Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

:wit A czym był podlewany przez te dwa lata?? Jeśli masz filtr RO to moim zdaniem lepiej używać tej wody , plus do czasu do czasu odżywka do storczyków (niektórzy specjalnie zakładają taki filtr by , mieć czym podlewać swoje rośliny :wink: ) Generalnie chodzi o to by woda była miękka i najlepiej lekko kwaśna ( często w gotowych mieszankach podłoża do stor. jest odrobina torfu i on zakwasza wodę gdy podlewamy ) , a nawozu lepiej dać za mało niż przenawozić . Bardzo dobra jest też deszczówka ale to w czystych rejonach no i nie o każdej porze roku . Wodą z akwarium nie podlewałam (choć posiadam ) , może ktoś na forum podlewa i sprawdza się to przy uprawie storczyków :?:
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Wcześniej podlewałam go zwykłą nieodstaną kranówką, która u mnie niestety jest twarda i ma wysokie pH. Od jakiś 5 miesięcy podlewam wodą akwariową> Kiedyś go podlałam tą wodą na próbę, po czym wypuścił listek i 2 korzonki. Stwierdziłam że chyba na dobre mu to wyszło i teraz tylko tą używam, jednak korzeni nowych nie puścił, ani pędu...

A ja mam filtr RO bo kiedyś miałam w akwarium paletki a te rybki muszą mieć miękką i lekko kwaśną wodę. Teraz leży i się kurzy więc w sumie chyba znajdę dla niego nowe zastosowanie - dla storczyków :-)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

a ja bym chyba przede wszystkim używała wody z RO plus jakaś naturalna odżywka typu guano lub biohumus, a od czasu do czasu woda z akwarium dla urozmaicenia :) i obserwowała jak storczyk na to reaguje.. Może jednak brakuje mu jakichś minerałów i dlatego nie ma siły na wypuszczenie pędu lub przedłużanie korzonków?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

To może pasuje mu ta woda akwariowa skoro wznowił wzrost :) , ta z filtra też będzie dobra . Gdy Twoja phalaenopsis stała tak daleko od okna to miała za mało światła i pewnie dlatego przestała Ci rosnąć . Po przestawieniu na parapet światła było więcej i wypuściła listka i korzonki , poza tym troskliwie się nią zajęłaś :) . Teraz , kiedy dni są takie krótkie światła naturalnego jest mało , mało jest słońca ;:174 i generalnie wszystkie rośliny słabo rosną , tak samo storczyki . U mnie np. rosną pędy (bo o dziwo jakoś upodobały sobie ten okres czasu) ale listki nowe nie. Myślę ,że Twojej roślince potrzeba więcej światła no i Twojej cierpliwości ;:108 a na pewno odwdzięczy się kwiatami :) Z podlewaniem zimą trzeba bardzo uważać ,żeby nie przesadzić z nawożeniem też . Czasem trochę stresu nie zaszkodzi :wink: to wyzwala kwitnienie .
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Cierpliwości to ja mam pod dostatkiem, w końcu ten storczyk jest u mnie już ponad 2 lata, wcale nie kwitnie, a jednak wciąż go trzymam ;:215 Wzięłam sobie do serca rady jakie tu wyczytałam, niestety nie mogłam znaleźć keramzytu, więc pomiędzy storczykami stoją miseczki z samą wodą, mam nadzieję że to wystarczy. Dodatkowo wygrzebałam starą świetlówkę akwariową, która ma 11W i światło o temp barwowej 6500k, zapalam ją od 16-20, więc i słoneczka jest więcej ;:3

A także kupiłam dziś nawóz Agrecol do storczyków, ten w żelu, i chciałabym rozrobić sobie wodę z nawozem "na zaś" np. w takiej butelce 5L. Ile czasu może stać taki rozrobiony nawóz, zanim zacznie się psuć ?
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mam jeszcze takie pytanie: jakie jest zapotrzebowanie storczyków na dane składniki ? Agrecol ma po równo NPK, a wyczytałam, że to K wpływa na lepsze kwitnienie, i wpadłam na pomysł aby przy rozrabianiu nawozu dodać do przygotowanej wody ileś potasu ?
Mam w buteleczce rozrobiony nawóz do akwarium (woda RO zmieszana z solą K2SO4), jeśli dodam do przygotowanej wody (tej do podlewania storczyków RO+nawóz agrecol) 1ml tej mieszanki (RO+sól), ilość K w przygotowanej wodzie do podlania storczyka wzrośnie o 39.377 mg/l.

