Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Dominik
 Tytuł: WINOBLUSZCZ czy nadaje się do zamaskowania ogrodzenia?
PostNapisane: 28 mar 2008, o 01:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam!

Chciałem zamaskować długi, niewysoki (około 80 cm) płot z metalowej siatki. Pomyślałem o winobluszczu. Mam pytanie czy ta roślina nadaje się do ukrycia szpetnego ogrodzenia? Mam wątpliwości, ponieważ sprzedawca w centrum ogrodniczym odradził mi winobluszcz z powodu jego zbytniej ekspansywności oraz tego, że nie jest on wstanie sam się czepiać siatki, a trzeba go wciąż formować) ??? Wiem że trzeba "pomóc" trochę roślinie w czepianiu się siatki, ale czy uwagi sprzedawcy są słuszne i czy są to przeszkody decydujące o nieprzydatności tej rośliny w moim wypadku? Proszę też o radę gdzie najlepiej zaopatrzyć się w winobluszcz i w jakiej formie go kupować (sadzonki, nasiona). Kiedy go sadzić? i w jakich odstępach pod siatką? Jaki gatunek jest najbardziej ekonomiczny (najtańszy, ale efektowny) Jakiej sumy mam się spodziewać za pojedynczą sadzonkę?

Będę wdzięczny za udzielenie mi niezbędnych informacji

Serdecznie pozdrawiam

hanka55
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 02:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=10890

aniawoj
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 07:05 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Poczytaj linki podane przez Hanię, a ja powiem tylko krótko:

Ja mam winobluszcz pięciolistkowy na siatce dł ok 30m od 3 lat. Jestem bardzo zadowolona. Owszem trochę pomagałam mu sie wplątać ,ale niewiele. Trzeba tylko,gdy jest mały, potem sam się "pląta". Tworzy piękną zieloną ścianę, a jesienią jest ogniścieczerwony. Nic koło niego nie robię - nie podlewam, nie zasilam.

Ale: w zimie już nie ma żadnego efektu osłonowego i naprawdę jest ekspansywny. Rośnie szybo, a co "spadnie " z siatki płoży się po ziemi i ukorzenia.

Posadzony mam co 2m.
Łatwo sie rozmnaża z samorzutnie ukorzeniających się gałązek.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

weiner
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 12:14 
500p
500p

---
kiedy można sadzić winobluszcz? bo właśnie byłem w szkółce i będą mieli za tydzień ;)

Dominik
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 18:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Mieszkam w Łodzi. Czy ktoś mógłby mi doradzić, gdzie najtaniej kupić sadzonki winobluszczu?

weiner
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 22:14 
500p
500p

---
popytaj w szkółkach na obrzeżach miasta ;) na pewno takie macie ;]

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2008, o 22:24 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Winobluszczem obsadza się wiele miejsc publicznych, jak np śmietniki, stacje pomp, przekaźniki, itp.
Pokręć się po okolicy a znajdziesz pełno tych pnączy.
Przynajmniej u mnie tak jest.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Harryangel
 Tytuł: Re: WINOBLUSZCZ czy nadaje się do zamaskowania ogrodzenia?
PostNapisane: 28 mar 2008, o 23:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Dominik napisał(a):
Mam wątpliwości, ponieważ sprzedawca w centrum ogrodniczym odradził mi winobluszcz z powodu jego zbytniej ekspansywności oraz tego, że nie jest on wstanie sam się czepiać siatki, a trzeba go wciąż formować) ???

Zależy jaki winobluszcz. Trójklapowy albo japoński (Parthenocissus tricuspidata) w ogóle się do obsadzania siatek nie nadaje. To jest pnącze czepiające się przylgami na wąsach, a więc nadające się tylko do obsadzania murów.
Lepszy jest pięciolistkowy (P. quinquefolia), który czepia się podpór samymi wąsami. Ale do obsadzania siatki drucianej nie polecałbym go. Rośnie silnie, jest zbyt ciężki i po latach może zerwać siatkę ze słupków albo ją przygiąć (chyba że to ogrodzenie przęsłowe). Lepiej go sadzić przy płotach spawanych z prętów.
Znacznie lepiej do obsadzania siatek nadają się silnie rosnące powojniki, np. powojnik ostry (Clematis vitalba) albo pokrewne. Rosną tak samo silnie, dobrze okrywają siatkę, ale są znacznie lżejsze i nie odkształcają jej. Poza tym wiosną wymagają silnego przycięcia. Czepiają się podpór okręcając je ogonkami liściowymi. Ładnie kwitną latem, a kwiaty pachną. Znoszą cień. Można je uzupełnić innymi dzikimi powojnikami o barwnych kwiatach, np. alpejskim (C. alpina), kaukaskim (C. macropetala) lub tanguckim (C. tangutica).

