Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jasne.. w kwestiach elektronicznych zawsze postaram się pomoc. W kwetiach merytorycznych odnośnie takiego typu oświetlenia.. to sam dopiero się uczę i eksperymentuję ;)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dzięki lesioc, elektronika - przy tym będę potrzebował wsparcia, co do kwestii merytorycznych dopiero zaczynam.

A oto mój ?inkubator? o którym wspominałem, teraz chcę eksperymentować z LED :idea: wymieniając świetlówki na diody.

Obrazek

Wymiary 620 x 440 x 300 [mm], wewnątrz 2 świetlówki T8 ? L 18 W/765 1050 [lm], statecznik indukcyjny ? miałem wymienić na elektroniczny jak się LED?y sprawdzą to nie zmieniam - bo szkoda pieniędzy.
?Inkubator? sprawdzał się do wysiewu i kiełkowania zanim siewki były jeszcze małe. Później przenosiłem do większego oświetlanego dwoma świetlówkami T8 ? L 36W/865 3250 [lm] zasilanych statecznikiem elektronicznym.

Planuję włożyć do ?inkubatora? ok. 12 LED?ów po 1[W] a zasilacz z komputera ? zasilanie 12 [V] co o tym myślicie?
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc pisze: Także, wszytkich chętnych proszę o spracyzowanie ilości LEDów i kolorów do końca stycznia... wtedy ja wyślę zapytanie do sprzedawcy, rozliczę koszta i wyślę wam dokładne wyceny ile to by każdego kosztowało - wtedy podejmiemy decyzje czy kupujemy. Na przesyłkę pewnie poczekamy potem kilka tygodni (zwykle około 4-6) wieć dobrze by było zamówic na początku lutego.
Dla mnie 25 czerwonych i 5 niebieskich. Dokładniej doprecyzuje jak już będziesz wszystko wiedział, na tą chwilę sam nie jestem pewny co i jak.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Potrzebuję porady odnośnie łączenia LED
Mam:
Zasilanie 12 [V] - zasilacz komputerowy
6 x 1 [W] 630 [nm] z kart 2,0 ? 2,8 [V] i 350 [mA]
6 x 1 [W] 470 [nm] z kart 3,2 ? 4,2 [V] i 350 [mA]

1. Rozwiązanie:
połączyć w szereg 6 x czerwona
6 * 2,0 [V] = 12,0 [V]
2 x szereg po 3 niebieskie + rezystor
3 * 3,6 [V] = 10,8 [V] i rezystor (12,0 ? 10,8)/0,35) = 3,43 ohm

2. Rozwiązanie:
połączyć w 3 szeregi: 2 x czerwona + 2 x niebieska + rezystor
2 * 2 [V] + 2 * 3,6 [V] = 11,2 [V] i rezystor (12 ? 11,2)/0,35) = 2,28 ohm
Nie wiem jak za to się wziąć ? dawno już fizykę i elektrotechnikę miałem a i to była teoria?
Nie chcę LED?ów uszkodzić.

PS:
http://www.youtube.com/watch?v=Ct3dK2_k ... r_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=8UgP1ith ... r_embedded
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ciekawe te filmiki... i sugerują, że Philips ma w ofercie diody przystosowane do naświetlania roślin.. trzeba się temu przyjrzeć ;)
Jeszcze ciekawsze jest to, że używaja tyle samo diod niebieskich co czerwonych... i to jest dla mnie pewna niespodzianka.

Ty również wybrałeś równe proprcje czerwonego do niebieskiego.. czy znalazłeś ku temu jakieś konkretne przesłanki ?
Myślę,że to jest podstwowe pytanie (o użyte proprcje kolorów) zanim przejdziemy do przeanalizowania połączeń elektrycznych.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc pisze:Ciekawe te filmiki... i sugerują, że Philips ma w ofercie diody przystosowane do naświetlania roślin.. trzeba się temu przyjrzeć ;)
Jeszcze ciekawsze jest to, że używaja tyle samo diod niebieskich co czerwonych... i to jest dla mnie pewna niespodzianka.

