Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Szkoda mi jej teraz przesadzać a zarazem się tego obawiam . . .
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Znaczy nie rozumiem obaw :D Hippeastrum to nie jakaś licha roślinka, naprawdę trzeba się postarać o uszkodzenie zdrowych okazów. A Twoja cebula nie wygląda w żaden sposób na słabą. Ja wczoraj przesadzałem (i rozsadzałem - a to wiązało się z rozrywaniem korzeni i usuwaniem ziemi) młode cebule zwartnic - im to nie szkodzi a może pomóc (u mnie za szybko przyrosły i zaczął robić się tłok w doniczkach i każda cebula musiała dostać własne lokum :wink: ). Zwartnice można przesadzać w pełni kwitnienia i nie ma obaw, że zrzucą kwiaty czy zwiędną - jak już napisałem - trzeba naprawdę się postarać żeby cebula ucierpiała przy przesadzaniu. Przypuszczam, że jak odwrócisz doniczkę do góry nogami i wyciągniesz cebule to donica będzie cała przerośnięta korzeniami - nie musisz ich ruszać bo nie ma potrzeby - po prostu z całą bryłą posadź do nowej, większej doniczki. Gwarantuję, że nic roślinie nie będzie ponieważ tak naprawdę nie uszkodzisz jej w żaden sposób. Ja już tak robiłem dziesiątki, jak nie setki razy więc wiem, że roślina na tym nie ucierpi a im więcej miejsca dla korzeni tym ich większy rozrost i rozwój całej rośliny. A im lepszy rozwój rośliny tym więcej liści, a i więcej liści tym więcej pędów kwiatowych :wink: Wbrew dziwnej, zaczytanej gdzieś opinii, że zwartnice lubią ciasne doniczki powtarzam każdemu żeby cebule sadzić do dużych donic - wiem, że odwdzięczają się ładnym wzrostem i kwitnieniem a ciasne doniczki nie mają uzasadnienia przy tej roślinie. Dodatkowym atutem dużych donic jest to, że nie trzeba przesadzać cebuli co roku, może zimować w tej donicy i rosnąć w niej w kolejnym sezonie - i nawet jeśli miałaby 3 pędy kwiatowe po 6 kwiatów na pędzie to cebula się nie wywróci :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Jaka jest najlepsza ziemia dla zwartnic? W domu mam tylko uniwersalną. Chyba że potrzebują jakiejś konkretnej ziemi?
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Nie potrzebują żadnej specjalnej ziemi, uniwersalna jest jak najbardziej dobra. Najważniejsze to nawożenie i trzymanie w bardzo jasnym miejscu
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Doniczke ze zwartnicą trzymam w pokoju od strony północy. A co do nawożenia to cienko z nim bo nie mam nawozu kupionego ;:131 ;:185
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Roślin nie nawozi się bezpośrednio po przesadzeniu - w świeżej ziemi jest wystarczająca ilość składników mineralnych na przynajmniej miesiąc.
Przy północnym oknie może Ci nigdy nie zakwitnąć, one potrzebują teraz słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Właśnie przesadziłam mame i dziecko mojej zwartnicy. Troche się pokiereszowały liście ale z pewnością dojdą do siebie. Zostawiłam cebule na wewnętrznym oknie balkonowym od strony południa. Może coś się potem ruszy z kwitnieniem
Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ale rozumiem, że cebula potomna nie była już połączona z matką lub bardzo łatwo odeszła od niej? :wink: bo widzę, że je rozdzieliłaś :wink: Liście możesz podeprzeć póki nie zesztywnieją, bardzo dobrze, że zmieniłaś miejsce na jaśniejsze. U mnie jedna cebula w domu rodzinnym 2 lata stała na parapecie północnym - mimo, że cebula jest bardzo duża, liści ma też sporo to nigdy nie zakwitła. Teraz łapie słońce w tunelu foliowym na ogrodzie więc może w tym roku zakwitnie. Słońce jest bardzo ważne jeśli chce się doczekać kwiatów.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Łatwo cebula potomna odeszła o matecznej. Teraz zobacze jak będzie cebulom na południowym oknie
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Jako, że jest to wątek o zwartnicach - czyli co warto o nich wiedzieć chcąc je mieć lub już je posiadając - to zamieszczam zdjęcie jak nasze urocze kwiaty wyglądają już po kwitnieniu :wink: Każdy chwali się kwitnieniem ale często jest tak, że niezorientowana osoba kupuje cebulę z pięknymi kwiatami lub pędem kwiatowym a później jest zaskoczony (z reguły negatywnie) wyglądam rośliny. Nie ma co się łudzić, że cebula pięknie kwitnie żyjąc energią z kosmosu i jedyne co robi to kwitnie :wink:

Obrazek

Na zdjęciu widać też kwitnące osobniki ale chodzi o te niekwitnące. Tak - cebula wypuszcza liście, tak - liście są czasem bardzo długie, nie - liście się nie powinny się pokładać, powinny być sztywne i stojące :wink: Słyszałem już opinie, że roślina jest nieatrakcyjna po kwitnieniu - może nie jest najpiękniejszą rośliną świata ale zadbana cebula wcale brzydka nie jest :wink:
I dopiszę jeszcze bardzo ważną rzecz - nie ścinajcie liści! :wink: Wiem, że było to powtarzane wielokrotnie ale niestety spotkałem osoby, które nawet mając wykształcenie ogrodnicze ścinały liście po kwitnieniu ponieważ nie podobały im się i były za długie... Roślina potrzebuje tych liści aby ponowić kwitnienie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Właśnie chyba zrobiłem błąd, bo w jednej uciąłem takie długie liście, jak po wystawieniu na słońce zaczęła wypuszczać nowe.
Generalnie robię taki eksperyment, bo dotychczas zwartnice trzymałem na wschodzie, a teraz dałem na zewnętrzny zachodni parapet i jestem ciekaw, jakie będą miały liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

A ja jestem ciekawa czy po zmianie z północnego okna na południowe puści mi pęd kwiatowy . . . ;:224
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moje cebule jak po przesadzeniu są na oknie południowym tak są a do kwitnienia głównej cebuli nie śpieszno . . . ;:223
pozdrawiam
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”