Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kielichowiec wonny-sadzonki

Post »

Kiedy pobierać sadzonki do ukorzenienia? W jaką ziemię je wsadzić aby dobrze się ukorzeniły?
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Witajcie! Jestem od paru dni szczęśliwą posiadaczką maleńkiej sadzoneczki (raczej kawałka gałązki) kielichowca wonnego. :heja
Byłam u koleżanki i zobaczywszy to cudo ;:oj - najnormalniej w świecie wykaczorowałam :oops: , chytra nie jest, więc ukopała takie maleństwo z czymś udającym korzonki. Od Niej wszystko się przyjmuje, więc jest szansa na dalszą radość :heja
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
bunia58
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 wrz 2011, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraśnik

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

mam pytanie.
na wiosnę kupiłam kielichowca wonnego niestety nie kwitł choć ta pani mówiła że inne miały pąki. zastanawia mnie kolor liści, bo ma jasne a raczej cytrynowe liście. nie zauważyłam jakiś przyrostów a posadziłam go zdaje się w maju już po przymrozkach. po gradzie trochę obiło listki i co niektóre przyczerniałe ale to samo było z paulownią i surmią (tylko im liście strasznie podziurawiło - grad byl wielkości orzechów włoskich). wszystko wydaje się ok. rośnie pomiędzy surmią a glicynią. obok mam ustawione doniczki z alstroemerią. nawozem nie był sypany.
czy ten kolor liści to norma?
bunia58
Zazulka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 sie 2012, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kielichowiec wonny-sadzonki

Post »

W tamtym roku kupiłam sadzonkę kielichowca wonnego ok 10cm. Roślinka przetrwała zimę ale mam wrażenie że wolniutko rośnie. Nie liczyłam oczywiście jeszcze na kwiaty ale ma w tej chwili tylko ok 30 cm wysokości. Proszę o jakieś info czy to normalne? Czy może czegoś jej brakuje? Może powinnam ją jakoś pozasilać? Kasia
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Czy to prawda, że Kielichowiec Wonny zawiązuje pąki kwiatowe jesienią? Mam go trzy sezony, zawsze okrywałam, w tym roku nie planowałam tego robić. Zobaczyłam, że na gałązkach ma jakieś zawiązki - albo liści, albo kwiatów. W razie gdyby to miały być kwiaty, wolałam go jednak i na tą zimę okryć.
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Ja nie okrywam i co roku kwitnie!
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
bajern82
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 2 maja 2012, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Katowice

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Jak myślicie czy już mogę odkryć osłonę z mojego kielichowca?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mój zimował w donicy w piwnicy jeszcze śpi jak na razie :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Bartosz pisze:Nie wiem skąd się bierze tak duża popularność tego krzewu bo według mnie nie jest szczególnie ozdobny ale to oczywiście kwestia gustu.Na zdjęciach szczególnie w ofertach sprzedaży prezentuje się zawsze dużo lepiej niż w rzeczywistości,....
wiele zdjęć dotyczy odmian mieszańcowych gdzie kwiaty są duże wybarwione i okazałe
okazałe są też ceny bo za sadzonkę gatunku zapłacimy 20zł a za wyselekcjonowaną odmianę ponad 200zł -widziałem :?

mój zwykły siedzi gdzieś w kącie pod płotem i jest bezproblemowy
Awatar użytkownika
bunia58
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 wrz 2011, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraśnik

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Mo i nie wiem czy się doczekam upragnionych kwiatów kielichowca. Moja psiura - barbetka ganiając po ogrodzie złamała mi gałązki. Zdaje się, ze wysoko podsypałam trocinami to może wypuści bokiem nowe gałązki.Muszę jakieś pancerne zabezpieczenia zrobić przy krzaczkach.
bunia58
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Według mojej oceny ( a mam kielichowca wonnego w ogrodzie od ponad dziesięciu lat), jest to najmniej problemowy krzew w ogrodzie a jego kwiaty są jedne z najpiękniejszych ,jakie mogą posiadać krzewy rosnące w naszym klimacie.

Pąki kwiatowe kielichowiec zawiązuje na pędach jednorocznych (tegorocznych), i dlatego dla nich żadna zima nie jest straszna.Okrywanie młodych sadzonek można wykonywać w pierwszym, czy drugim roku po posadzeniu, ale nie jest to warunek konieczny by bezproblemowo przeżyły średnio normalną zimę.

Pąki kwiatowe zawiązuje dość wcześnie- w drugim- trzecim roku, kwitnie długo ( od połowy czerwca, do końca sierpnia) i obficie, ale warunkiem takiego kwitnienia jest niezwłoczne usuwanie przekwitłych kwiatów (tworzących się zawiązków nasiennych ).

Pozdrawiam Tadeusz.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Tadeuszu, mój Kielichowiec będzie czwarte lato o w ogrodzie, do tej pory kwiatów się nie doczekałam. Jesienią zobaczyłam na nim coś na kształt pąków (kwiatowych?) - co to może być? Pąki liściowe?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak uprawiać kielichowiec wonny.

Post »

Witaj Alinko, a może nie zauważyłaś, że zakwitł, kwiaty kielichowca, utrzymują się na krzewie 3-4 dni, potem płatki odpadają a tworzy się zawiązka nasienna, wyglądem podobna do owocu zasuszonej małej gruszki. Pąki kwiatowe tworzy dopiero w czerwcu, tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, wcześniej są na gałązkach normalne pączki, niczym nie różniące się od pąków liściowych. Może to co zobaczyłaś jesienią, to była zawiązka nasienna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”