Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kompost - 2cz.

Post »

Chodziło mi o te moje grzyby, czy potraktowanie ich wyciągiem z czosnku ;:124 coś da ?? ;:131
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
gosc88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lis 2014, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost - 2cz.

Post »

Czy aktywator kompostu może być stosowany przy wolno biegających zwierzętach ?
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Witajcie, miesiąc temu założyłam kompostownik. Wiem, że wymaga przerzucania, aby był dopływ powierza. Wyczytałam, że co 2-4 miesiące powinno się tę czynność powtarzać. Czy z pierwszym przerzucaniem powinno właśnie tyle czekać? Może powinnam to zrobić już teraz/niedługo? Tylko po co to staranne układanie warstw, jeśli mam teraz wszystko "przemielić" :wink:

Wiem, że to może być dla Was dziwne pytanie, ale nie wiem czy już w nim grzebać czy nie... :roll:
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Ann_85

Generalnie wsad z czasem siada w kompostowniku,zbija się przez to i nie dopuszcza w głąb odpowiedniej ilości powietrza.
Sama się będziesz dziwić gdzie się to wszystko podziewa. Ja sam kiedyś myślałem,że krety zrobiły jakiś gigantyczny dół pod kompostownikiem i tam wszystko wpadło.
Jeśli będziesz miała czas i ochotę to co 2 miesiące przerzuć. Pozwala to również przemieścić organizmy kompostujące po całym kompostowniku i w ten sposób przyspieszyć cały proces.Jeśli wrzucasz trawę z pod kosiarki albo wyściółkę spod kur czy królików, musisz i tak odczekać jakiś miesiąc zanim się całość zaparzy i będzie zdatne do rozkładu na próchnicę.Przy zaparzaniu powstaje wysoka temperatura,co powoduje szybkie odparowywanie wody,zatem ważne jest aby częściej kompostownik zraszać wodą.
Starterów nie kupuj,szkoda pieniędzy.Wystarczy na początek parę łopat ziemi z ogródka.
Jeśli masz dużo odpadów i dużo chęci i czasu,a jednocześnie potrzebujesz dużej ilości kompostu w krótkim czasie,to zachęcam do zaszczepienia kompostownika dżdżownicą kalifornijską.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Ann_85 pisze:miesiąc temu założyłam kompostownik. Wiem, że wymaga przerzucania, .. Może powinnam to zrobić już teraz/niedługo?
Jeśli założyłaś w marcu, to tam nic się jeszcze nie dzieje, jest za zimno. Przerzucanie konieczne nie jest, ale można kiedy już wyraźnie wewnątrz 'odpady' będą częściowo zmineralizowane, sprawdź ok. czerwiec/lipiec.
Już masz gotową pryzmę czy będziesz dorzucać?
Awatar użytkownika
Brygida608
50p
50p
Posty: 80
Od: 9 sty 2016, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Niewielki kompostownik mam od września ubiegłego roku,wsad rozmaity,przykryty zimą. Przerabia się,bo materiał ładnie się osadza na dno.Dziś delikatnie zaczęłam go przerzucać,a w kompostowniku zalęgły się ]czarne mrówki. Czy mam się martwić?
Julia
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

No właśnie! Ja ostatnio też pare zobaczyłam na powierzchni i zaczęłam się zastanawiać co, jeśli pod spodem jest ich więcej... ;:oj
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Mrówki pojawiają się tam gdzie jest sucho..może kompostownik ma za mało wody i trzeba go przelać.
Warto go też jakoś chronić (może przykryć) bo mrówki przy ślimakach luzytańskich to nic nie znaczący drobiazg.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Hmm... Ja mój podlewałam nawet dzisiaj :? Ale może to i tak za mało... :roll:

Jeżeli kompost jest świeży, to jak można sprawdzić jego wilgotność? Wszędzie piszą o teście pięści, aby ścisnąć garstkę ziemi kompostowej. No ok, ale kiedy kompost swieży, to trudno tam coś ścisnąć poza poszczególnymi elementami odpadów :wink:
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

Ania bez przesady :D Co ty chcesz ściskać. Nasyp na wierzch cienką warstwę ziemi, na nogi kaloszki i udeptaj trochę, na środku pryzmy zrób zagłębienie na wodę czy deszczówkę/ i tak co jakiś czas.
:wit
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

I ja dzisiaj zajrzałam do kompostu. Robi się chyba od roku. Jesienią był przesypany i posypany przyspieszaczem. Ale coś z rozkładem szału nie ma. Widać jakieś grubsze części, pestki i jeszcze jakieś siewki. Dżdżownice uwijają się jak w ukropie. No i nie wiem czy już go mogę użyć do podsypania roślin albo do donic?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2978
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

pelikano11 pisze:Ania bez przesady :D Co ty chcesz ściskać. Nasyp na wierzch cienką warstwę ziemi, na nogi kaloszki i udeptaj trochę, na środku pryzmy zrób zagłębienie na wodę czy deszczówkę/ i tak co jakiś czas.
:wit
Kompost należy przerzucać aby go napowietrzyć, przemieszać,.. Dlaczego ubijasz kompost? ;:oj
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma kompostowa,preparaty itd.

Post »

A bo to chyba chodziło o sposób na utrzymanie wilgotności, a przerzucanie i napowietrzanie to swoją drogą - tak myślę :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”