Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 371
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

leniawka pisze:a już chciałam Dragona siać...,
Rusalko, dzięki, jutro zrobię przegląd nasion kalarepy w ogrodniczym, to mój pierwszy raz z nią będzie :;230 , więc uczyć się będę ;:132
Iwona!Jeśli to Twój pierwszy raz z kalarepką hi :) to rada z mojego doświadczenia;na wczesny zbiór robię rozsadę ,ale tylko kilka sztuk i po 3do4 tygodniach sieję znowu trochę już na rozsadniku.Jak zbieram tą pierwszą to sieję następną na zbiór jesienny.
Tym sposobem mam cały czas młode kalarepki.Jak siałam wszystkie naraz to nie nadążaliśmy zjadać a w końcu drewniały i były do wyrzucenia.
pozdrawiam
Alicja
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Karool
A długo "dojrzewa" taka kalarepka?
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Ania D.
500p
500p
Posty: 603
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Leniawka, ja sieję już po raz któryś bób 20 lutego, do kubeczków. Jak troszkę podrośnie, to daję go na balkon. Dzięki temu w marcu, tak gdzieś w drugiej połowie, sadzę do ziemi sporawy już bób i mogę go wcześnie zbierać. Im wcześniej się posadzi, tym mniejszy kłopot z mszycami. Zresztą jak były, to pryskałam je wodą z czosnkiem i nie narzekałam na zbiory.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 371
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Rusalka pisze:Karool
A długo "dojrzewa" taka kalarepka?
Ania !Z kalarepką to jest tak,że możesz wyrywać bardzo malutką ,na taką krótko się czeka, wtedy jest pyszna,delikatna i można ją chrupać na surowo.
Dokładnie ile dni to jest czasami napisane na opakowaniach.Ja kojarzę ,że jeszcze niewiele jest do jedzenia w ogrodzie a kalarepkę już się je.
Co roku kilka takich wypieszczonych z rozsady domowej wrzucam do szklarni a tam w oczach rośnie. ;:138
Chodzi o to ,że jak robisz kilka rzutów to masz na bieżąco młodą ,prawie jak rzodkiewkę.
Myślę,że kalarepa jest najłatwiejsza z kapustnych ,bo wychodzi nawet siana w gruncie,tylko rzadko lub jak za gęsto to rozsadzona po wzejściu.To tyle bo mi praca doktorska wyjdzie.
pozdrawiam
Alicja :D
pozdrawiam
Alicja
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

ja w tym roku mam sporo nasion z Czech - w tym również kalarepka Blankyt. Piszą że bardzo wczesna jest i w maju można już ją zbierać - do gruntu wysiewamy najwcześniej w marcu. Ale w moich warunkach klimatycznych dobrze będzie jak ją wysieję początkiem maja ;) przy dobrej pogodzie. Jak zresztą większość warzyw - w tym marchewkę, pietruchę, buraka, fasolkę. W zeszłym roku kupiłam rozsady selera i pora - nie wiem jakie odmiany ale rosły jak na drożdżach, przy zerowym moim wkładzie bo dopiero w tym roku dowiedziałąm się na forum jak im pomóc aby rosły zdrowo i były dorodne. W tym roku też kupię już gotowe rozsady tych warzyw. Sama natomiast w domku wysiewam papryki, cukinie, dynie, bakłażany i pomidorasy oraz wszelkiego rodzaju ziółka. Też tego mam dość sporo, mam nadzieję, że sił, chęci i zapału zostanie mi aż do jesieni. NAjbardziej boję się pomidorków - bo zawsze ich jakaś zaraza złapie w trakcie dojrzewania i dziesiątkuje ich na potęgę. A czym więcej czytam to tym większy mam mętlik w głowie...buuuu
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

grosik pisze:ja w tym roku mam sporo nasion z Czech...
Na czeskich stronach wypatrzyłem pomidora "Tyčkové rajče Stupické polní ranné". Opisywany jest jako bardzo wczesny. Nie wiesz może, czy jest to odmiana tożsama z opisywanym na forum pomidorem Stupice? Stupice przecież pochodzi z nieistniejącej już Czechosłowacji, więc może Czesi zachowali tą odmianę? A z nazwami odmian wiadomo jak jest, u jednych nazywa się tak, u drugich inaczej :wink:
Pozdrawiam
Michał
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

U mnie najwcześniej dojrzewa pomidor Atol.
W zeszłym roku były nawet wcześniej czerwone niż Betalux.
Dla mnie wcześnie to jest w lipcu,bo sadzić mogę dopiero 15-20 maja.
11krzych

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Sadziłem Bohuna Karłowego po 20 maja i miałem czerwone pod koniec czerwca. Tylko, (za)wcześnie robiłem rozsadę i wysadzałem do gruntu już zawiązane.
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Miki nie pomogę Ci gdyż nie mam zbyt wielkiej wiedzy o pomidorach - dopiero co się dokształcam tutaj na forum właśnie. Ale dobrze że napisałeś o tym pomidorku to spróbuję go gdzieś wyhaczyć i przetestować. Tak szczerze mówiąc to jest to mój pierwszy sezon pomidorowy ;) wcześniej miałam wprawdzie każdego roku kilka krzaczków ale nie miałam pojęcia o odmianach jakie posiadam - traktowałam je tak na wyczucie.
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

popytam czeskich przyjaciół może oni coś będą więcej o tym pomidorze wiedzieć
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Kasencja

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Miki pisze:Na czeskich stronach wypatrzyłem pomidora "Tyčkové rajče Stupické polní ranné". Opisywany jest jako bardzo wczesny. Nie wiesz może, czy jest to odmiana tożsama z opisywanym na forum pomidorem Stupice? Stupice przecież pochodzi z nieistniejącej już Czechosłowacji, więc może Czesi zachowali tą odmianę? A z nazwami odmian wiadomo jak jest, u jednych nazywa się tak, u drugich inaczej :wink:

Raczej to ten sam. Opis się zgadza, owoce na zdjęciu identyczne jak u mnie ( z tego co pamiętam, to Gunnar o tym już gdzieś pisał, jak wpadnie to pewnie rozwieje wątpliwości ;:108 ).
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw -czyli które warzywka mają na

Post »

Kasencja pisze:Pomidor Stupice. Od posadzenia do zjedzenia pomidora minęło 56 dni
Kasencja, kiedy i jakie sadzonki sadziłaś? Kwitły już? Były w szklarni, czy w gruncie? :wit
Pozdrawiam
Michał
Kasencja

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw -czyli które warzywka mają na

Post »

Miki

Siałam pod koniec stycznia, sadziłam pod koniec marca do namiotu foliowego, który ogrzewałam piecem i dodatkowo krzaki okrywałam włókniną przy chłodach. Pierwszego pomidora zjadłam ok. 27 maja. Jak sadziłam, były tylko pączki.
Na tej stronie jest data i zdjęcie pierwszego dojrzewającego:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p2259401
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”