Borówka wysoka - rozmnażanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Ewo, czy możesz napisać coś więcej na temat Twojego ukorzeniania? Pędy wierzchołkowe, czyli półzdrewniale? Stosowałaś ukorzeniacz? Gdzie umieściłaś pobrane pędy, w doniczkach, w gruncie? Nakrywałaś, jakie podlewanie?
Pozdrawiam
Michał
michaelmielony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Wg mnie i tak jak piszą w podręcznikach o rozmnażaniu szczepki powinny być osłonięte od słońca by przez pierwsze tygodnie nie rozwijały się zbyt mocno pędy i liście tylko by rozwijały się korzenie, dlatego tak ważne jest zapewnienie stałej temperatury i wilgotności i osłona przed słońcem przez okrycie ich. Rok temu zapomniałem o tym i na początku pięknie wystrzeliły w górę. Po kilku tygodniach zaczęły więdnąć, dlatego że zamiast utworzyć silne korzenie całą energię poświęciły na rozwój nowych pędów. W tym roku już ponad miesiąc trzymam je w folii zacienione. Puściły już pierwsze łodyżki i liście ale tylko 1-2 cm. Także widać różnicę (w tamtym roku po 3 tygodniach miały już około 5-10 cm)

-- 9 maja 2013, o 10:32 --

Zapomniałem dodać że duża wilgotność może spowodować rozmnażanie się różnych grzybów i pleści co może uszkodzić szczepkę co z kolei może wpłynąć na jakość owoców w przyszłości dlatego zaleca się co 10 dni opryskać je jakimś preparatem na grzyby. A podlewam co około 3-4 dni
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Miki,przepraszam że od razu nie odpowiedziałam,ale miałam teraz masę pracy w ogrodzie.Nie wiem czy mogę coś doradzać,nie jestem fachowcem.Po prostu w jednym roku udało mi się wyhodować 4szt. więc następnego roku nabrałam ochoty na więcej.Nie dbałam o nie jakoś specjalnie.Pędy półzdrewniałe umieszczałam w doniczce bez ukorzeniacza,być może dlatego duża część sadzonek się nie ukorzeniła.Z początku trzymałam doniczkę z sadzonkami w szklarence i dbałam o stałe nawilżenie,a gdy się ukorzeniły wyniosłam z całą donicą na zewnątrz.Przed mrozami zakopałam donicę w gruncie i przysypałam korą.Jeśli masz jakąś zimną werandę ok.0 stopni możesz śmiało przechować pierwszą zimę,żeby nie ryzykować przemarznięcia.
michaelmielony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Witam, Pani Ewo czy szczepki były przechowywane w stałej temperaturze pokojowej w nocy i w dzień? czy po prostu zbliżone do panujących poza szklarnią? Wcześniej opisałem w skrócie wszystkie informacje, jakie wyczytałem w książce poświęconej borówce wysokiej w dziale rozmnażanie, niestety nie udało mi się zapewnić jednego warunku, chodzi o temperaturę - około 25 C :/ noce w początku kwietnia były w granicach 10 stopni. dlatego chciałbym zapytać w jakich temperaturach mniej więcej wychowały się Pani szczepki? bo z tego co wyczytałem wyżej wynika że około 1/4 się przyjęła?

pozdrawiam
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Michaelmielony,jak już pisałam,nie pielęgnowałam specjalnie moich sadzonek.Pilnowałam tylko aby ziemia nie wysychała i nie kontrolowałam temperatury,ale ja robiłam sadzonki w lipcu z pędów wierzchołkowych.Wiadomo,środek lata to i temperatury wysokie.Trzymałam w szklarence,bo łatwiej utrzymać wilgotność,nie ma wysuszających wiatrów.Nie mam wiedzy fachowej na ten temat,więc nie chciałabym źle doradzić.Po prostu wiele roślin uprawiam z sadzonek,nawet iglaki i nieźle mi to wychodzi.Uważam ,że twoja metoda rozmnażania borówki jest lepsza,bo wcześniej ukorzenione rośliny już w pierwszym roku ładnie się rozrosną i łatwiej przetrwają zimę.Nie martw się o słabe przyrosty,ważne że są.Oznacza to że rozbudowuje się system korzeniowy,a latem ładnie się rozwinie część nadziemna.Jeśli mogę coś doradzić,to początkowo sadzonki można trzymać na parapecie okiennym,a gdy się ukorzenią rozsadzić do pojedyńczych doniczek i wynieść na zewnątrz.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Ewo, dzięki za informacje. W tym roku będę próbował. Jeszcze tylko małe pytanko. Co z liśćmi? Czy były skracane, obrywane? A może jakieś inne zabiegi?
Pozdrawiam
Michał
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Obrywałam tylko dolne listki,z części która była umieszczona w ziemi.Resztę liści zostawiałam,ale i tak w trakcie ukorzeniania w większości odpadały.Tym się jednak nie przejmowałam,bo z czasem pojawiały się na zielonych pędach nowe listki.Te pędy które brązowiały usuwałam,bo one i tak nie ukorzeniłyby się.
michaelmielony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Pani Ewo, dzięki za informację. pozdrawiam.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Witam smakoszy borówki,powiem krótko próbowałem ale na razie nic z tego nie wyszło,na drugi rok planuję próbować rozmnożyć przez odkłady,w tym roku są to małe sadzonki posadzone jesienią .Posiadam dwa krzewy już owocujące .
wyrzynacz
50p
50p
Posty: 64
Od: 28 kwie 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suchowola kolo Zamościa

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Wydaje mi się że przez odkłady jest dosyć spora szansa. Ostatnio podczas przesadzania jednego krzaczka zauważyłem na gałązkach znajdujących się częściowo pod ziemią sporo korzonków. Podejrzewam jednak, że najlepiej rozsadzać na wiosnę jeszcze w stanie spoczynku. W zależności od wielkości odkładu proponowałbym też redukcję części nadziemnej w celu zachowania odpowiednich proporcji między korzeniami a koroną. Pozdrawiam.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Borówka rozmnażana w ub. roku w lipcu z pędów wierzchołkowych .

Obrazek

Obrazek
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Pani Ewo gratulacje takich efektów.
A jak Pani to zrobiła.
Wystarczy urwać wierzchołek i wetknąć do ziemi ?
Chyba byłoby to za proste. ;:oj
BOŻENA
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka wysoka rozmnażanie

Post »

Tak, dokładnie. Pisałam o tym kilka postów wcześniej. Oczywiście nie wszystkie się ukorzeniły, ale i tak było warto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”