Altana,pergola - budowa - pomysły, projekty, zdjęcia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
strazak998psp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 paź 2008, o 15:58

Post »

Dzięki amroz za link, duzo sie z niego dowiedzialem, a gdzy by je nie przecierac tylko zbudowac z okraglych bali.. te zerdzie ktory chialem kupic maja 2,5m dlugosci wiec beda juz mniej wiecej na altane pociete.. a jak mozna laczyc takie okragle bale tzn. jak by miala wygladac taka konstrukcja.. ??
Amroz
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 paź 2007, o 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Całość bala jest "okrągła" tylko końce ścinasz na "prstokąty" i je łączysz na zakładkę.
Rysunek nr.3

http://graf.dom.pl/techn/200089_3.gif


http://www.dombal.com.pl/content/view/552/52/
Tutaj są akurat "kwadraty" ale przecież mogą być i okrągłe słupy :)
doctorjeep
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2009, o 10:49
Lokalizacja: Poznań

Pytanie o altany z drewna

Post »

Znalazłem na tym forum, na tym taki link:

http://www.gardenplanet.pl/altany-kute- ... ,d383.html

Piękne są te kute altany, ale czy ktoś słyszał o drewnianych, ażurowych altanach z łukowato wygiętymi listwami?

Oczywiście robionych współcześnie

:)
strazak998psp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 paź 2008, o 15:58

Post »

a jeśli chodzi o pokrycie dachu trzciną, tak sie sklada ze moja dzialka graniczy z takimi nieuzytkami zalewowymi na ktorych jest pelno trzciny?? wie ktos moze jak ją idzie wykorzystac do pokrycia dachu?? czy trzeba ja jakos przygotowac? jak mocowac do dachu ?? itp
Amroz
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 paź 2007, o 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o altany z drewna

Post »

doctorjeep pisze:Znalazłem na tym forum, na tym taki link:

http://www.gardenplanet.pl/altany-kute- ... ,d383.html

Piękne są te kute altany, ale czy ktoś słyszał o drewnianych, ażurowych altanach z łukowato wygiętymi listwami?

Oczywiście robionych współcześnie

:)
Wyginasz drewno na mokro w szablonach i czkasz aż wyschnie i pozostanie w wybranym kształcie :)
Ale nie dasz rady zrobić takich bygibasów co z metalu :)
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ten pensjonat na ul. Kościeliskiej jest nowiutki, otwarcie miał w zeszłym roku późnż jesienią. Pokoje też są fajnie urządzone.
A i tak najładniejsze sa bardzo stare góralskie domy :D
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
strazak998psp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 paź 2008, o 15:58

Post »

Żerdzie już załatwione, będą za tydzień :) jeszcze tylko pociąć je w lesie bo to będą 15 metrowe drzewa.. altana będzie miała wymiary 3,5x2,8 wys. 2 m.
A jeśli chodzi o pokrycie dachu trzciną, tak sie sklada ze moja dzialka graniczy z takimi nieużytkami zalewowymi na których jest pełno trzciny?? Wie ktoś może jak ją idzie wykorzystać do pokrycia dachu?? Czy trzeba ja jakoś przygotować? Jak mocować do dachu ?? itp
Amroz
50p
50p
Posty: 54
Od: 1 paź 2007, o 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wklejaj fotki z postępu prac. Takie są najfajniejsze! Jak rozwija się budowa :)
bodzio.1974
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 13 kwie 2009, o 00:16

Post »

Witam.
Też ten temat mnie interesuje a mianowicie chcę zrobić coś takiego : Obrazek

Wymiary jakie mnie interesują na moją wiato - altankę to 4 x 6 m.
Sam szkielet to potrafię chyba ? połączyć ale gorzej z dachem bo nie mam pojęcia jak zrobić pod kątem te krokiewki.(jak je pozacinać)
Mile był by widziany gotowiec o takich wymiarach JAK I KOSZTORYS.
Jestem chętny na wszelaką pomoc od forumowiczów , którzy na tym się znają.
JAK BYM MIAŁ CAŁY SCHEMAT Z WYCIĘCIAMI TO DAM RADĘ.

Boki tej wiato - altanki chcę obić siatką wojskową maskującą.
Na zdjęciu to chyba za wysoka ta wiato-altanka.

