Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sundavilla

Post »

Moja cały czas kwitnie i rozrasta się.
Obrazek

Obrazek
emet
200p
200p
Posty: 231
Od: 6 maja 2011, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Belsko-Biala

Re: Sundavilla

Post »

Lostris.Jak liście żółkńą od dołu to ma za mnogo nawozu .Przelej dobrze wodą i powinno być OK ;:108
Nie dawaj zasilania NPK przez 3 tyg.Jak masz lużne podłoże przelewaj przy każde podlanie.

Pozdrawiam Emet :uszy
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sundavilla

Post »

Moja sundavilla samodzielnie ukorzeniona ma pierwsze dwa pączki.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Sundavilla

Post »

Jak wysoko one rosną? chodzi mi o taka kratkę na pnącza?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sundavilla

Post »

Gosiu, to zależy... Jednym dorasta do 150 cm, innym rośnie jak przysłowiowy chleb u gęby. Obserwuj go jak dużo urośnie przez tydzień i jak jest krzepki to przygotuj kratkę na co najmniej metr.
Moja trzyletnia roślina nadal nie kwitnie. Już nie mam do niej sił. Wyrzuciłabym ją dawno, ale wypuszcza nowe pędy i rośnie jako tako. Może ją komuś oddam, kto skłoni ją do kwitnienia...
anetola76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 maja 2013, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sundavilla

Post »

Witam! Na mojej pierwszy raz odkąd ją mam zauważyłam mszyce. Potraktowałam ją decisem. Czym Wy spryskujecie swoje kwiatuszki?
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Sundavilla

Post »

Do rzadkich należą też te wielkokwiatowe. Rosną też silniej i są bardziej kłopotliwe w przechowywaniu.
Porównanie wielkości kwiatów do "standartowej" :



Obrazek

Obrazek
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sundavilla

Post »

Biała tak mi kwitła w tamtym roku.

Obrazek

W tym roku też jest ładna, ale dopiero zaczyna kwitnąć, bo musiałam ją przyciąć, ze względu na remont.
Moje sundaville (-, dipladenia ) zimują w ogrzewanym pokoju 19-22 st., jest jasny ma dwa okna wschodnie i południowe. Wnoszę je do domu najpóźniej jak to możliwe, nic nie przycinam, gubią większą część liści lub wszystkie, a po pewnym czasie wypuszczają nowe wątłe pędy i liście i tak do wiosny. W marcu przycinam je na wysokość 30 cm. Zimą delikatnie je podlewam, systematycznie, ale małą ilością wody, lepiej żeby miały sucho , niż za mokro, bo najczęściej z tego powodu giną. Gdzieś wyczytałam ,że potrzebują tylko 2 tygodnie spoczynku, na przełomie stycznia i lutego. Moje też odpoczywają, bo przecież zimą nie kwitną.
Do podlewania latem stosuję nawozy do surfinii i pelargonii - na przemian, podlewam też wyciągiem z pokrzyw.
Pozdrawiam. Anka. :wit
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Sundavilla

Post »

Witam bardzo ładne macie Sandaville ja od wiosny szukam białej i żółtej w tym roku same czerwone sie wysypały
o to moja.
Obrazek
cały czas ją zasilam nawozem kiedy mam zaprzestać nawożenia obficie kwitnie i puszcza nowe pędy.

Ja swoją powoli przygotowuję do chowania tak pięknie jeszcze kwitnie i ma tyle pąków dziś był w nocy spory przymrozek trawa była biała czy mam ją zabrać do domu i jak przechować przez zimę by nie stracić jej i by kwitła jak w tym roku obficie.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sundavilla

Post »

Ja swoją od 4 lat przechowuję w jasnym ogrzewanym pokoju i co roku ładnie kwitnie.
Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Sundavilla

Post »

Moja stojąc blisko okna południowego przestała kwitnąć ale wspina się coraz wyżej ma chyba przy ciasno ale boje sie jej teraz przesadzać
w większa donice muszę jej kratkę wyższa kupić bo się rozrasta.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sundavilla

Post »

Anka159 pisze:Ja swoją od 4 lat przechowuję w jasnym ogrzewanym pokoju i co roku ładnie kwitnie.
Pozdrawiam. :wit

Dałaś mi nadzieję ;:196 pierwszą jesień, zimę chcę przechować moją sundavillę, z resztą ona jest moją pierwszą, uczę się o nią dbać i jakoś mi na razie "odpukać" wychodzi ;:138 mam ją od maja, rozrosła się troszkę i pięknie kwitła, zabrałam ją do domu 30 września. Po kilku dniach w domu została zaatakowana przez przędziorki i wciorniastki :evil: zwalczyłam je chyba opryskami bo widzę poprawę :heja nie żółkną już tak liście i nie gniją łodyżki. Nawet kilka pączków się rozwija. Kwiaty są mniejsze ale są. No i opadają szybciej. I moje pytanie.... czy nawozić??? Kwiat stoi w kuchni na oknie, bo tam najwięcej wilgoci i nie grzeje zimą kaloryfer bo w mieszkaniu i tak 25stopni. Zwilżam ją kilka razy dziennie przefiltrowaną wodą. Najbardziej martwię się o suche powietrze zimą, jak na dobre będzie na minusie a kaloryfery zaczną porządnie grzać. Co wtedy robić? Ania, masz jakąś radę?

Foto sundavilli z dnia w którym przyniosłam ją do domu - 30.09.2013
Obrazek
Obrazek


A tutaj gdy moja sunda chorowała :(
Obrazek
Obrazek
Przez takie podgniwanie pąków, straciła prawie wszystkie ;:145

Poniższe zdjęcia są robione dzisiaj, pozostał jeden kwiatek :(
Obrazek
Obrazek

A tu pozostałości z choroby:
Obrazek
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Sundavilla

Post »

ja swoją jeszcze wystawiłem na balkon teraz ma ciepło bo zabudowałem go i rośnie jak szalona co kilka dni podpórki przedłużam.
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”