Prośba o ocenę stanu storczyka

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Dopowiem,ze przyda sie również preparat ochronny - lokalnie przy suchych pozostałościach.. po liściach.
Ubytek takiej ilości lisci jest znamienny dla infekcji w przeszłości. Na zdjeciu nr 2 widać wyraźnie,ze ...nie było mu lekko.
Wprawdzie jest to juz stan skorkowacenia, ale... pozostawione może być siedliskiem patogenów.
Mozna zastosować Topsin , preparat miedziowy...Previcur Energy.... - LOKALNIE w obrębie suchych pozostałości.

Bywa....że przy lepszej wprawie mozna ostrożnie starać sie usunąć główne starocie....ale nie całkowicie ,ponieważ osłabi się główny pęd rośliny i duże liście zaczną sie wyłamywać .Póki to coś jest.... konstrukcja jest usztywniona.
To jest informacja techniczna nie jest zaleceniem.
Bez doświadczenia istnieje ryzyko straty rośliny.


Pozdrawiam JOVANKA
majcik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 lis 2012, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

A powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz, do momentu aż nie kupię nowego podłoża do przesadzenia, to lepiej moczyć go raz w tygodniu czy spryskiwać? a jeśli spryskiwać to jak często?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Postaraj się szybko kupić; nie podajesz skąd :lol: nadajesz, więc trudno o naprowadzenie na żródło zakupu.
Musi to być podłoże do storczyków - raczej grubszej frakcji.

Gdy już zakupisz...i "wywalisz" storczyka ze starego podłoża, będą konieczne cięcia, dezynfekcja ..
Storczyk jest wypiętrzony i kto wie...czy nie będzie konieczne cięcie tzw.trzonu ,który już jest nieczynny wraz ze zgniłymi korzeniami.

Najlepiej...przedstaw storczyka przed cięciem do konsultacji.

A teraz przed przesadzaniem... podlewaj normalnie jak to robiłaś. Samo zraszanie nie zastąpi podlewania.
W naszej sekcji w starych tematach są prezentacje takich operacji. Przeszukaj tematycznie ,a... odnajdziesz..

Pozdrawiam JOVANKA
majcik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 lis 2012, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Hej Wam,
pozwolę sobie zawrócić Wam jeszcze gitarę;)
W trakcie mojego użalania się nad tym storczykiem że mu tak sucho itd, czytam sobie te wszystkie historie na forum o przesadzaniu storczyków i czaję się. Idę dziś kupić ten karemzyt czy jak to się nazywa..
Ale! ja dziś patrzę na mojego biedaka, i co widzę?
Oto co widzę:

http://img843.imageshack.us/img843/6913/pb100053.jpg

Powiedzcie mi, że te zielone wypustki to coś dobrego....
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Musi być coś dobrego, bo bez wgzględu na to czy to pędy czy korzenie, przydadzą się roślinie :D Stawiam na korzonki ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Zapewne te korzenie w doniczce nie są w najlepszym stanie, dlatego storczyk chcąc się ratować wypuszcza nowe korzonki :) Czy przesadziłaś go już? Czy możesz powiedzieć jak sytuacja wygląda wewnątrz doniczki? Jeśli będzie mieć niewiele zdrowych korzeni, to może warto go odmłodzić? :)

Korzonki bardzo mu się przydadzą, więc jest się z czego cieszyć :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
majcik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 lis 2012, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Nie przesadziłam go jeszcze bo chciałam się dobrze do tego przygotować i wertuję od tygodnia fora internetowe czytając wszystko co możliwe na ten temat. Jutro idę po podłoże, keramzyt i nawóz. Jak go wysadzę z doniczki to go obfotografuję i się tu na pewno zamelduję :P

Mam tylko wątpliwości względem tego przesadzenia w tym momencie, bo czy to nie zahamuje wzrostu tych nowych korzonków?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Nie wydaje mi się, ponoć najlepszy czas na przesadzanie to w fazie kiedy korzenie wykazują aktywność, a bynajmniej tak chyba gdzieś przeczytałam kiedyś.. Zresztą te rosną na tyle wysoko, że nawet nie są w podłożu, więc chyba nie zrobi im to różnicy ;) po prostu nie sadź go za głęboko, aby warunki im się za bardzo nie zmieniły z suchego na wilgotne ;) a jak podrosną to same zdecydują czy chcą iść w podłoże, czy robić za korzenie powietrzne :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

A nie lepiej wstrzymać się z przesadzaniem? Wiosna wcale nie jest daleko.....
Storczyk dał znać ,ze żyje i rosną korzonki; więc..."przesiadka" w nowe lokum może zahamować procesy życiowe.
A...jesień/zima to najgorszy czas na takie operacje;storczyki naturalnie zwalniają tempo, bo brakuje im wszystkiego:słońca,dnia itp....
Takie przesadzanie robi się tylko w innym= tym złym terminie... gdy jest "mus"mus i zagrożenie dla rośliny.

