Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Monsiu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzonki schną brązowieją

Post »

KUBIKI4 pisze:witam, tuje kupione jako młode wysokosc roslin 25-30 cm w doniczkach, ładne zdrowe wszystkie od jednego ogrodnika, posadzone co 60 cm. Na działce piasek, jednak posadziłam je w ziemi uniwersalnej i na wierzch zasypałam korą, zarówno kora jak i ziemia zostały użyte z tego samego żródła. Oczywiscie mam zdjecia zaraz wstawię, w zeszły weekend pokusiłam sie i przesadziłam połowę marniejacych, na razie efektu zero.Brazowieją coraz bardziej , słabo to widzę

http://img179.imageshack.us/img179/2774/20100509002.jpg
mam podobny problem,jak na zdjęciu z powyższego linka, z moimi brabantami,posadzonymi 2-3 lata temu.Przez te lata nic się z nimi nie działo,dopiero około m-c temu całe gałązki zaczęły brązowieć i wiotczeć,wyglądaly jak połamane.Proces postepuje,wycięłam już mnóstwo chorych pędów,ale co kilka dni pojawiają się nowe. Kilka dni temu spryskałam Bravo 500,ale pada co chwila,więc nie wiem,jaka będzie skuteczność.

Gałazki najpierw sinieja,potem brązowieja i odpadają od głównego pnia.Natomiast w cyprysikach całe pędy brązowieją,ale gałazki nie łamią się.
Nie wiem,co robic,czy spryskac jeszcze innym preparatem?Czy to fytoftyroza?Czy uda się uratować te tuje?
Były nawozone 2x w roku,wiosna i jesienią+kompost w tym roku wiosną wczesną+nawóz do iglaków.
Poza tymi brązowiejącymi gałązkami maja przyrosty.
aha,mają też mnóstwo brązowych szyszek (brabanty),kiedyś przeczytałam,że roslina produkując szyszki produkuje je jako forme przetrwania,czyli coś jest nie tak,bo nie powinno być szyszek na tujach. Maja około 1,5 wysokości.

czy mogą być przenawozone?Ale kompost był własnej produkcji, po m-cu podsypałam nawozu do iglaków...
były sadzone w ziemi do iglaków,2 i 3 lata temu i nic się z nimi nie dzialo,az do teraz :?
przy okazji wstawię zdjęcia,ale może ktoś po samych opisach może mi pomóc?
z góry dziękuję.

Twoj zdublowany post w innym wątku usunęłam. Nie praktykujemy takiej metody na forum- aniawoj
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzonki schną brązowieją

Post »

A jesienią kiedy, czym i po co nawożone były?
Zimą miały rosnąć?
Obawiam się że to kolejne roślinki zagłaskane na śmierć nadmiarem troskliwości....
magdamc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2010, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje - brązowienie

Post »

witam. tydzień temu sadziłam tuje smaragd kupione bez donic,wysokość 80-120, systemy korzeniowe trochę były uszkodzone. w dołki wsypałam ziemię do iglaków i obficie wlałam wodę. obsypane są korą. po paru dniach zaczęły nie wiem brązowieć lub usychać, nie jestem w stanie określić bo za bardzo się nie znam ale zrobiłam kilka fotek i mogę je wstawić.gałązki jak dotykałam to są giętkie nie łamią się.proszę o pomoc czy to tylko normalne po sadzeniu czy może być tego jakaś przyczyna. glebę mamy glina i podlewamy a deszczu tez nie brakuje.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje - brązowienie

Post »

Za późno sadzone, i za duże, raczej zginą.Tej wielkości drzewka nie z donic sadzi się bardzo wczesną wiosną z zabezpieczonym systemem korzeniowym.System korzeniowy z pewnością był bardzo uszkodzony, takie duże drzewa mają już spory.Ogólnie to lepiej kupić mniejsze, a jeśli większe to w donicach.
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Tuje - brązowienie

Post »

Kolejny który kupił kopankę myśląc że zrobi interes płacąc 2x taniej (chytry 2 razy traci:)
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Fytoftoroza? tuje szmaragd - brązowienie

Post »

Maj kilka tuj szmargdów. Troszkę mi miejscami pobrązowiały, czy to fytoftoroza - gdzies sie naczytałem, podsypuję raz na pół roku nawozem do iglaków, czy nic nie robić? Poniżej dwa zdjęcia.


http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-RR7TJ8UH-D.jpg


http://www.mojalbum.com.pl/Album=6SDPG7GU
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Re: Fytoftoroza? tuje szmaragd - brązowienie

Post »

robic cos z tym w ogóle, podlać czegoś, może nawóz, a może nic nie robić?
belveder666
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 kwie 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: słubice

Re: Fytoftoroza? tuje szmaragd - brązowienie

Post »

ja podczas porzadkow wiosennych u tescia tez widzialem takie cos, ale to nie jest Fytoftoroza. Ja po prostu usunalem zeschniete elementy, thuje rosną sobie spokojnie dalej.:)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Fytoftoroza? tuje szmaragd - brązowienie

Post »

Eee, tyle to nic. Przyszczyż to suche- albo samo odpadnie może za parę miesięcy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
lucylove
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2010, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

brązowiejacy żywoplot z tuji

Post »

Witam, również mam problem z brązowieniem i usychaniem żywopłotu z tuji. Działke mam od bardzo niedawna, także nie znam historii pielęgnacji tej rosliny. Bardzo proszę o pomoc. Załączam zdjęcie

http://img688.imageshack.us/img688/4660/domek4.jpg
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: brązowiejacy żywoplot z tuji

Post »

Chyba grzybek je zaatakował i trzeba było by popryskać czymś na grzyba.

A i pytanie mam: kiedy one były przycinane ? Jak bardzo były przycięte (od zewnątrz do środka ile cm zostały przycięte gałęzie ?) ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: brązowiejacy żywoplot z tuji

Post »

Moim zdaniem za silnie przycięte :roll: :? Żywotniki tnie się tylko do miękkich, zielonych części gdyż nie regenerują ze zdrewniałych.
lucylove
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2010, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: brązowiejacy żywoplot z tuji

Post »

Nie wiem kiedy były przycinane ale na pewno nie dawno, podobno mialy ponad 2 m. Jezeli jest to skutkiem zbyt dużego przycięcia co mozna zaradzić, czy nawóz interwencyjny pomoże? A jezeli to grzyb to jaki specifik zakupić, kompletnie sie nie orientuje. Dziękuje za pomoc :)
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”