Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 84 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Jaką paprykę uprawiawiasz?
słodką 39%  39%  [ 57 ]
ostrą 8%  8%  [ 12 ]
słodką i ostrą 38%  38%  [ 55 ]
jeszcze nie próbowałem uprawy 14%  14%  [ 21 ]
Liczba głosów : 145
Autor Wiadomość
pawels23
 Tytuł: Sadzenie i uprawa papryki
PostNapisane: 27 lut 2008, o 08:41 
200p
200p

---
Witam!
Chciałbym spróbować uprawy papryki słodkiej z rozsady. Dzisiaj wysieję nasiona z owocu do doniczki na parapecie, jednak drugą rozsadę przygotowałem już w grudniu i moja papryczka ma obecnie 6 par listków. Czy z tak wcześnie posadzonej rośliny będą owoce?

I drugie pytanie - zasiałem już w doniczce paprykę ostrą przywiezioną z ciepłych krajów. Owoce z których brałem pestki były jednak przesuszone. Czy uda się więc ten experyment?
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Chantico
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, o 09:32 
100p
100p
Wydaje mi się, że na jedno i drugie Twoje pytanie można odpowiedzieć twierdząco :)
Myślę, że decydującym czynnikiem jest stan nasion, a nie samego owocu. Jeśli nasionka nie były zbyt suche, to powinny spokojnie wykiełkować. Powodzenia! :wink:

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, o 09:59 
200p
200p

---
dzięki :D

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, o 22:40 
200p
200p

---
Skoro uprawiacie paprykę ostrą to zapytam się jeszcze - jak ona zimuje? Zdaje się że można ją uprawiać jako wieloletnią, jednak ja myślałem o wysadzaniu jej z rozsady do gruntu w maju, zbiorze owoców i ponownym wysiewie nasion do doniczki w marcu. Bo w ogrodzie raczej nie przezimuje?

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lut 2008, o 23:09 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
W ogrodzie na pewno nie przezimuje.
Ja co roku zbieram trochę nasion z moich papryk i wysiewam jak inne ciepłolubne rosliny.

judyta
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2008, o 10:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja wysiewam dużo papryki ostrej,chyba nawet więcej jak słodkiej.Jest doskonała w marynacie.Corocznie zbieram nasiona ,suszę...potem wysiewam.Papryka jest ciepłolubna.Grządkę z wysadzoną paryką obsadzam wysokimi roślinami dla ochrony przed wiatrem,ostatnio najlepiej sprawdził się bób.Pod folią sadzę tam ,gdzie mam miejsce :wink:
Papryka nie przezimuje w gruncie! Są gatunki ,które uprawia się w doniczkach np.popularnie nazywana "czuszka".Z braku miejsca na parapetach nigdy nie próbowałam.
Sześć listków to już spore sadzonki.Siane punktowo na paletach czy do skrzynki? Podejrzewam ,że jeśli do wspólnej skrzynki czy doniczki to należałoby ja przepikować,aby troszke zahamować wzrost / żeby nadmiernie nie wybujała/i poprawić dostęp światła.

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2008, o 18:33 
200p
200p

---
nie, nie zawracam sobie głowy z pikowaniem. Wszystkie nasiona sadzę prosto do doniczki.

pawels23
 Tytuł: Uprawa papryki + zdjęcia
PostNapisane: 28 lut 2008, o 19:14 
200p
200p

---
Papryczki prezentują się wspaniale! Oczywiście te posadzone w lutym jeszcze nie wzeszły, ale zrobiłem przed chwilą pare zdjęć mojej papryce słodkiej z grudnia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czekam teraz aż wykiełkuje papryka ostra i druga papryka słodka. To moje pierwsze doświadczenie z paryką, więc chętnie poczytam wasze wypowiedzi o jej uprawie, szczególnie od momentu posadzenia w gruncie..

xipe
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2008, o 19:17 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Paryka, moim subiektywnym zdaniem, jest jednym z cennych dietetycznie i leczniczo warzyw.

lotta
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, o 10:45 
500p
500p
Papryki, jak widać, masz w dużych doniczkach, mogą w nich rosnąc jeszcze długo.Są piękne! Wcześnie zakwitną i na pewno będą owoce - dlaczego nie? Pierwsze już w doniczkach, bo wysadzić można dopiero po przymrozkach.

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, o 18:24 
200p
200p

---
lotta napisał(a):
Papryki, jak widać, masz w dużych doniczkach, mogą w nich rosnąc jeszcze długo.Są piękne! Wcześnie zakwitną i na pewno będą owoce - dlaczego nie? Pierwsze już w doniczkach, bo wysadzić można dopiero po przymrozkach.

W doniczkach? Ale chyba nie w domu? Wiem, że sadzić można po poł. maja, ale kiedy można wystawić papryczki na dwór w doniczkach?

Gabriela
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, o 18:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pawle, najpierw musi się ocieplić, bo jak zapewne wiesz papryki są ciepłolubne.
Temperatura musi przekraczać minimum 15 stopni, w niższej wzrost może być zahamowany.
Następnie trzeba je zahartować tzn. w dzień na dwór a na noc do domu i tak przez kilka dni. Potem dopiero możesz je wystawić na stałe na dwór, albo wysadzić do gruntu.

pawels23
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, o 19:11 
200p
200p

---
dzięki.
a kiedy mogę je hartować? dopiero w maju czy już wcześniej (niby ciepło, ale i przymrozki mogą się pojawić)?

lotta
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lut 2008, o 19:26 
500p
500p
Tak, jak napisała Gabriela to jest najbardziej prawidłowo.

Tu się nie da za bardzo pośpieszyć i naprawdę papryka lepiej ma w domu, aż miną przymrozki. Jeśli przeszkadzają na oknie, to może zbuduj im mały namiot? Wtedy będzie można wcześniej je wynieść.Chociaż zdarzają się tak duże przymrozki w maju, że nawet w namiocie trzeba coś robić żeby mróz nie wszedł.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 84 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: adik, asiula2706, BobejGS, Comcia, Dakota_Moon, eldo, tomate frito i 40 gości