Zabezpieczanie pomidorów przed przymrozkami, dogrzewanie.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

[quote="Aleksx]
Czy objawy pokazane na zdjęciach.
http://datas.com.pl/Pomidor1.jpg
http://datas.com.pl/Pomidor2.jpg
Mogę być skutkiem przymrozków lub zadymienia? [/quote] Przymrożenie inaczej wygląda . O ile miałeś palnik bez wyprowadzenia spalin na zewnątrz , to może być właściwy trop - zatrucie spalinami . U mnie objawy dość podobne , charakterystyczne właśnie te martwe części liścia z pozostawioną małą cząstką tuż przy ogonku. Pochorują trochę ,ale do formy dojdą :wink: .
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Te miedziane kuleczki to zapewne owocniki jakiegoś grzyba. Te doniczki torfowe do pomidorów, to nie najlepszy pomysł. Może są dobre do produkcji rozsad ale szybko rosnących ,jak np. ogórek. A pomidor potrzebuje jednak te 1,5 miesiąca i w tym czasie najczęściej te doniczki pleśnieją.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Ale mnie zmartwiłeś . Pomidory i ogórki wysadziłam do ziemi w doniczkach torfowych. A te rdzawe kulki pojawiły się na doniczkach z dynia ozdobną. Jaki środek zastosować?
pozdrowienia EG
Aleksx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Nagrzewnica jest bez odprowadzania spalin, ale włącza się co jakieś 0,5 h na niecałą minutę. Spalin jest w miarę mało i przypuszczam, że mniej niż co niektórzy mieli np. po grilu. Ale nie wykluczam tej przyczyny. Jedna to poście pmodoro na temat nawożenia i nasłonecznienia, ponadto z informacji http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... opis&id=10 chyba przyczyna jest właśnie tutaj. Tym bardziej że "zachorowały" właśnie te krzaczki i z tej strony które są najbardziej wystawione na słońce. Reasumując przenawożenie + przewodnienie + nasłonecznienie.
Mało ma człowiek zmartwień to jeszcze o krzaczkami się martwi :)
Dziękuje wszystkim za pomoc i do następnego problemu.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Mszyca , nie panikuj bez potrzeby :wink: . Twoje pomidorki mają , podobnie jak u większości z nas , typowe plamki dla wczesnego okresu wzrostu . Mogło troche słońce przypalić , na młode lub zroszone liście ... Nic wielce poważnego . A są jaśniejsze od tych " kupnych " , bo były z pewnością mniej nawożone od tamtych . Niedługo się wyrównają . A co do tych rudych kulek , jak zaradzić ? : jeśli coś sprawia kłopoty to należy z tego czegoś zrezygnowac w przyszłości , porządne doniczki plastikowe są po 0,1 zł . Co to za kulki to pojęcia nie mam , ale nie sądzę aby miały jakiś szczególnie zły wpływ na rośline . Chociaż patrząc na liścienie tej dyni to coś z nią jest chyba nie tak . Dynia jest wielka i zielona , zasadniczo .
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

co do ochrony przed mrozem:z moich grzejników olejowych wynika,że mam 100W/m2 powierzchni tunelu.to niby nic wielkiego,ale wielce obiecujące :wink:
co do nagrzewnicy:te spaliny to szczerze mówiąc trucizna w tunelu
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Jeśli mogę się wtrącić..
Moje pomidorki które stały w szklarni wygląd ma jeden stanowczo gorszy i jest skutkiem właśnie przymrozków..
Zmarzł bidulek..
Ale ważne jest to że stożek wzrostu jest cały i pączki też..
Na pewno odbije.. :)

Ja dziś oglądałam swoje które mieszkają w szklarni i na 30 pomidorów tylko 2 czy 3 zmieniły swój wygląd -listki zaczeły troszke zasychać..
Dziś znw napaliłam gril.. dym wypuściłam okienkami z góry...
A jak już przestało dymić i się tylko tliło zostały pomidorki z tym grzejnikiem.. :)
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Aleksx pisze:Nagrzewnica jest bez odprowadzania spalin, ale włącza się co jakieś 0,5 h na niecałą minutę. Spalin jest w miarę mało i przypuszczam, że mniej niż co niektórzy mieli np. po grilu.
Wszystko zależy chyba od tego co się spala : olej opałowy to frakcja ropy naftowej - więc spaliny podobne do tych z rury Diesla . A grill to często bezdymne środki , bardziej żarowe . Podobnie spala się suche drewno brzozy , nic nie dymi . Ale mimo wszystko spalanie w pomieszczeniu to zły pomysł , BARDZO ZŁY . Więcej takich głupoty nie zrobie . A do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa , wystarczy w tym dymie się potknąć , albo w głowie się zakreci i ...bęc . A kwestia czadu ? Gaz bezwonny ! Z pewnością jest go od metra ... Zatem palimy , ale w piecu z kominem !!!
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

na amerykańskich filmach ludzie trują się właśnie spalinami!ludzie,uważajcie!frant ,masz rację,zginęło mnóstwo osób tej zimy z powodu zaczadzenia ;:14
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02e ... 6e3a6.html <--tu większe foto..
Obrazek
U mnie to wyglądało tak.. nie było dymu jak widać.. a to co się dymiło (zaraz po wprowadzeniu pod osłony..bo niosłam grill z żarem nie ogniem i nie paliłam w środku..) wcześniej wychodziło -lufcikami -lufciki były otwarte całkowicie... dym szybko uciekł..
W grilu brykiet i drzewo ale także kamienie do nagrzania...
Moja szklarnia jest nieszczelna więc i tak uleci ewentualnie to co się tam zebrać zdoła..

Dodam iż po wsadzeniu grilla nie wchodził już nikt do środka aby nie studzić pomieszczenia a jedynie lufciki na końcach szklarni otwarte były..
Ale popieram.. ludzie nie powinni wchodzić do takich pomieszczeń..
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Dzięki frant za słowa pocieszenia. Ja też teraz obśmiewam siebie za te torfowe nowoczesności ale się martwię. Jutro idę do szklarenki i wyciągnę część pomidorów ,może uda mi się usunąć te "cholerne" doniczki torfowe. Ważne że nie dopatrzyłeś się "choroby" u pomidorków i to jest pocieszające a dynie ozdobne potraktuję Previcurem i przesadzę do plastikowych doniczek i dopiero po "Zośce" wysadzę na miejsce stałe.
pozdrowienia EG
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

ja zapalam palnik butli gazowej turystycznej
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Moje pomidory w doniczkach przetrwały bez strat w namiocie foliowym. Na te mroźne noce wstawiałem piecyk olejowy i zapalone świece. Temp. na zewnątrz -4,5C w namiocie +6C. Dziś wyniosłem piecyk, mam nadzieję że będzie cieplej.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”