Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
michal_q
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 kwie 2017, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jeśli chodzi o odmiany, to kwestia gustu, każdy ma swoje upodobania. Ja zachwycam się Bonusem ze względu na wielkość borówek, choć pod tym względem porównywalny był u mnie Chandler. Smakowo Bluejay i Spartan przypadły mi najbardziej do gustu, choć nie ma odmiany, która by mi nie smakowała. Reasumując, trzeba zastanowić się na czym zależy nam najbardziej: wielkości, ilości, czy konkretnym smaku owoców, a może na jak najdłuższym czasie zbiorów. Ja osobiście skłaniałbym się do ostatniej opcji i kierowałbym się okresem zbiorów. Na poprzednich stronach wątku była tabelka z okresami dojrzewania poszczególnych odmian. Gdybym z odmian, które mam, miał wybrać tylko kilka, to pewnie posadziłbym Duke, Spartan, Bluejay, Bluecrop, Bonus, Chandler i Darrow. Owocowanie teoretycznie od początków lipca do początków września, wszystkie bardzo smaczne.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jak to jest możliwe że ta borówka z Gurney ma 3 lata???
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ciężko w tym gąszczu policzyć lata, ale ma min 5-7 lat, nie widać też co się działo na poziomie szyjki korzeniowej.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

No przecież gość mówi że ma trzy lata od posadzenia. Czort wie jaka była sadzonka ale patrząc na moje borówki to bez problemu w trzy lata w donicach takie urosną.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Gość mówi This Ka-Bluey blueberry plant is only 3 years old and produced 5 - 6 quarts of blueberries in its second year!
Rzetelna informacja jak na dobrego handlowca przystało :lol:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Bo pewnie trzeciego owocowania po posadzeniu jeszcze nie było dlatego podał plon z drugiego owocowania. 5-6 kwart to ponad 5-6 litrów. Dużo jak na dwuletni krzew. Patrząc na ilość i wielkość pąków kwiatowych to ta borówka miała bardzo duży plon w trzecim owocowaniu tylko według zasad cięcia borówki na jednym pędzie powinno być o ile dobrze pamiętam maksymalnie 80 pąków. Tam jest znacznie więcej a to już grozi drobnieniem owoców.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jak wygląda u nas sadzonka 3 letnia ze szkółki - ma ile 50-80cm i dwa może 3 cienkie pędy?
Porównując to do tej sadzonki z Guerney to jest nie do uwierzenia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toolpusher ten z linka na pewno nie jest krzewem 3letnim. Na stronie jego sklepu widać jaki drobiazg sprzedaje, oczywiście żadnej info o wieku sadzonki nie znajdziesz :D Nie ma sobie co zawracać głowy, prowadzona jest jak bosai.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala pokaż proszę jak wygląda u Ciebie borówka 3 letnia. Wybierz najbardziej okazałą.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tak wygląda 3letnia https://anniesdorsetkitchen.com/tag/frozen-blueberries/
To się łatwo liczy, po przyrostach. Zdjęcie można mocno powiększyć i policzyć, w doniczce po prawej łatwo znaleźć najstarszy pęd
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tu znalazłem porównanie 1-2-3 letnich.
http://www.truevineranch.com/
A tu 4 letnia:
http://www.truevineranch.com/store/p37/ ... 4-year-old
Widać że 1.5m to standard dla 3-4 lat.
Ale to dalej nic w prównaniu do tej z Gurney. Jak zobaczyłem grubość tych pędów... ;:202
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 269
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ta 4 letnia ładnie wyrośnięta, u mnie niestety aż tak wysokich 4 latków nie mam. :?
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

toolpusher pokażę zdjęcia jutro jak będzie pogoda bo dzisiaj dopiero wróciłem do domu.
Trzeba nam rozróżnić dwie rzeczy. Sadzonka np trzyletnia i roślina sadzona trzy lata temu to nie jest ten sam wiek borówki. Na filmiku o którym mówimy gość wspomina że posadził tą borówkę w 2007 a film jest z wiosny 2010. Nie wiadomo ilu letnią sadzonkę posadził. Jeśli to była sadzonka 2 letnia to borówka w momencie kręcenia filmu miała 5 lat. Mogło tak być bez problemu patrząc na rozmiary borówki. Ma dużo miejsca na korzenie i jak miała odpowiednią glebę to w trakcie sezonu urośnie dużo.
Te sadzonki które pokazał toolpusher i pelikano11 rosną w warunkach szkółkarskich i tam ograniczeniem jest wielkość doniczki, być może gleba, częstotliwość podlewania, ścisk itp.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”