Dopiero nie tak dawno opisywałam również..takie zasady, które warto przestrzegać.....eh..!
JOVANKA
majcik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 lis 2012, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Czyli miałam dobre przeczucie, że lepiej go nie ruszać!:) no! :P
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Noooooo tak :D

JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

W takim razie ja się pogubiłam :)

Najpierw Jovanko sama mówisz, aby jak najszybciej znalazła podłoże, przesadziła, poobcinała przy przesadzaniu, zasypała itp. itd a teraz mówisz, aby nie przesadzać bo to nie pora na to a wiosna niedaleko :) Myślałam, ze tę kwestię przesadzania już dawno ustaliłyście, więc zastanawiałam się czy podjęto już w tym kierunku jakieś kroki :)

Zrozumiałam, ze storczyk był przelewany i jego podłoże tez nie wygląda fajnie, więc uznałabym, ze jest to ten wyjątek, kiedy można go przesadzić kierując się życiem rośliny, aby do wiosny jego stan się nie pogorszył, bo korzenie mogą dalej gnić, bo przez doniczkę nie wyglądają ciekawie.. Ktoś także doradzał przesadzenie

ale róbta co chceta :D

ja chyba wolałabym być spokojna, że jest mu już dobrze w nowym podłożu i teraz dać mu czas na "zastanowienie się" :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Nie wiem :roll: czy się pogubiłaś , czy nie.....
Ale wiedz,ze każdy przypadek jest inny....i w upływie czasu mogą nastąpić korzystne zmiany ,które wskazują jednak na inne
postępowanie niż to było pierwotnie (jak w medycynie :D )

I tak się dzieje z tym konkretnym pacjentem ....
-pierwsza prezentacja 1 list./12

Obraz stagnacji w wegetacji oraz stan wypiętrzenia, wskazywały na zmianę podłoża i przesadzenie.I takie wskazanie potwierdzam 2 list./12

I gdyby nie upływ czasu ( i brak przesadzenia )oraz zauważony 11 list/12....wzrost"wypustek" może :roll: nie byłoby problemu z przesadzaniem, obecnie.

Ale ! wykonanie tego zabiegu w czasie sygnału odrodzeniowego , może zbyt wiele kosztować.
Nie ma się co czarować....po wyciągnięciu falenopsisa z takim wypiętrzeniem , nie będzie to tylko przesiadka do nowego podłoża...i cięcie korzeni .Określam na "pół biedy"/mniejszy stres.- mniejsze ryzyko zastopowania.
Cała bieda :lol: będzie przy tzw.starym , nieczynnym i niepotrzebnym trzonie.
Nie wykonując tej operacji - mocno drastycznej dla rośliny, przesadzanie dla przesadzenia obecnie stanie się
mało skutecznym zabiegiem.
A odmłodzenie storczyka jest konieczne, więc co będzie drugie wkrótce przesadzanie?.
Inna sprawa ..
...nie wolno zapominać ,ze prawdopodobnie majcik jest przed pierwszą operacją na korzeniach .
Problemy, jakie mogą wystąpić mogą być zbyt trudne. I do tego jest czas, aby się majcik przygotowała .Poczytała o takich przypadkach oraz zgromadziła i wszystko ..to, co może być potrzebne.
W sekcji są przykłady.

Dufin, piszesz...
ale róbta co chceta :D

ja chyba wolałabym być spokojna, że jest mu już dobrze w nowym podłożu i teraz dać mu czas na "zastanowienie się" :)
Oczywiście ...każdy podejmuje za siebie decyzję, ale ... trzeba wskazać wszystko "za i przeciw". A, najważniejsze
to co pożądane i konieczne w poradach... sugerować realność warunków dla przeprowadzenia operacji i wskazania skutków.

I tyle wyjaśnienia z mojej strony, skąd znalazła się zmiana w konsultacji problemu.
I zapewniam,ze to nie przypadek...

Pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”