Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 872
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Moja mandarynka robi się coraz bardziej łysa. Mam tak co rok.

Obrazek

W sumie nie wiem dlaczego. Warunki przetrzymywania takie same jak inne cytrusy, a te nie mają żadnych problemów z liśćmi:

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ooooo, jakie piękne cytrusy :)
Moja limonella w tym roku pierwszy raz zimowana nie straciła ani jednego liścia. Teraz zastanawiam się, jak powolutku przyzwyczaić ją do wiekszych temperatur aby nie doznała szoku.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
agusiak888
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 7 paź 2014, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: polska

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Moja cytrynka prawie zupełnie wyłysiała... wisi jeden owoc zeszłoroczny, teraz zaczeła wypuszczac pąki kwiatowe które tez pozrzucała, troche sie martwie :(
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A moja mandarynka nic stoi jak zaklęta :?
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 872
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

agusiak888 pisze:Moja cytrynka prawie zupełnie wyłysiała... wisi jeden owoc zeszłoroczny, teraz zaczeła wypuszczac pąki kwiatowe które tez pozrzucała, troche sie martwie :(
Poza nieciekawym wyglądem to nie ma się o co martwić. Przyjdzie wiosna, wypuści nowe listki.

-- 28 lut 2016, o 18:33 --
Sahe pisze: Moja limonella w tym roku pierwszy raz zimowana nie straciła ani jednego liścia. Teraz zastanawiam się, jak powolutku przyzwyczaić ją do wiekszych temperatur aby nie doznała szoku.
Ja swoich nie przyzwyczajam. Wiosną, gdy nie zapowiadają w nocy mrozu wynoszę na dwór i zostawiam. Chowam, jak jest podejrzenie, ze może w nocy przymrozić. Z mniejszymi roślinkami można to robić codziennie, tzn na dzień wynosić , na noc chować. Z dużymi to już kłopot. Nigdy nie zauważyłem natomiast jakiejś niepożądanej reakcji na nagłą zmianę temperatury.
Pozdrawiam
Tomek
Kubek200
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2016, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam . :) Chciałbym się pochwalić moim nowym nabytkiem ;:108 A jest to Cedro Maxima .Drzewko przyszło mi dzisiaj rano .
Jednak niepokoją mnie jej objawy

1.
Obrazek
2.

Obrazek
Co to jest ? :?:
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Czy ktoś z was uprawia limonkę kaffir i ma doświadczenia. Poszukuje nasion i porad jak ją uprawiać w domu.
mccytrus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2015, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Obrazek

Obrazek

Hej, witajcie.
Mam problem z moim cytrusem. Otóż od ponad już 2 miesięcy walczę z takimi liśćmi.

Czytałam, że to może być za dużo odżywki <odżywkę dostawały raz na miesiąc, albo dwa, odstawiłam i nic>,
tudzież zbyt twarda woda <woda, którą podlewałam je od lat zawsze była ''odstała'', nigdy prosto z kranu, no więc próbowałam dalej mineralną, przegotowaną i nic>.
Mają też taki kurz na sobie, jakby pajęczynkę, umyłam je, spryskałam. I nic.

Nie wiem już sama, czy to jakaś choroba, pasożyty, czy braki w witaminach, czy za suche powietrze, po prostu wyczerpały mi się już pomysły.
Przerabiałam fora, porównywałam zdjęcia, ale coś nie mogę trafić w odpowiednią diagnozę. :(

Może ma ktoś dla mnie złotą radę, poradę?
Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam!
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ile podlewasz i jak często? W jakiej temperaturze zimuje i w jakim miejscu? Czy przy okazji tej "pajęczynki" nie widać takich małych pajączków? Ponieważ może to być przędziorek, który niestety często jest widywany na cytrusach.
mccytrus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 sty 2015, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Podlewam raz na tydzień.
Chyba, że w wyjątkowych okolicznościach, kiedy jest ciepło i sucho ziemia wskazuje na baaardzo suchą, to podlewam w między czasie - ale tylko troszkę.
Ile? Kurczę, robię to 'na oko'. Nigdy tak, żeby woda stała w doniczce.
Zimuje w temp 18-21st w pokoju, ale stoi na szafie niedaleko okna (od którego wieje) przy kaloryferze (ustawionym całą zimę na nr 3). Generalnie u mnie w domu zawsze zimą jest chłodno.
Właśnie przyglądałam się i nie widziałam małych pajączków tylko same te pajęczynki, jakby ktoś watę zostawił na liściach i w zgięciach roślinki.
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Musiałbym zobaczyć na zdjęciu jak wygląda ta "pajęczynka" to wtedy mógłbym coś więcej powiedzieć. Cytrusy powinny zimować w temperaturze 5-12 stopni. Gdy trzymamy je cały rok w cieple źle na to reagują. Druga sprawa to ilość światła. Im wyższa temperatura tym większe zapotrzebowanie na światło. W temperaturze która jest u Ciebie powinno się roślinę doświetlać odpowiednim dla niej światłem. Jeżeli chodzi o podlewanie to pilnuj żeby w podstawce nie stała woda bo może to powodować gnicie korzeni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18777
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja widzę dwie, a w zasadzie trzy przyczyny: zimowanie w zbyt wysokiej temperaturze jak dla cytrusa, zbyt suche powietrze od grzejnika oraz raczej na pewno przędziorki.
Czy ta wata jest lepka? Jeśli tak, to są wełnowce, jeśli nie, to kup Magus zrób oprysk i powtórz po tygodniu.
Za mało podlewasz, w takiej temperaturze gdzie w pobliżu chodzi grzejnik, ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Podlewaj więcej i nie dopuszczaj do przesychania wierzchniej warstwy ziemi.
Spryskiwaj zwykłą wodą codziennie liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 872
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jak tam Wasze cytrusiki? Moje już oddychają świeżym powietrzem.

Obrazek

Obrazek

Trzeba będzie jeszcze naprostować je do pionu. Ale dopiero jak minie niebezpieczeństwo przymrozków, bo przewiduję, że jeszcze nie raz przyjdzie mi chować je do garażu.
Pozdrawiam
Tomek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”