Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2983
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

whitedame pisze:Moja Laszka jest słodka i dobrze przyrasta i owocuje. Jest wydłużona i mocniej omszona od Glen Ample ale jeszcze nie dojrzała. Myślę, że dojrzeje na początku sierpnia. ...
Według opisu, którym sie kierowałam, malina Laszka jest odmianą bardzo wczesną, owocującą w drugiej połowie czerwca jako jedna z pierwszych malin.

Pierwsze owoce zjadłam rzeczywiście w czerwcu, ale zaraz potem zaczęły się Glen Ample i Laszki nikt nie chce jeść.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ostatnia szansa Glen Ample owocuje na drugorocznych prawda? Mocno się rozłazi? jest bardzo wysoka? Jeśli to nie tajemnica to gdzie kupowałaś sadzonki? Szukam jakiegoś dobrego źródła.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Faktycznie jak szukam w necie to okazuje się, że Laszka powinna być wcześniejsza od Glen Ample ale u mnie jest inaczej. Nawet jeśli kupiłam rośliny z pomylonymi metryczkami to Laszka ma tak charakterystyczny kształt, że nie sposób jej pomylić. U mnie jest dokładnie taka jak na zdjęciach z netu wydłużona i omszona.
Może jest tu jakiś znawca malin, który mnie oświeci co się stało, może jest jakaś póżniejsza odmiana podobna do Laszki, może dlatego moja domniemana Laszka mnie smakuje a szansie nie?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2983
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

monika pisze:Ostatnia szansa Glen Ample owocuje na drugorocznych prawda? Mocno się rozłazi? jest bardzo wysoka? Jeśli to nie tajemnica to gdzie kupowałaś sadzonki? Szukam jakiegoś dobrego źródła.
Glen Ample owocuje na pędach dwuletnich, oczywiście wypuszcza odrosty korzeniowe na boki, ale u mnie mniej się rozłazi niż maliny powtarzające (a mam 3 odmiany: Polkę, Polanę i Polesie). Pędy ma silne i grube, jesienią przywiązałam je sznurkiem aby śnieg nie położył ścinając równocześnie na wysokość 170 cm czyli część było wyższych.
Ma przefantastyczne owoce jak powiedział mój 9-letni sąsiad.
Sadzonki kupowałam po prostu w sklepie ogrodniczym więc nie wiem od jakiego producenta.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Maciek88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 cze 2013, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Dzisiaj zauwazylem, ze moje maliny(polka) ma pozwijane liscie na czubku razem z pokami kwiatowymi, jak rozwinolem to w srodku jest taki jakby czarny proszek i biała pajęczyna. Jutro postaram sie dodac fotke.
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Maciek88 to "zwójka" "zwójkówka" czy jak tam inaczej się to nazywa. Robal. Jeśli chodzi Ci o chemiczne zwalczenie tego to środek co się nazywa "fastac" sobie z tym poradzi. A naturalnych metod nie znam.... Pozdrawiam
Maciek88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 cze 2013, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

A czy te całe zwójki przezimuja mi na działce?
Obrazek
magda2013
50p
50p
Posty: 70
Od: 21 maja 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ja mam pytanie. Mam malinę Polane i Polkę .Na jesień przycięte przy ziemi. Na malinach zielone owoce a na dolnych partiach rośliny dosłownie kilka sztuk dojrzałych malin a w nich białe robaczki .Co się dzieje?Czy to normalne ze te wcześniejsze z robakami?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Mam podobnie. Na tych pierwszych owocach są robaczki. Czy to znaczy że mam pierwsze kwiaty usuwać? Pryskać nie chcę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 506
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

:wit
Na jesieni będę zmuszona przesadzić maliny (mają 2 lata) na nowe miejsce. Poradźcie proszę, jak teraz przygotować ziemię, aby w październiku spokojnie je przesadzić. Mam do dyspozycji obornik bydlęcy, koński i kurzy - niestety wszystko "świeże". Jest tez trochę kompostu.
p.s. wiem, że nie ten wątek, ale czy tak samo można przygotować miejsce pod agrest i porzeczki?
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Mam taki problem na owocach starej odmiany (nie znam nazwy) jeszcze po dziadku są w tym roku takie plamy. Co to?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Wygląda mi to na poparzenie słoneczne.
Pozdrawiam, Anita:)
Spontan
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 maja 2013, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DE

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

ostatnia szansa pisze:2)Nowo wyrośnięte pędy obserwuj:
- jeśli w sierpniu/wrześniu będziesz miał na nich owoce to na pewno będzie odmiana powtarzająca. Radzę wtedy przed zimą wyciąć wszystkie przy ziemi, wiosną dać jeść :) i powinna wzrosnąć ilość i siła pędów. Ale będziesz miał wtedy tylko późne owocowanie (nie takie późne - u mnie zaczynają się w połowie sierpnia pyszne owoce bez robaczków)
Witam..

Maliny explodowały..niektóre wyższe odemnie...Obecnie pedy grube-zielone..mnóstwo owoców i bąków na nich siedzących


Tak wiec odmiana powtarzająca i na jesien kosa...
Ordo et pax
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”