Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
llukasz00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2022, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maranta Leuconeura Kerchoveana - problemy

Post »

Cześć,

zamówiłem marantę przez internet przyszła w takim stanie jak na zdjęciu, opadają łodygi, opadają również delikatnie liście; jak mogę ja naprawić ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18731
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie ma co naprawiać. To normalne, że przy takiej długości pędów będą się one pokładać.
Liście w przypadku tych roślin po aklimatyzacji opadają i się podnoszą w zależności od pory dnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
llukasz00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2022, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takim razie tak ja zostawic,, to normalne ? Czy mozna cos zrobic z dlugoscia pedow? Kiedy patrze na maranty w internecie trzymaja sie one raczej w pionie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18731
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem, że to normalne i tyle.

Krótsze pędy mogą iść do góry, ale w pewnym momencie mogą się zacząć pokładać, tak te rośliny rosną, chyba że podporą jest pień drzewa.
Jednak nie ma znaczenia dla rośliny czy dasz jakąś drabinkę czy pędy będą opadać. Jak zrobią się z czasem zbyt długie zawsze można przyciąć, ale nie teraz bo roślina musi się wpierw zaaklimatyzować. Poza tym cięcie najlepiej robić wiosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
llukasz00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lut 2022, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

ok Dzięki :)
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc.
Mam 3 problemy z moją marantą lemon lime.

1. Na jedną łodygę, przez to, że jest długa i ciężka, zrobiła się dźwignia. W miejscu najbardziej obciążonym widzę pęknięcia łodygi. Jak zaopatrzyć tę łodygę, żeby jej nie stracić?

2. W zimie zaczęły zasychać jej końcówki liści - czy to od zbyt suchego powietrza?

3. W dwóch miejscach na rozgałęzieniach zauważyłam takie suche zagłębienia z wystającymi "kuleczkami" - co to jest?

Mam nadzieję, że zdjęcia dobrze zobrazują problemy :)
Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18731
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Nic. To roślina rosnąca w podszyciu lasu deszczowego, zwykle się płoży ale łodygę ma dość elastyczną. Jednak jak się zrobi zbyt długa zawsze można pociąć i ukorzenić w wodzie, a potem dosadzić.

2. Zbyt suche powietrze - jak pisałem w wątku o Calathea, te rośliny wymagają nawilżacza - wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej około 60%. Zmiany mogą być też od nieprawidłowego podlewania - podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.

3. Korzenie powietrzne, a dokładniej zaczątki. Jak utniesz i wsadzisz do wody to z tego miejsca wyrosną nowe korzenie właściwe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję :)

Co do punktu 1. Właśnie zaniepokoiły mnie te poprzeczne pęknięcia. Przestraszyłam się, że ta część zmarnieje. Ale rozumiem, że mogę ją tak zostawić?
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co się dzieje z moja marantą? Wilgotność powietrza ma taką jak zwykle, podlewania tez nie zmieniłam w ostatnim czasie. A tu takie pozwijane liście i niektóre żółkną. Nie chodzi mi o przyschnięte końcówki, bo to stało się jakiś czas temu jak miałam zbyt suche powietrze.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18731
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Maranta - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak podłoże jest wilgotne doszło do uszkodzenia korzeni.
Jak jest suche, to musiałaś zbytnio przesuszyć podłoże.
Obstawiam opcję pierwszą zwłaszcza, że doniczka wsadzona do ciasnej osłonki. Do bryły korzeniowej dociera mniej powietrza i dłużej trzyma wilgoć.
Chyba, że dopuszczasz do zbytniego przesuszenia podłoża albo/i podlewasz zbyt skąpo. Wtedy też w końcu może dojść do uszkodzenia korzeni.

Wyciągnij z doniczki i sprawdź ich stan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”