że jest potencjał na przyszłość.
Ta wiosna była tragiczna, więc mogę wybaczyć brak owoców na witikiwi (tym bardziej, że rośnie póki co, w cieniu garażu) i ledwo kilka na Issay.
Może w przyszlym roku, jak rośliny zmężnieją i pogoda dopisze, to będzie lepiej... :roll:
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Dziś u mnie wielkie święto, zjadłam pierwsze swoje minikiwiątko, najpyszniejsze na świecie :tan
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Gratulacje. :) Przeżywałem to samo u siebie z gruszą azjatycką w tym roku. :D
Awatar użytkownika
zenzi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 wrz 2022, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Planuję kupić w końcu sadzonkę aktinidii, prawdopodobnie będę celować w Zakarpacie. Ciekawi mnie jednak kwestia ich samopylności. Co to w zasadzie oznacza? Większość odmian posiada osobniki męskie oraz żeńskie, więc trzeba zakupić dwie sadzonki. A jak będzie w przypadku wyżej wymienionej? Jedna sadzonka wystarczy czy chodzi tu o to, że muszę kupić dwie sztuki by się wzajemnie zapylały i po prostu obie będą owocować?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Ja to rozumiem w ten sposób że na jednej roślinie będziesz miał kwiaty damskie i męskie. Wystarczy że posadzisz jedną i będą owocę. Czytałem teorię że jak posadzisz jednak drugą taką samą jednopienną to owoców może być odrobinę więcej i mogą być większe.

Podobnie jak Issai - ja tak posadziłem właśnie dwie Issai ale jeszcze owoców nie mam więc cieżko mi to potwierdzić.
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Moja Issai owocowała w tym roku po raz pierwszy (wsadzona dwa lata temu). Jedna sadzonka. Miała kilkanaście kwiatków. Zawiązała jakieś 80%. Owoce małe, ale smak wspaniały.
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Czy jeszcze twarde owoce można zerwać i one "dojdą" w domu?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz. 2

Post »

Tak, dojrzewają w domu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”