Nie za mało lub może za dużo ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

a jest potrzeba aplikowania storczykowi dodatkowo soli? Może wygodniej jest kupić dwa różne nawozy? Wystarczy kupić nawóz o przewadze K w swoim składzie i nie martwić się co z tego wyniknie. Bynajmniej ja nie miałabym odwagi bawić się w chemika, ale jeśli masz takie wykształcenie i wiesz co robisz... :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

mam storczyka uparciucha który nie chce kwitnąć :evil: więc można powiedzieć że potrzeba jest, może to mu pomoże puścić pędzik :wink:

niestety moje doświadczenie ogranicza się do przygotowywania nawozów do akwarium za pomocą soli, także jest raczej znikome :( rzeczywiscie najprościej byłoby zakupić inny nawóz o wyższym K w składzie, ale skoro mam w domu sól z potasem to może warto to wykorzystać ;:218

w każdym razie zaryzykowałam, mam 5 storczyków, tylko uparciucha podlałam nawozem z dodatkowym K, zobaczymy co z tego wyjdzie
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Chodziło mi o to, ze owszem storczyk potrzebuje kationów potasu ale niekoniecznie soli w postaci SO4 2+. Zasolenie podłoża chyba nie jest zbyt dobre, ale podejrzewam, ze w nawozach również nie występują same kationy, skoro mówi się o zasalaniu ;) Nie mam jednak takiej wiedzy zakresu chemii aby móc powiedzieć w jakim stopniu mniej szkodliwe są gotowe nawozy a wykonane własnoręcznie, może ktoś tu jeszcze coś napisze w tej kwestii :) Jeśli jednak chcesz użyć takiej mieszanki to nie łączyłabym jej z nawozem bo to może być za dużo dla storczyka, można roślinę poparzyć.. Jeśli już to stosowałabym samą wodę plus potas..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

ale jeśli będę stosować samą wodę i potas, to roślina nie będzie mieć dostarczonego azotu i fosforu. Przecież woda z RO nie ma żadnych odżywczych składników, zawsze się dziwię gdy czytam, że ktoś podlewa taką wodą i roślinkom nic nie brakuje :shock:

Podczas wertowania przeróżnych stron nt. dawkowania nawozów wyczytałam, że " Dla okresowych karmień, 150-200 części na milion(ppm) azotu jest doskonały." , tak sie zastanawiam, że jeśli w wielu nawozach jest potasu nawet kilkakrotnie więcej, to nic się nie stanie jeśli ja dodam około 40ppm K :wink: :-) szkoda że skończył mi się test na NO3, sprawdziłabym ile jest azotu po dodaniu samego agrecolu wg. zaleceń producenta. Wiem, że w akwarium mam max 10-15 ppm azotu, potasu troche więcej, a fosforu znikomą ilość, więc to zbyt mało dla storczyków niestety, ale woda więc będzie odpowiednia do stosowania pomiędzy podlewaniami z właściwym nawozem.

Drążę ten temat bo generalnie interesuje mnie sprawa nawożenia, co z czym można łączyć, jakie dawki dla roślin są znośnie. Już zdążyłam obeznać się w temacie jak to jest z roślinami wodnymi więc teraz czas na rośliny pokojowe ;:173

Może zajrzy tu ktoś bardziej obeznany w temacie i rozwieje wątpliwości :-)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

ale ja nie mówię, żebyś podlewała czystą woda z RO.. Rób jak uważasz, ja po prostu stosowałabym zamiennie obie metody podlewania, raz użyłabym nawozu a kolejnym razem wody z RO plus potas itd.. bałabym się stosować jedno i drugie, ale być może wynika to z mojej niewiedzy w tym zakresie :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Drążę ten temat bo generalnie interesuje mnie sprawa nawożenia, co z czym można łączyć, jakie dawki dla roślin są znośnie. Już zdążyłam obeznać się w temacie jak to jest z roślinami wodnymi więc teraz czas na rośliny pokojowe ;:173

Może zajrzy tu ktoś bardziej obeznany w temacie i rozwieje wątpliwości :-)

Witaj doniek :D
aby... móc drążyć dalej :lol: ....polecić mogę opracowania TAM i TUTAJ

Może tam coś ciekawego dla siebie znajdziesz.
Jeżeli chodzi o wodę akwariową ..nie ma opracowań. Zaleceń również.. nie ma ..
Zastosowanie... natomiast musi wynikać z własnych prób....Zbyt wiele czynników zależne jest od obsady i stopnia
organicznych zanieczyszczeń. Zbytnia "bogatość" może być poważną przeszkodą dla storczyków.
Podobnie jest z wodą z oczka ogrodowego...
To są wody dobre ... stosowane przez niektórych - z tym :wink: małym dookreśleniem "ale" !

Pozdrawiam JOVANKA
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

dziękuję za linki, przeanalizuję je sobie kiedyś na spokojnie :wink: aktualnie jednak eksperymentów na upartym storczyku nie będzie ponieważ przy okazji wizyty w sklepie z art ogrodniczymi kupiłam odpowiedni nawóz z większym fosforem i potasem :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”