Ty również wybrałeś równe proprcje czerwonego do niebieskiego.. czy znalazłeś ku temu jakieś konkretne przesłanki ?
Myślę,że to jest podstwowe pytanie (o użyte proprcje kolorów) zanim przejdziemy do przeanalizowania połączeń elektrycznych.
No właśnie nigdzie nie jest wprost napisane o proporcjach LED, wczoraj przeszukiwałem Internet - zanim jeszcze ACTA nie działa
I napotkałem te filmiki, 3 artykuły naukowe w języku polskim ale tam też nic nie powiedziane było na temat proporcji tylko tyle że niebieskie wpływa na bardziej zwarty pokrój, masę zieloną, krótsze międzywęźla. Szkoda że nie mam już dostępu do zagranicznych zasobów naukowych.
Trochę na wyczucie zamówiłem 50:50 LED - przyszły mi wczoraj. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Trzeba by tą kwestię rozstrzygnąć przed zamówieniem tamtych LED...

Nie wiem czy czytałeś artykuły:
"Światło w produkcji rozsady pomidorów szklarniowych"
"Technika doświetlania roślin",
"Zastosowanie Półprzewodnikowych Źródeł Światła do Wspomagania Wzrostu Roślin"

Jak coś znajdę to podeślę.
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc pisze: Jeszcze ciekawsze jest to, że używaja tyle samo diod niebieskich co czerwonych... i to jest dla mnie pewna niespodzianka.
Ale nie znaczy to że wykorzystują oba rodzaje z taką samą mocą, może to kwestia uniwersalności i sterowania indywidualnego dla różnych roślin. Do tego wydaje mi się że na filmiku jest jeszcze trzeci rodzaj ledów...

Przeglądając różne gotowe rozwiązania na ledach jednak jest asymetria.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Tak ten trzeci rodzaj LED to może być ?daleka czerwień?: 700-800 nm ale czy na pewno...
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

j__k pisze:Tak ten trzeci rodzaj LED to może być ?daleka czerwień?: 700-800 nm ale czy na pewno...
http://www.growlightsuk.com/led-grow-li ... dules.html <- tutaj są w sprzedaży on-line te panele Philipsa... mamy do wyboru "blue", "deep red" i "far red" - to by się zgadzało, że 3cim jest daleka czerwień.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

A tu strona Philipsa z GreenPower LED:
http://www.philips.co.uk/l/oem/led-syst ... roductList
Kilka typów lam, karty katalogowe i ZIP'y z zdjęciami. :)
I dalej jestem zielony ;)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6708
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Podziwiam Was chłopaki ale chyba za daleko szukacie. Są już w Polsce do kupienia specjalne lampy do doświetlania roślin LED. Jak się na tym troszeczkę znacie to możecie dużo zaoszczędzić. Z tego co piszą użyte są diody 2W 35 niebieskich (460-470nm) + 5 czerwonych (650-660nm) + 5 pomarańczowych (610-615nm) 90W ma odpowiadać 300-500W HPS. Tu występuje duża rozbieżność. Jest też lampa o mocy 135W. W niej użyto diody 3W ale zamiast 5 pomarańczowych dano 3 pomarańczowe i 2 białe. Z tego co wiem to są jakieś specjalne diody. Popatrzcie na: growboxled.pl oraz na hydroonline.pl Tu stosują diody LED IV generacji Philips. Oni stosują wentylatory do chłodzenia.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

http://www.ehow.com/list_5805486_led-gr ... stems.html

Światło niebieskie bardziej niż inna barwa pobudza chlorofil ?pochłonięcie kwantu światła niebieskiego skutkuje przejściem do drugiego stanu wzbudzonego? [Chlorofile - Wikipednia]. Efektem są grubsze liście, zwarte łodygi, lepszy rozwój wegetatywny.
Światło czerwone wpływa na kwitnienie. Zbyt duża ilość światła powoduje zbytnie wyciąganie się łodyg.
Zwykle czerwone LED?y stosowane są w połączeniu z niebieskimi, jednak same czerwone mogą być używane do pobudzenia kwitnienia, wysiewów i zbioru owoców w krótkim czasie.
Komu zależy na kwiatkach :] doświetla czerwonymi ;) a na zieleni niebieskim

rafla - pewnie masz rację z tą uniwersalnością.

Światło mixed ? jest bardziej uniwersalne. Wykorzystywane podczas rozwoju siewek, itp.

Raczej zostaję przy proporcji LED 1:1

przemek1136 - Tak widziałem już to i zastanawiałem się nad pomarańczowymi LED'ami :)
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Obrazek

Zamówiłem diody led - 20 niebieskich, 5 czerwonych - 1W. Chciałem przytwierdzić je na sufit tego pudła wykonanego z płyty OSB. Czy wymiary 80x50x40cm to dobra decyzja dla takich mocnych diod? Chcę uzyskać bardzo dobre efekty, takie pomieszczenie mi w zupełności wystarczy, ale jeżeli za duże to proszę o informacje co zrobić.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”