Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Chemią nie zwalczysz ziemiórek. Poczytaj ten wątek, a zobaczysz:

viewtopic.php?f=19&t=2270&hilit=Ziemi%C3%B3rki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Maciek13

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Może ktoś doświadczony odnieść sie do tych zdjęć które dałem strone wcześniej? te fiołki praktycznie od dwóch lat wyglądają tak samo :D nic sie nie zmieniają, poza tym że zakwitną maks 3 razy w roku z ilością kilku pąków na doniczke.Liście bez zmian, przyrost liści jest znikomy.
Trace cierpliwość tym bardziej jak widzę takie coś:
Obrazek

To jest fiołek od mojej mamy z pracy.Mama sie nimi zajmuje, podlewa jak sie jej przypomni, żadnych nawozów.Kwiaty stoją w prawie zacienionym miejscu i rosną, kwitną jak szalone.Liście mają wielkość małej dłoni.Nie mam pojęcia co ja robie nie tak, u mnie okno południowe ale cieniuje je jak mogę.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@lukasz33
Musisz popełniać jakieś błędy w uprawie. Proponuję fiołki przesuszyć i przesadzić do lekko kwaśnej ziemi (dobrej jakości) wymieszanej z perlitem 3:1, do doniczki ? 9-10 cm. Otrzepać dokładnie ze starej ziemi i oberwać 2/3 dolnych liści. Podlać trochę po przesadzeniu, nalewając wodę do podstawki. Obserwować roślinę i wyciągać wnioski. Metodą prób i błędów sam musisz znaleźć przyczynę.
Tzw.kundelki nie są tak trudne w uprawie jak fiołki odmianowe.
Powodzenia :)
Pozdrawiam:)
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@Ekspresja kupiłem ziemie jeszcze przed wiosną u takiej Pani z allegro, ona sprzedaje ziemie tylko do fiołków.Sama zajmuje sie hodowlą, ta ziemia jest właśnie wymieszana z perlitem.Przesadziłem wszystkie moje fiołki i wszystkie kwitną pięknie, liści nie mają tak okazałych jak mojej mamy z pracy ale kwitną.
A te dwa co podałem to jako jedyne wypuszczają bardzo mało liści a liście dolne robią sie żółte po jakimś czasie... o to właśnie chodzi.

Obrazek

Na zdjęciu zdrowy fiolet i dziwny(chory?) pstrokaty... i te liście
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Skoro wszystkie traktowane były jednakowo, to może te dwa dopadły roztocza, które gołym okiem trudno dostrzec. Wówczas zahamowany jest wzrost i wyrastają drobne liście. Ja bym jednak przesadziła, oglądając dokładnie przez lupę korzenie i stożek wzrostu.
Pozdrawiam:)
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam!
Mam pytanie odnośnie stożków wzrostu. Kupując mojego fiołka posiadał jedno miejsce z którego wyrastały liście. Niestety teraz posiada z 3-4 takie miejsca i dlatego też staje się coraz mniej atrakcyjny. Jak mogę się pozbywać tych nowych miejsc? Po prostu obciąć te nowe liście? Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Fiołek wytworzył po prostu kilka rozetek. Jak przekwitnie, można przesadzić, oddzielając każdą rozetkę i sadząc do osobnej małej doniczki. Zwykle tak się dzieje, jak roślina ma za dużą doniczkę, która nie może przekraczać ? 9-10 cm. Jeżeli to fiołek odmianowy, to należy takie odrosty obrywać w zalążku, jeżeli to zwykły kundelek, to może rosnąć w takim zagęszczeniu.
Pozdrawiam:)
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuję za odpowiedź:) Kupiłam go w obi więc myślę, że kundelek. To zostawię go w takim stanie do wiosny. Na wiosnę wezmę się za oddzielnie wszystkich rozet:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie musisz czekać do wiosny, fiołki można przesadzać o każdej porze roku.
Pozdrawiam:)
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Cześć wszystkim, przeszukałam forum ale nie znalazłam odpwowiedzi więc prosze o pomoc. Co dzieje się z fiolkiem kiedy najpierw żółkną a potem zasychją mu listki od czubków?

https://imagizer.imageshack.com/img922/2610/ljNQYq.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/5056/HlTCdF.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8505/2Vadl0.jpg
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czy miały kontakt z wodą, tak u mnie się dzieje.
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wciornastki

Post »

Cześć.Cały czas walcze z wciornastkami, 80% udało mi sie wyeliminować. Mam jedno pytanie, na dwóch moich fiołkach o dwubarwnych kwiatkach wytworzyło sie ostatnio mnóstwo pąków, jak nigdy przedtem. Problem w tym, że na 20 pąków powiedzmy 5 się rozwinie ładnie, 5 rozwija sie2 karłowato, 5 to zasuszone pąki a kolejne 5 to pąki które są białe, otwierają sie bardzo długo a jak się otworzą to są karłowate i niewybarwione.
Czy to jest również objaw grasowania wciornastków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”