Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Mnie w ogrodniczym nakazali najpierw miedzianem, później sylitem.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Można jeszcze pryskać Miedzianem? Bo szczerze mówiąc zapomniałem o tym :oops: Na szczęście mam tylko jedną małą brzoskwinię. A te pąki na zdjęciu, to pąki liściowe czy kwiatowe?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

julian to chyba pąki kwiatowe. Czy to może być miedzian- tego nie wiem, polecany jest syllit i ten jeden oprysk ja w sadzie wykonuję. W sezonie się dowiem, czy to nie było za późno ;:131 Dwie z czterech brzoskwiń miały uchyloną łuskę, dwie całkiem zamkniętą, niestety ta najwcześniejsza brzoskwinia jest też największa. Tych pąków ma multum, szkoda byłoby jakby zachorowała ;:174
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
jagusia111

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Z mojego doświadczenia wynika, ze miedzian wiosną jest nieskuteczny. Odkąd zaczęłam pryskać sylitem jest ok.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Jakim stężeniem pryskałaś ? Przypominam że właściwie stężenie Miedzianu 360 extra na kędzierzawość w stanie bezlistnym to 1% a nie 0,1% (100 ml na 10 litrów).

Ja pryskam dwa razy sylitem i dwa razy miedzianem. Pierwszy raz miedzianem jesienią po opadnięciu liści albo zimą podczas ocieplenia (styczeń, luty). Drugi raz sylitem podczas nabrzmiewania pąków przełom lutego/marca. Trzeci raz znów miedzianem w fazie różowego pąka. Czwarty oprysk Sylitem jak są już małe listki, po kwitnieniu.

Nie wiem czy taki program ochrony jest w 100% wlaściwi ale udaje mi się rośliny w dobrym zdrowiu utrzymać mimo że mam chyba w Polsce najlepszy klimat do rozwoju kędzierzawości (praktycznie brak zimy + wilgoć)
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Ja jeszcze swoich nie pryskałem syllitem bo pogoda nie rozpieszcza. Ciągle albo wiatr albo deszcz. I się obawiam czy nie jest za późno albo czy zaraz nie będzie.
jagusia111

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Dareku szczerze Ci powiem, że ja aż takiej uwagi do oprysków brzoskwini (mam całe dwie) nie przywiązuję. Mam je miedzy jabłoniami w sadzie więc siłą rzeczy są pryskane tak jak jabłonie. Jesienią miedzian 50 WP 1,5 kg/1000l. A wiosną ręcznym opryskiwaczem muszę wcześniej je pryskać sylitem bo jabłonie zaczyna się znacznie później. Wcześniej zamiast sylitu pryskałam miedzianem w stężeniu jak wyżej (oczywiście w przeliczeniu na 10 l) i kędzierzawość była, a po sylicie nie. Wiosną sylitem pryskam tylko raz jak zaczynają pękać pąki, a potem już od kwietnia razem z jabłoniami.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Jesienią miedzian 50 WP 1,5 kg/1000l.
Wcześniej zamiast sylitu pryskałam miedzianem w stężeniu jak wyżej (oczywiście w przeliczeniu na 10 l) i kędzierzawość była,
No to nic dziwnego bo pryskasz na kędzierzawość stężeniem 7 razy mniejszym niż zalecane. Swoją drogą ja na pomidory daje 3 kg na 1000l
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Ja od lat pryskam moje brzoskwinie miedzianem 50 WP jesienią po opadnięciu liści, drugi oprysk robię około miesiąca po pierwszym, również miedzianem. Liście na ziemi również pryskam i dopiero potem się ich pozbywam. Pod koniec zimy lub na przedwiośniu, gdy pąki jeszcze śpią pryskam syllitem, a potem, gdy idzie ocieplenie i wiadomo, że pąki się obudzą, pryskam jeszcze raz syllitem*. Nie mam kędzierzawości, czasem trafi się dosłownie kilka listków, a drzewa mają po 4 metry. Dwa lata temu u mnie non stop lało przez cały rok i jak wiadomo są to idealne warunki do rozwoju chorób, a przetrwalniki grzybów zimują, żeby w kolejnym roku dać czadu, jednak w zeszłym roku miałem po opryskach zero kędzierzawości. Dodam, że moja działka graniczy z liściastym lasem, choć szczerze nie wiem, czy te drzewa biorą udział w rozprzestrzenianiu kędzierzawości.

*Niestety w tym roku zanosi się na tylko jedną dawkę, bo deszcz pokrzyżował mi plany, a pąki coraz większe. :(
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Nie biorą on udziału w rozprzestrzenianiu kędzierzawości. Taphrina deformans jest pasożytem brzoskwiń.
Inne szpetki (grzyby z rodzaju Taphrina) bytują na drzewach liściastych, np. na topolach, ale deformans przenosi się tylko z brzoskwini na brzoskwinię.

Dla przypomnienia: jesienią miedzian tuż po opadnięciu liści, a na przedwiośniu tuż przed pękaniem pąków syllit. Z tym, że ten oprysk syllitem jest podstawą, a jesienny oprysk miedzianem jakby w roli uzupełnienia, choć też pomaga w całkowitym wybiciu patogena.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Dzięki, nie miałem pewności, czy może na czymś jeszcze zimuje to dziadostwo.
jagusia111

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Dareku pisze: No to nic dziwnego bo pryskasz na kędzierzawość stężeniem 7 razy mniejszym niż zalecane. Swoją drogą ja na pomidory daje 3 kg na 1000l
Ha ha no popatrz człowiek się uczy całe życie. Jako, że jabłoń była zawsze na pierwszym miejscu w "instrukcji obsługi" miedzianu jakoś nigdy nawet nie sprawdzałam zaleceń dla innych gatunków. Dopiero teraz sprawdziłam i rzeczywiście 1%. Tak to jest jak się brzoskwinie traktuje po macoszemu bo rosną przy okazji na domowy użytek ;:306 .
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Post »

Dziś kupiłem drzewko brzoskwinii Redhaven, czy trzeba ją przyciąć?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”