Pozdrawiam.bodzio
Nowicjusz w sprawach działkowych
athshe
500p
500p
Posty: 763
Od: 12 cze 2009, o 09:10
Lokalizacja: Grudziądz

Post »

Na razie jest pomysł, a pomysł jest taki, że powstawać będzie ratami.

Tak sobie wymyśliłam, by na mojej działeczce - ogródek ROD postawić sobie wiatę, gdzie będzie się można skryć przed deszczem/wiatrem czymkowiek, postawić stół i zrobić grilla. Nie wiem, czy nie przesadzam z rozmiarem i rozmachem, ma być powoli i tanio.

Pomysł następujący: ścianki z płotów lamelowych - tylna to trzy płoty zupełnie nieprześwitujące, jeden bok to dwa płoty z górą ażurową, przeciwna do niej to jeden ażurowy, zaś do tych dwóch ścianek na pół ażurowych ma przylegać prostopadle jedna taka sama. Trzy "elementy" mają pozostać bez ścianek - wiata ma być otwarta, lecz w miejscach gdzie byłyby otwory miedzy tymi płotami miałyby byś słupy na których planuję dach z płyt trapezowych. Dach dwuspadowy.

Nie wiem, czy dość jasno napisałam, proszę o waszą opinię, jak to brzmi na pierwszy rzut oka. Jeden taki płot to 180cm, dochodzą słupy, pewnie 10 między nimi i tak się zastanawiam, czy nie przesadzam z rozmiarem.

Myślę też o tym, żeby początkowo wykonać tylko stelaż i dach, ścianki płoty wstawić z czasem - wszystko zależy od funduszy.

Podłoże chciałabym zrobić ze żwiru, dość grubego (mam w miarę nieograniczony dostęp do żwirowni). Powiedzcie, czy żwirowe podłoże jest dobrym pomysłem? Oczywiście ograniczone krawężnikami albo otoczakami. Czy pod taki żwir musi być jakiś specjalny podkład? A może żwir wcale się do tego nie nadaje?

Z czasem chciałabym tą altankę obsadzić jakimiś pnączami i może dostawić do niej jakąś szopkę na narzędzia, ale to wszystko z czasem.

Mam zdolnego brata, który mi to wszystko może zbudować - zbudował sobie domek letniskowy z wielkim tarasem, więc na pewno da radę.

Martwią mnie jednak orientacyjne koszty - wiem, ze głupio planować, nie mając pojęcia o cenach, ale zakładając, że robociznę i żwir mam za darmo, to czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jaki może być koszt takiej inwestycji.

Poratujcie kobietę :oops:
Suugi81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 mar 2009, o 08:19
Lokalizacja: Tomaszów L.

Altanka przy budynku-zdjęcia, projekty itp.

Post »

Witam! Chcę postawić altankę przy budynku gospodarczym,który ma stanowić jedną ze ścian altanki. Proszę was o zdjęcia podobnych altanek lub jakieś projekty. Dodam że altanka ma być w miarę duża, tak żeby spokojnie mogło sie w niej zmieścić ok. 14 osób.
alabano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2008, o 17:42

Post »

Strazak998psp

Nie jestem ekspertem, ale słyszałem, że trzcinę kosi się zimą, jak woda już zamarznie. Wiąże się ja w snopki i tyle - gotowa trzcina do krycia dachów. Musi tylko być odpowiednio długa i nie połamana.
Jednak nie wydaje mi się żeby to można było zrobić samemu (byle jak na pewno można, ale dobrze to już wyższa liga)
a specjaliści od krycia trzciną biorą 250-300 za m2.
Wyjściem jest zatrudnić się w takiej firmie na tydzień, nauczyć się z grubsza fachu i voila! ;)
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.
Włączę się do dyskusji.A po co krycie trzciną? Słomą nie wystarczy ? :D
Co do fachowości to nieraz widziałem ,, fachową robotę ''.(fachowa była tylko cena ).
.Jak masz dobry układ z sąsiadami to zawsze się znajdzie taki co pokryje niedrogo..I nie musi być to wiekowy sąsiad.Takie rzeczy potrafią panowie po 40-50.
Sam się kiedyś zastanawiałem ale dałem sobie spokój.Pokrywam całą altanę bluszczem hedera.

pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”