Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Mam dylemat.

Kupiłem działkę i mam na niej kilka zaniedbanych drzew. Jakieś źle docięte gałęzie które gdzieś kiedyś zaczeły zarastać ale nie mogą tego zrobić bo kikuty nadal tam są.

1. Powinienem teraz to rozgrzebać, oczyścić, dociąć i zasmarować w paśmie słonecznych bezdeszczowych dni czy czekać z tym do wiosny?
2. Jedna śliwa ma raka na dosyć grubej gałęzi i na pewno ją wytnę - tylko znowu pytanie czy teraz w ładne dni czy czekać do wiosny?

Dodam, że są to głównie jabłonie i śliwy w wieku około 10-20 lat. Wyglądają na zdrowe, silne i już owocują.
Zybiss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lis 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Na wstępie chciałem od razu napisać iż wiedza moja na temat cięcia jest na bardzo niskim poziomie. Bardzo chciał bym się nauczyć podstaw chociażby ale nie mam od kogo a jak pytam znajomych to nie chcą odpowiadać zbytnio. Otóż przeprowadziłem się do teściów z żoną i jest tu wiele nie zadbanych i nigdy nie ciętych drzew. Jako, że za granicą cztery lata pracowałem przy sadzonkach drzewek teściowa stwierdziła, że znam się na cięciu. Tyle, że sadzonka dwu letnia a drzewo dwudziestoletnie to różnica. Niestety nie wiem od czego zacząć. Był bym wdzięczny o sugestie. Drzewa to jabłonie, grusze i Śliwa stara. Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Baltazar pisze:Mam dylemat.

Kupiłem działkę i mam na niej kilka zaniedbanych drzew. Jakieś źle docięte gałęzie które gdzieś kiedyś zaczeły zarastać ale nie mogą tego zrobić bo kikuty nadal tam są.

1. Powinienem teraz to rozgrzebać, oczyścić, dociąć i zasmarować w paśmie słonecznych bezdeszczowych dni czy czekać z tym do wiosny?
2. Jedna śliwa ma raka na dosyć grubej gałęzi i na pewno ją wytnę - tylko znowu pytanie czy teraz w ładne dni czy czekać do wiosny?

Dodam, że są to głównie jabłonie i śliwy w wieku około 10-20 lat. Wyglądają na zdrowe, silne i już owocują.
Obetnij wszystkie kikuty na równo z pniem wtedy ładnie zaleje. Mógłbyś to zrobić teraz, najlepszy termin na cięcie to styczeń - luty.

-- 10 lis 2022, o 15:32 --
Zybiss pisze:Na wstępie chciałem od razu napisać iż wiedza moja na temat cięcia jest na bardzo niskim poziomie. Bardzo chciał bym się nauczyć podstaw chociażby ale nie mam od kogo a jak pytam znajomych to nie chcą odpowiadać zbytnio. Otóż przeprowadziłem się do teściów z żoną i jest tu wiele nie zadbanych i nigdy nie ciętych drzew. Jako, że za granicą cztery lata pracowałem przy sadzonkach drzewek teściowa stwierdziła, że znam się na cięciu. Tyle, że sadzonka dwu letnia a drzewo dwudziestoletnie to różnica. Niestety nie wiem od czego zacząć. Był bym wdzięczny o sugestie. Drzewa to jabłonie, grusze i Śliwa stara. Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Skrócić przewodniki, wyciąć wszystkie gałęzie które rosną krzywo, zaplatają się są złamane, pozostałe skrócić. Polecam filmy na Youtube zielone pogotowie.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

seebbek pisze:Mógłbyś to zrobić teraz, najlepszy termin na cięcie to styczeń - luty.

No i właśnie w tym rzecz.. mógłbym teraz ale najlepszy termin to przedwiośnie i teraz jak to wygląda z perspektywy biologii drzewa. Czy przez zimę stan choroby, infekcji się pogłębia czy należy traktować to jako czas który się dla drzewa w tym aspekcie zatrzymał?
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Mowa o cięciu radykalnym,odmładzający wtedy termin ma moze jakiś wpływ. W twoim przypadku będzie to kosmetyka, poprawka możesz ciąć śmiało teraz.
asaledr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam,

Prośba o poradę jak to ciąć na wiosnę:

1 Czereśnia
Obrazek

2 Wiśnia
Obrazek

3 Czereśnia
Obrazek

4 Jabłoń
Obrazek

5 Czereśnia
Obrazek
Awatar użytkownika
Janek13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 cze 2022, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Ja bym poskracał pędy boczne, przynajmniej 1/3, obciąłbym ten gruby pęd który konkuruje z przewodnikiem.
Obrazek
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam,
prośba o poradę jak ciąć gruszę na wiosnę po posadzeniu.
Dziękuje
Obrazek
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Janek13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 cze 2022, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Wybierz pęd który rośnie bardziej pionowo i go zostaw, a drugi wytnij.
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Pęd który zostanie skrócić ? Kocówki pędów są przyschnięte i czarne.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Janek13
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 cze 2022, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Ja bym zrobił tak: na niebiesko zostawić, na czerwono wyciąć. Czarne końcówki też dobrze przyciąć i posmarować jakąś maścią.
Obrazek
asaledr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Janek13 pisze: 26 sty 2023, o 10:26 Ja bym poskracał pędy boczne, przynajmniej 1/3, obciąłbym ten gruby pęd który konkuruje z przewodnikiem.
Obrazek
Tylko główny przewodnik jest już skrócony (tak kupiony) i to co teraz wychodzi na samej górze to nowy pęd co w zeszłym roku wypuścił. Więc może go zostawić i żeby z niego powstała korona?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.III]

Post »

Witam po 8-letniej przerwie 😅, mam problem z kosztelą (niby kolumnowa), dopiero po kilku latach dostała kwiatów (na złość w zeszłym roku...i poszło wszystko z gradem), chciałam ją poprowadzić krótko, niestety nie poszło po mojej myśli bo nie mogłam z racji psa przywiązać gałęzi do ziemi, poradźcie co gdzie przyciąć aby odratować drzewo, pobudzić wzrost pąków kwiatowych i aby pożądnie wyglądała. (Nie wiem jak obrócić zdjęcia na fotosiku z telefonu)
Obrazek
Obrazek
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”