bebos: Haworthia i in.

Zablokowany
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Widzę, że podoba się Haworthia comptoniana (H. emelyae var. comptoniana) :) To nie jest jej szczytowa forma. Przesuszyłam ją w lecie na balkonie - zapadły się liście, straciła korzenie, ale gdy niedawno zajrzałam - ma już ładne zawiązki nowych...oby tylko zdążyła się wmocnić przed zimą...kolejna nauczka dla mnie!
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Ja też kilka roślin Haworthia tesselata przez lato trochę niepotrzebnie podsuszyłem - przetrzymałem zbyt długo bez podlewania (obawiałem się przelać), od miesiąca dochodzą do siebie (mam taką nadzieję).
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Mieczysławie - u mnie takich pomyłek jest niestety więcej - zebrała się cała grupka haworcji (głównie tych miękkich), którym życie na balkonie zupełnie nie przypadło do gustu i za rok na pewno zostaną w domu - na razie siedzą wszystkie w kupie w tzw. doniczkach przeżyciowych - jeśli dojdą do siebie - dostaną własne lokum:

fotki w pełni lata i teraz, kiedy powoli wraca im zieleń i turgor
ObrazekObrazek ObrazekObrazek

A z Haworthia venosa ssp. tessellata mam permanentny problem zimą - na razie wyglądają ok! Niedawno dokupiłam malucha nieco innej formy stanowiskowej z bardziej wypukłą górną stroną liści w krateczkę
ObrazekObrazek

...a przy okazji - trafiła też do mnie nieco inna forma Haworthia viscosa var. tortuosa - o węższych liściach układających się w wyraźną spiralę - na razie okaz dosyć marny, ale chyba dobrze rokuje - obok moja starsza H. v. var. tortuosa o szerszych liściach i słabej spirali
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Właśnie, moje też całe lato stały na obudowanym balkonie i wnioskuję, że mimo cieniowania dla części roślin jest to niezbyt trafnie wybrane lokum, jest zbyt gorąco i zbyt słonecznie. W przyszłym sezonie, planuję że część roślin pozostanie na wewnętrznym parapecie lub jeżeli będą rosły na obudowanym balkonie, to w miejscu najbardziej ocienionym i najchłodniejszym - przewiewnym.
Zbyt słabe warunki świetlne ma do robienia fotek, jutro zrobię i wstawię moich rekonwalescentek.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Ale gąszcz u Ciebie ;:oj a Haworthia comptoniana cudo nad cudy, piękna.
Haworthia graminifolia var. derustensis nigdy nie powiedzialabym że to haworthia, raczej że jakaś agawa :) bardzo ciekawa, chociaż ja wolę te "grubaski" :tan
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Beatko!
Wszystkie ładne i ciekawe.
Ale tak ich dużo, że ja się zaczynam gubić.
Ale przyjemnie sie ogląda.
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

A z Haworthia venosa ssp. tessellata mam permanentny problem zimą - na razie wyglądają ok! Niedawno dokupiłam malucha nieco innej formy stanowiskowej z bardziej wypukłą górną stroną liści w krateczkę
też tak miałem, ale zauważyłem, że jak się ją całkiem zasuszy to tak się dzieje, teraz w zimie lekko podlewam co miesiąc, by nie straciły korzeni. No i z daleka od kaloryferów :twisted:
Pozdrawiam Krzysiek
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Eeee...kupiłam jako Haworthia brynsii - z ciekawości, choć widziałam że niekoniecznie to ta (fotka była niezbyt wyraźna) - gdyby to był ten gatunek, cena byłaby ok - po obejrzeniu na żywca wygląda na to, że to jednak Haworthia pygmaea - wychodzi, że przepłaciłam, jednak jako gratis dostałam do niej fajną miniaturową Gasteria brachyphylla cv.- więc w sumie też ok! Szkoda, że to nie H. bruynsii - chyba, że Ktoś ma inne zdanie...
Fotki niestety przy sztucznym oświetleniu; na słońce chyba dłuuugo teraz przyjdzie czekać
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20150
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

To nie jest H. bruynsii - pisałem już o tym na innym wątku.
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

No niestety Henryku - ale musiałam zaryzykować, żeby się przekonać...Gdybyś pamiętał i była okazja - pokaż proszę swoje H. bruynsii!

Zakwitł wyniesiony do pracy Piaranthus geminatus subsp.- stracił kilkanaście pąków - jeden przetrwał... - i dobrze, że jeden, bo śmierdzi najbardziej z dotychczas wąchanych, tyle że bynajmniej nie gnijącym mięsem...
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20150
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Z tego roku chyba nie mam fotki - zaraz poszukam i jeśli znajdę coś wartego pokazania to dam na swoim wątku jeszcze dzisiaj.

A śmierdziuszek jak to on: ładny ale brzydko pachnie. :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

Henryku z tym brzydkim zapachem, to troszkę jest przesady w jego ocenie. Faktycznie pachną troszkę inaczej, ale żeby delektować się ich aromatem, trzeba nasz narząd powonienia zbliżyć :wink: (wsadzić) w rozkwitnięty kwiat, ale tego się praktycznie nie robi ze względu na dość delikatną budowę rośliny - przez nieuwagę można zniszczyć kwitnąca roślinkę :lol: . Wydaje mi się, że intensywność wydzielanego zapachu jest uzależniona od wielu czynników. Pomijając trochę inny aromat, kwiat swoim kształtem, kolorem i budową, niweluje "przykre odczucia" :shock: . Lilie, mimo że piękne też nie wszystkie pachną przyjemnie, np: Lilia złotogłów (Lilium martagon)
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: bebos: Haworthia i in.

Post »

bebos pisze:Eeee...kupiłam jako Haworthia brynsii - z ciekawości, choć widziałam że niekoniecznie to ta (fotka była niezbyt wyraźna) - gdyby to był ten gatunek, cena byłaby ok - po obejrzeniu na żywca wygląda na to, że to jednak Haworthia pygmaea - wychodzi, że przepłaciłam, jednak jako gratis dostałam do niej fajną miniaturową Gasteria brachyphylla cv.- więc w sumie też ok!
Uuuu, H. pygmaea :shock: Dobrze, że napisałaś bo chciałam kupić taką :roll: ale nie byłam przekonana. Wychodzi na to, że już mam :;230 Może jakaś odmiana? Moja jest ładnie ubarwiona, dolne liście w odcieniach brązu i czerwieni, pewnie od słońca.
Ładne fotki śmierdziuszka ;:333
Pozdrawiam, Zuza
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”