Dominik
PostNapisane: 28 mar 2008, o 23:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
"Harryangel" Dzięki serdeczne za odpowiedź

Cytuj:
Winobluszczem obsadza się wiele miejsc publicznych, jak np śmietniki, stacje pomp, przekaźniki, itp.
Pokręć się po okolicy a znajdziesz pełno tych pnączy.
Przynajmniej u mnie tak jest.

a w jaki sposób rozmnożyć winobluszcz mając do dyspozycji taki z miejsca publicznego? Czy wystarczy jeśli utnę kilka gałązek i wstawię do wody, czy potrzebny będzie w tym wypadku ukorzeniacz?

livia
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2008, o 00:09 
200p
200p
Zrobiłam mnóstwo sadzonek z winobluszczu sobie i znajomym-kazda sie przyjęła (a doświadczenie mam małe).
Robiłam je odrywając z tego długiego pędu takie pęczki liści (rosło w nich max 4 liscie-trzymają się razem i tworzy się z tego ładna sadzoneczka. Nie używałam ukorzeniacza.
A najlepiej znajdż pęd płożący się po ziemi i pociągnij do góry- na pewno zobaczysz korzonki-odetnij taką sadzoneczkę i wsadz u siebie :)
Jeśli będziesz zainteresowany,to zrobię zdjęcie takiej sadzonce jak ruszy wegetacja (wtedy widac jak to ma wygladać)

Harryangel
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2008, o 00:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
O tej porze roku wystarczy naciąć patyków (czyli poprawnie "sadzonek zdrewniałych") z trzema co najmniej pąkami i wsadzić je do ziemi tak, by tylko najwyższy pąk wystawał. Ukorzenią się w dużej większości. Nawet wsadzone do wody wypuszczą korzenie i będzie je można później posadzić w gruncie lub w doniczkach.

Santomini
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2008, o 13:12 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Dominik napisał(a):
Mieszkam w Łodzi. Czy ktoś mógłby mi doradzić, gdzie najtaniej kupić sadzonki winobluszczu?

Duży wybór masz w centrum Tracza. Natomiast tam cena waha się od 10 do 12 zł za sadzonkę, co przy dużym zapotrzebowaniu niestety wiąze się ze sporym wydatkiem. Jeśli chcesz numer do producenta napisz do mnie PW - wtedy "z polecenia" możesz kupić, o ile się cena od zeszłego sezonu nie zmieniła po 6 zł za dwuletnią (czyli taką jak u Tracza) sadzonkę.

Pozdrawiam.

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 29 mar 2008, o 14:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Harryangel napisał(a):
O tej porze roku wystarczy naciąć patyków (czyli poprawnie "sadzonek zdrewniałych") z trzema co najmniej pąkami i wsadzić je do ziemi tak, by tylko najwyższy pąk wystawał. Ukorzenią się w dużej większości. Nawet wsadzone do wody wypuszczą korzenie i będzie je można później posadzić w gruncie lub w doniczkach.

Mam podobne doświadczenia, tylko nie można pomylić końcówki górnej z dolną.

dwostr
PostNapisane: 31 mar 2008, o 20:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Dominik napisał(a):
Witam!

Chciałem zamaskować długi, niewysoki (około 80 cm) płot z metalowej siatki. Pomyślałem o winobluszczu. Mam pytanie czy ta roślina nadaje się do ukrycia szpetnego ogrodzenia? Mam wątpliwości, ponieważ sprzedawca w centrum ogrodniczym odradził mi winobluszcz z powodu jego zbytniej ekspansywności oraz tego, że nie jest on wstanie sam się czepiać siatki, a trzeba go wciąż formować) ??? Wiem że trzeba "pomóc" trochę roślinie w czepianiu się siatki, ale czy uwagi sprzedawcy są słuszne i czy są to przeszkody decydujące o nieprzydatności tej rośliny w moim wypadku? Proszę też o radę gdzie najlepiej zaopatrzyć się w winobluszcz i w jakiej formie go kupować (sadzonki, nasiona). Kiedy go sadzić? i w jakich odstępach pod siatką? Jaki gatunek jest najbardziej ekonomiczny (najtańszy, ale efektowny) Jakiej sumy mam się spodziewać za pojedynczą sadzonkę?

Będę wdzięczny za udzielenie mi niezbędnych informacji

Serdecznie pozdrawiam

Winobluszcz to piękna roślina i doskonale nadaje się do maskowania mniej atrakcyjnych miejsc w ogrodzie Sprzedawca miał rację mówiąc,że to roślina ekspansywna ,ale w Twoim przypadku to raczej jej zaleta :lol: rzeczywiście winobluszcz rozrasta się i bardzo szybko zasłania to co chcemy zasłonić Piszesz że masz długi płot do zamaskowania a finanse ograniczone to może rozważ kupno dwóch,trzech sadzonek,które właściwie pielęgnowane dadzą Ci w roku przyszłym odpowiednią dla Ciebie ilość.W tym celu posadż sadzonki tak,żeby nie mogły się czepiać pionowych podpór,wówczas na każdym wężle liściowym wytworzą się korzonki tworząc nową sadzonkę
powodzenia! ;:215 ;:333

pozdrawiam Danuta

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 15 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości