Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  
Autor Wiadomość
maakita
 Tytuł: Ściółkowanie?
PostNapisane: 17 maja 2007, o 10:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Gdzieś w internecie przeczytałam poradę, że zamiast nawożenia drzewek owocowych można w promieniu około 2 metra wokół pnia zedrzeć motyką trawę i wyściółkować skoszoną trawą (grubość około 5cm).
Czy to dobry pomysł

Na wsi u maakity

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 11:49 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Ściólkowanie to nie nawożenie. Chyba, ze ściółkujesz przegniłym obornikiem. Trawa, zanim stanie się żródłem składników pokarmowych, musi się rozłożyć, a to przecież trwa ;).

kamilneo
 Tytuł: Trawa
PostNapisane: 17 maja 2007, o 12:49 
100p
100p
Ja w tamtym roku skoszoną trawę wysypywałem pod bez i teraz zakwitł dużo lepiej niż w roku ubiegłym.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Waleria
 Tytuł: Re: Trawa
PostNapisane: 17 maja 2007, o 13:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
kamilneo napisał(a):
Ja w tamtym roku skoszoną trawę wysypywałem pod bez i teraz zakwitł dużo lepiej niż w roku ubiegłym.

Nie jestem pewna, czy akurat to jest zasługa skoszonej trawy. Zaobserwowałam, że w tym roku większość krzewów przepięknie kwitła, w przeciwieństwie do zeszłego. Mój migdałek w tym roku był dosłownie osypany kwiatami, a zeszłego roku było parę wątłych kwiatuszków, lilak też miał dorodniejsze kwiaty.U sąsiadów było podobnie.
A swoją drogą ściółkowanie to jest to, co każdy ogrodnik powinien robić, bo niektórzy twierdzą, że ziemia nigdy nie powinna być goła. Jako przykład podają las, gdzie trudno uświadczyć gołą ziemię.
Ja dzisiaj wyściółkowałam pomidory niedojrzałym kompostem.

kamilneo
 Tytuł: Ściółkowanie
PostNapisane: 17 maja 2007, o 14:31 
100p
100p
Odkąd zamieszkałem na działce z tym bzem (był koło mojego domu wcześniej niż ja :D) nigdy nie sypałem pod niego trawy i kwitł raczej marnie i zmieniło się to dość znacznie w tym roku. Więc moim zdaniem zasługa ściółkowania była dość duża.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

eluch
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 14:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Myślę, że ściółkowanie skoszoną trawą nie zaszkodzi, ale nawozić drzewka mimo to trzeba. Podlewamy nawozem albo sypiemy na szerokość rozrośniętej korony drzewa.

maakita
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 15:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Marzą mi się owoce ekologiczne i w przypadku jabłoni i wiśni to mi sie sprawdza, gorzej ze śliwami i czereśniami

Na wsi u maakity

RoksiSK
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 15:22 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Jeśli chcesz mieć ekologiczne owoce, to pozostaje nawożenie obornikiem. Ja akurat "świeżego" nie posiadam, ale w centrum ogrodniczym kupiłam obornik w granulacie - nie śmierdzi tak mocno i lepszy jest od chemicznych nawozów! Powodzenia ;:333

Gabi_43
 Tytuł: Ściółkowanie
PostNapisane: 17 maja 2007, o 18:38 
50p
50p
Może Twój bez miał zbyt sucho i dlatego nie kwitł - stąd pomysł ze ściółkowaniem bardzo dobry, bo ograniczyłaś parowanie gleby.

Ja corocznie ściółkuję truskawki igliwiem z lasu. Jestem w dobrej sytuacji - bo mam " zaprzyjażnioną " leśną rodzinę
( gdyby nie to , musiałabym się starać o zezwolenie z nadleśnictwa). Kiedyś używałam słomy .
Truskawki nie wysychają i są czyste.

tomek81c
 Tytuł: Skoszona trawa zamiast kory?
PostNapisane: 3 paź 2007, o 10:31 
50p
50p
Witam, jak w temacie, jadac dzisiaj samochodem zauwazylem, ze przed pewnym domem pod berberysami zamiast kory lezy sobie scieta trawa... mam w zwiazku z tym pytanie:

nadaje sie ona jako podsypka pod rosliny, pelniac przy tym funkcje drozszej kory ogrodniczej?

Mam okolo 100 m mlodego zywoplotu z Brabantow i zastanawiam sie czy nie obsypac go scieta trawa, zamiast kory. Zywoplot jest w "mniej reprezentacyjnej" czesci ogrodu, wiec wzgledy estetyczne sa mniej wazne, a skoszona trawa tez po rozlozeniu moze nawozic ziemie.... No i zapobiega wzrostowi chwastow....

Co o tym myslicie? Jest sens tak zrobic?

empuza
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2007, o 10:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Skoszona trawa, przed rozsypaniem jako ściółka musi być dokładnie wysuszona . Świeża trawa rozłożona grubszą warstwą zacznie szybko gnić i może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych .

tomek81c
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2007, o 10:43 
50p
50p
dzieki Diaga za szybka i wazna wskazowke, bo nie pomyslalem o tym, chcialem sypac swiezo skoszona... będę musial przeznaczyc troche miejsca na wysuszenie, a co do reszty pytan... nadaje sie do obsypki?

konto-nieaktywne2
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2007, o 13:48 
---
Ja też skoszoną trawę wykorzystuję jako ściólkę. Znacznie ogranicza wzrost trawy i chwastów. Możesz ją Tomku wykorzystać, ale przedtem musisz jak pisze Diaga podsuszyć ją.

Fleur 78
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2007, o 15:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
A możesz też skombinować sobie kartonowe pudla, i położyć kartony pod tujami a trawą przysypywać z wierzchu. Takie zabezpieczenie to dodatkowe utrudnienie dla chwastów, zatrzymuje wilgoć, a jednocześnie przepuszcza wodę. A jak to potem wszystko razem się rozłoży, to masz taki prawie kompost, bo trawa daje Ci azot a karton węgiel.
:D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 113 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: nienia50 i 17 gości