Zioła w doniczkach!

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Dostałam zimą taki mini zestaw ziołowy (pietruszka, szczypiorek, bazylia, 3 małe doniczki i 3 krążki torfowe) i lada dzień sie nim zajmę, podobnie jak pozostałymi nasionami ziół, które zakupiłam (oregano, mięta, koperek, lawenda). Powiedzcie mi proszę, jak się takie zioła wysiewa do doniczek. :oops: Czy mam taką paczuszkę wysiać do takiej maluteńkiej doniczki i potem popikować osobno, czy może od razu powinnam siać tak, by było małe zagęszczenie i by nie musieć ich przesadzać? I czy np. wystarczy mi, że z paczuszki wyciągnę np. 5 nasionek i z nich sobie wychoduję dorodne zioła, czy powinnam wysiać wszystko, bo młode kiełki łatwo padają (dodam, że mam już doświadczenie z taką drobnicą jak petunia czy kroplik z nasion, a one potrafią się złamać nawet podczas podlewania delikatnie spryskiwaczem :roll: ). Pytanie może trywialne, ale nie chciałabym po wysianiu wszystkiego naraz później wyrzucać, z braku doniczek...
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

A ile tych ziarenek jest w paczce? :) Na Twoim miejscu wysiewałabym po kilkanaście sztuk ziarenek, a jak urosną, to popikowała do innych doniczek/pojemników, aby miały więcej przestrzeni :roll: Pikowanie wzmacnia roślinki, więc nie unikałabym tego. Pamiętaj, że zawsze możesz dosiać ziarenek w późniejszym czasie, jeśli natomiast wysiejesz wszystko od razu - część możesz stracić, choćby przez ten brak doniczek, o którym piszesz. Pamiętaj, że to tylko moja sugestia :wit Pozdrawiam!
Pozdrawiam! Tereska :)
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

zabieram się za wysiew ziół - wysiewam do skrzynek. w niektórych wąkach, oprócz warstwy keramzytu na dnie, zaleca się wyłożenie włókniny.
czy zamiast włókniny mogę użyć czegoś, co mam pod ręką w domu - czystą szmatkę przepuszczającą wodę? :roll:
a może darować sobie tyle zachodu dla nasion i kupić włókninę jak będę pikować do doniczek?
Awatar użytkownika
wilczy_szaniec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 mar 2011, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

a .. coś jeszcze zasiało mi się w głowie.
czytałam gdzies o sterylizacji ziemi w piekarniku. do wysiewu nasion kupiłam: Substranal Natural -gotowe podłoże do siewu i pikowania o pH 5,7- 6,2
1.czy sterylizować taką ziemię?
2.a jak wysterylizowac doniczki?

3. skoro zioła docelowo powinny rosnąć np. w glebie o odczynie zasadowym - to czy ten substrakt należy też lekko zwapnić? czy do kiełkowania może być lekkokwaśny odczyn, a potem przenieśs do gleby zasadowej przy pikowaniu/właściwym wsadzie?
EwaM
500p
500p
Posty: 595
Od: 1 gru 2007, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

ad1 gotowe podłoże do wysiewu nie wymaga sterylizacji, tylko ziemia ogrodowa, ale potem trzeba odczekać ok 4 tyg.
ad2 doniczki wystarczy umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń
ad3 podłoże od początku musi mieć właściwe pH. Można użyć kredy, albo starego, pokruszonego tynku. Powodzenia
Nie będę kupować nowych roślin. Nie będę kupować nowych roślin. Nie będę kupować... akurat
10 minut
KiniaSG
100p
100p
Posty: 171
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Moje siewki melisy lekarskiej

Obrazek

Obrazek

W prawym rogu koperek w doniczce
Obrazek
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Witam, kiedy należy pikować majeranek i bazylię zaczynają się pojawiać zaczątki liścia właściwego? Pozdrawiam.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Majeranek i bazylię możesz popikować jak masz za gęsto do większych doniczek, a do gruntu dopiero początkiem/ w połowie maja, jak miną przymrozki nocne, no chyba że maj cieplejszy będzie to wcześniej, i jak ciepły dzień jest możesz je powoli hartować na słoneczku a na noc do domu. A bazylkę jak puści kilka listków ok 6 to możesz urwać górną część - poderwać a lepiej się rozgałęzi i będzie gęstsza, a potem jak już będzie kwitła to obrywaj kwiaty wtedy będzie więcej miała liści, a tak to przygotuje się do wysiłku na nasiona i będzie brzydsza i liści mało.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Ponieważ siewki są wybiegniętę i zaczynają mieć tak jak pisałem - zaczątek liścia właściwego. Więc chciałbym je przesadzić do osobnych doniczek. Jednak czy w tej fazie to nie jest za wcześnie :?:
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Zenon, jak pokażą się dwa listki właściwe to możesz pikować, ale bardzo delikatnie i podlewaj przez lekke spryskiwanie, jak się nie łamią i nie są zbyt delikatne to smiało ! No chyba że aż tyle i gęsto nasiane są to możesz tam gdzie duzo ich na razie poprzerywać aż podrosną, ale pikuj pikuj to relaksuje :) ja dziś pikuję resztę moich pomidorków bo nie miałam w co :)
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

sylwana85 pisze:ale pikuj pikuj to relaksuje :) :)
A czy przypadkiem się nie relaksujesz przy pikowaniu begonii np. stale kwitnącej :D Mi ten relaks zajął 2 godziny około 120 sztuk :;230
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Zenon pisze:
sylwana85 pisze:ale pikuj pikuj to relaksuje :) :)
A czy przypadkiem się nie relaksujesz przy pikowaniu begonii np. stale kwitnącej :D Mi ten relaks zajął 2 godziny około 120 sztuk :;230
Hmmm niestety nie :) Ale dzięki za pomysł :) zdjęć nie chcę wyobrażam sobie już :) mogę jesczze posiać te begonie ? zawsze kupuję gotowe, ale wiem że można też zimować begonie tak jak mieczyki itp ? zakwitną mi gdybym posiała teraz ?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

na razie wszystkie posiane pyszności siedzą sobie grzecznie pod ziemią. Jeśli w ciągu kilku dni cokolwiek nie zacznie wyłazić na powierzchnię, odbiorę to jako brak grzeczności. ;:224
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”