Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Co wpływa na wysokość floksów?
Moje w tym roku wyrosły do ok. 110 cm. W ubiegłym roku były niższe o jakieś 30 cm.
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

A jak przyciąć floksy? Ktoś pisał, ze przycina wcześniej. Na jakiej wysokości to zrobić? Moje niedługo przekwitną, już się sypia mocno.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2620
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Ja obcinam tyko przekwitnięte kwiatostany. Z boku łodyżki przy liściach wyrastają nowe pędy. Ela, jak zetniesz nisko to zdążą odrosnąć i zakwitnąć ponownie?
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Halszka, nie przy ziemi. Poniżej kwiatostanu.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Niektóre moje krzaczki stoją prawie bez liści, które kompletnie zbrązowiały i opadły, nie wygląda to atrakcyjnie. Macie jakiąś radę?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Anida dostały szarej pleśni, trzeba w porę pryskać chemią. Zetnij i daj im odbić od dołu. Nie zakwitną drugi raz, ale choroba nie zostanie na zimę.

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2620
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Ten floks jest cały czas taki jak na tym zdjęciu. Wiele razy próbowałam go sfotografować i przeważnie wychodził kolor coś między fioletem a biskupim :wink: aż wreszcie pewnego ranka się udało :D
Dostałam sadzonkę tej wiosny od forumowicza, z którym wymieniałam się chryzantemami, podobno to floks "Blue Boy". Mam nadzieję go rozmnożyć, jeśli się uda, to się mogę podzielić. Nie próbowałam, ale podobno nawet kawałek łodygi wsadzony do ziemi powinien się ukorzenić. Będę próbować jak przekwitnie, a jeśli ten sposób zawiedzie to z pewnością wiosną będą nowe sadzoneczki :lol:

Czy mogłabyś podpowiedzieć jakiś nawóz na tę chlorozę? Mam tylko substral do pomidorów i jakiś do pelargonii rozpuszczalny. Ten substral zawiera żelazo, póki co musi wystarczyć.

O, Marku :wit
Twój "Niebieski chłopiec" jest piękny, wzbudza powszechny zachwyt. Dzięki raz jeszcze :D
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

jarha pisze:... Wiele razy próbowałam go sfotografować i przeważnie wychodził kolor coś między fioletem a biskupim :wink: aż wreszcie pewnego ranka się udało :D ...
Fioletowy i pomarańczowy są najtrudniejsze do sfotografowania. Zazwyczaj pomarańczowy wychodzi mi tak jaskrawy jakby chciał się komuś rzucić do gardła, a fioletowy łamie się albo w stronę różu, albo intensywnie kobaltowej barwy... :?
jarha pisze:..., ale podobno nawet kawałek łodygi wsadzony do ziemi powinien się ukorzenić...
Nigdy nie słyszałam o próbach ukorzeniania z łodygi, ale na pewno można pozyskać zdrowe sadzonki z sadzonek korzeniowych: wiosną (zanim wegetacja ruszy na dobre), trzeba rozkopać roślinkę i wybrać kilka grubszych korzonków, przyciąć naokoło 7-10 cm i posadzić w doniczce "górą do góry" - powinny szybko się ukorzenić :)
jarha pisze:Czy mogłabyś podpowiedzieć jakiś nawóz na tę chlorozę? Mam tylko substral do pomidorów ...
Specjalistką od nawozów niestety nie jestem, jeśli ten substral ma dużo żelaza w składzie to może być, najlepiej w sklepie ogrodniczym zapytać o "nawóz z żelazem" albo "coś na chlorozę", jeśli9 sprzedawca jest choć trochę rozgarnięty to powinien coś znaleźć. Ewentualnie można jeszcze wrzucić kawał żelastwa do wiadra z wodą, "pobełtać" parę dni, i potem takim "sokiem z gwoździ" podlać roślinkę :lol:
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Ja w tym roku z powodzeniem rozmnażałam floksy z łodygi. !00% ukorzenionych roślinek.
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

U mnie (w Rzeszowie)stale leje i ciepło, wspaniała pogoda dla chwastów i chorób grzybowych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

A co po kwitnieniu? Najczęściej obcinam dopiero pod koniec października, a do tego czasu szpecą zasychające badyle z obciętymi kwiatostanami.Czy można obciąć całość po kwitnieniu bez szkody dla rośliny?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Ja po kwitnieniu lekko je przycinam. Wypuszczają nowe pędy kwiatowe. Już nie takie zwarte jak te pierwsze, ale jednak kwitną.

Niskie przycięcie też im nie zaszkodzi ale drugi raz wtedy nie zakwitną.
Pozdrawiam
Agneska
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Floksy,płomyk( Phlox)- uprawa

Post »

Odmianowe lekko przycięłam, zakwitły drugi raz, już przekwitają, w tym roku wcześniej niż w inne lata.Inne mieszańce, głównie z siewek niestety nie, ten zabieg tu nie działa, więc je wczoraj obcięłam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”