Trzmiele (Bombini) w sadzie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gzniazdo trzmieli kamienników w szafie z ubraniami-POMOCY!!!

Post »

Strażacy wywiozą je do lasu albo jakiegoś innego miejsca i wypuszczą. Samemu lepiej ich nie łapać.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Gzniazdo trzmieli kamienników w szafie z ubraniami-POMOCY!!!

Post »

Czy trzmiele mogą byc niebezpieczne ?
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gzniazdo trzmieli kamienników w szafie z ubraniami-POMOCY!!!

Post »

Jak to zwierzęta, gdy ich nie drażnimy są niegroźne, ale jeśli mają gniazdo, to wiadomo, że instynkt obronny jest na pierwszym miejscu, stąd lepiej uważać i samodzielnie nie ruszać gniazda, bo można mieć przykre wspomnienia potem. Kamienniki mają żądła, ale rzadko ich używają, jednak nie warto prowokować ataku. Jak każde zwierzęta są niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, które są mniej sprawne fizycznie. Dzwońcie po strażaków, niech się nimi zajmą, a nawet jeśli je zniszczą, to nie będzie miało wpływu na populację krajową trzmiela. Wiem, wiem, ekolodzy mnie zjedzą zaraz ale taka prawda, czasem trzeba myśleć o ludziach a nie tylko o owadach i innych stworzeniach. Wszystko z głową trzeba zrównoważyć, interesy przyrody i ludzkie.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Trzmiele w sadzie

Post »

Witam
Niedawno usłyszałem, że do sadu warto "wprowadzić" trzmiele. Z tego co widziałem u mnie latają różne owady ale trzmieli nie zauważyłem. Wiem, że buduje lub kupuje im się jakieś domki, a same trzmiele można kupić. Czy ktoś z was może to polecić lub wręcz przeciwnie odradzić? Czy to się faktycznie opłaca? Czy te trzmiele trzeba co roku kupować?

P.S. wybaczcie może pytam o coś oczywistego ale nie mam zielonego pojęcia.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1018
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: trzmiele

Post »

Trzmiele można kupić w takich specjalnych kartonowych pudelkach. Używa się ich bardzo często do zapylania pomidorów w szklarni. Ale to musisz bardzo często wymieniać, bo padają po kilku miesiącach. Generalnie do sadu o wiele bardziej nadają się pszczoły miodne. Niektórzy próbowali tez z pszczołą murarką. Jest wątek o tym na forum.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: trzmiele

Post »

Zdecydowanie lepiej jest postawić ule pszczele, albo poprosić jakiegoś pszczelarza aby postawił w twoim sadzie parę uli. Na 1 ha takiego sadu 4-6 rodzin. Prawidłowo to za to powinno się zapłacić pszczelarzowi odpowiednią cenę.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: trzmiele

Post »

Witam. Trzmiele w sadzach mają ograniczone zastosowanie. W czasie kwitnienia większości drzew owocowych ich populacja dopiero raczkuje. Murarka ogrodowa jest wtedy wpełni aktywna.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: trzmiele

Post »

O to właśnie chodzi. Jeśli zaś GodfatherPL ma troszkę wolnego czasu, a myślę że dałby radę, mógłby postawić własne pnie z pszczołami i oprócz owoców zbierałby także produkty pszczele. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie zdecydowałby się na pracę z pszczołami to murarka ogrodowa wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam Paweł
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trzmiele

Post »

Może i murarki są ok. Ale trzmiele są super. Łagodne, pożyteczne i można je zaprosić do ogrodu czy sadu. Sam tego nigdy nie robiłem, bo jakoś zawsze u mnie były. Ale jak nie ma, to jest taki sposób, żeby je zadomowić: trzeba wziąć ceramiczna doniczkę średniej wielkości z jednym otworem drenażowym takiej średnicy jak dziura po mysiej norze (czyli w sam raz dla trzmiela). Ustawić tę doniczkę do góry dnem w zacisznym miejscu i do środka tego "domku" włożyć trochę siana albo trocin z klatki, w której trzymane są myszki (w sklepie zoologicznym pewnie nie będzie z tym problemu). Ponoć skutek w postaci gniazda trzmieli gwarantowany. Trzmiele właśnie zakładają gniazda w ziemi w korytarzach i dziurach po myszach, które odnajdują po zapachu :D . Powtarzam - nie robiłem tego, bo nie miałem potrzeby, ale kiedyś dawno trafiłem na taki artykuł chyba w "Muratorze". Dla chcących mieć trzmiele w ogrodzie - myślę, że warto spróbować. Koszt zasadniczo żaden.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: trzmiele

Post »

Na pewno w coś się pobawię ale teraz sam nie wiem w co czy trzmiele czy pszczoły. Budowę "domków" zostawię sobie bo lubię majsterkować. Muszę tylko więcej informacji zebrać i do wiosny coś konkretnego zmajstrować.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: trzmiele

Post »

Mam osobiście mały sad przydomowy, a w nim różne gatunki drzew. I muszę powiedzieć że rzadko widuję trzmiele na nich. Dużo częściej pszczoły. Mimo że w kwietniu jest ogrom królowych które lecą na kwitnące ałycze na działce po sąsiedzku to później gdy przychodzi czas na jabłonie, grusze, czereśnie itp. nie widać ani ich ani nowego pokolenia trzmieli. Być może mają inny pożytek.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: trzmiele

Post »

Właśnie wtedy samice są zajęte budową swoich kolonii i większość czasu spędzają ogrzewając przyszłe potomstwo.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
wireo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 sty 2013, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: trzmiele

Post »

Co do budek: kilka pomysłów w grafice Google pod "budka dla trzmiela", a dużo więcej i bardziej szczegółowych pod "bumble bee nest box".
Ratujmy trzmiele. http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... index.html
Pszczoły zresztą też.

pozdrawiam,
wireo
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”